Co se deje s Gastroodpadem?

Co patří do Gastroodpadu

Co patří do gastroodpaduZbytky jídla.Potraviny bez obalůTepelně ošetřené maso.Rybí kosti.Potraviny nevhodné ke spotřeběZbytky ovoce a zeleniny.Sedliny kávy a čaje bez obalu.

Co dělat se zbytky jídla

Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.

Co se stane když nebudeme třídit odpad

Tříděním odpadu napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Vytříděním odpadů umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Jak se zpracovává Gastroodpad

Odvozy nádob probíhají výměnným způsobem, vzhledem k charakteru odpadů doporučujeme odvážet nádoby 1 – 3x týdně. Odpad nekončí na skládce, ale je využíván ke kompostování. Výstupním produktem může být kompost vhodný pro rekultivaci půdy anebo bioplyn, který je dále zpracován na výrobu elektřiny či tepla.

Jak třídit Gastroodpad

Tento druh odpadu lze kompostovat na domácím kompostu, ve vermikompostéru v bytě či na balkóně nebo třídit do hnědých nádob na bioodpad či na sběrné dvory a obecní kompostárny.

Co je to Gastroodpad

Gastroopad je tvořen biologicky rozložitelnou hmotou, která vzniká v restauracích, jídelnách, výrobnách potravin a dalších provozovnách obdobného charakteru. Jedná se zejména o zbytky z výroby a úpravy potravin či nedojedené zbytky.

Kam patří zbytky masa

V žádném případě do kompostu nepatří větší množství zbytků masa nebo kostí, mohly by se od nich začít šířit choroboplodné zárodky. Takový odpad patří do směsného odpadu. Naopak na kompost patří zamaštěný papír, který už nelze recyklovat.

Co se zbytky masa

Masová recyklace

Zbytky masa stačí pokrájet na nudličky nebo pomlít, podusit na cibulce, přidat zeleninu dle chuti (hrášek, mrkev, kukuřice, žampiony), smíchat s uvařenou rýží a vytvořit rychlé rizoto. Využít můžete také těstoviny nebo na kostičky nakrájené brambory uvařené na loupačku.

Proč bychom měli recyklovat

Recyklací odpadu také pomůžete ušetřit značné množství energie a přispějete ke snížení produkovaného CO2. Vždy je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděného odpadu než vyrábět z primárních surovin novou. Třeba taková sportovní fleecová bunda je 100% recyklátem.

Proč se recykluje

Mezi hlavní přínosy recyklace patří nižší potřeba těžby některých surovin, eliminace odpadu a ohleduplnost k životnímu prostředí. Recyklace dokáže, v malé míře, nahradit některé chybějící materiálové zdroje. Pomocí recyklace se snažíme vytvořit z odpadního materiálu takový, který by se mohl dále používat.

Jak zlikvidovat maso

Zkažené maso nebo uzeniny (stejně jako uhynulá zvířata) ale mohou likvidovat jen veterinární a sanační zařízení.

Kam vyhodit pytel od granulí

Dobrý den, Jano, obaly na koření jsou většinou vyrobeny z více než jednoho druhu materiálu, řadí se mezi tzv. kombinované obaly, nelze je od sebe oddělit, a proto nejsou recyklovatelné a patří do směsného odpadu.

Kam patří pytle od cementu

Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!

Co s vařeným masem z polévky

Jak použít maso z vývaru

Pokud se maso, které bylo základem vývaru, nerozhodnete nakrájet do polévky, můžete z něj vykouzlit další chod. Mezi ty jednodušší patří příprava pomazánky, kterou si pak můžete namazat na chléb. Budete tak mít zdravou a chutnou večeři za pár korun.

Jak zpracovat ovar

Ovar se tradičně podává s hořčicí, můžete se nechat trochu unést a naservírovat více druhů. Na talíři pak nesmí chybět ani křen. Oblíbená je především takzvaná vejmrda, tedy nastrouhaný křen smíchaný s jablkem. Ideální přílohou je čerstvý voňavý chléb, popřípadě lze maso konzumovat jen tak.

Proč je dobře třídit papír

Papírenský průmysl je energeticky náročné odvětví. Recyklace papíru tuto spotřebu významně snižuje. Druhým významným důvodem, proč třídit papír, je to, že je to významný zdroj suroviny pro papírny. Těžba dřeva ani zdaleka není schopna pokrýt potřeby papíren.

Proč třídit

Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Co všechno se dá recyklovat

Jaké materiály se dají recyklovat Klasiku představují ty, na které všichni známe kontejnery – tedy papír, sklo nebo plasty. Mezi další recyklovatelné materiály patří kovy, textil, bioodpad, oleje, stavební odpad nebo vysloužilé světelné zdroje.

Proč by jsme měli třídit odpad

Tříděním odpadů se prokazatelně šetří také primární zdroje surovin jako je ropa, uhlí či sklářské písky. Věděli jste například, že tříděním a recyklací odpadů ušetříme ročně 20,3 milionů GJ energie, což je produkce jaderné elektrárny Temelín za téměř 160 dnů Tolik energie spotřebuje v průměru za rok zhruba 300 tis.

Proč Nemýt maso

Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C.

Kam patří krabice od džusů

Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam vyhodit obal od Domestosu

Máte doma zbytky kosmetiky, kterou již nevyužijete Vytřete jejich obsah či slijte obal do pytlíčku. Jeli ho menší množství, vyhoďte pytlík do směsného odpadu, ve větším množství jej odvezte na sběrný dvůr. Prázdné plastové obaly pak vytřiďte do plastů.

Co z masa z vývaru

Další variantou, co s obranným masem z vývaru, je udělat si z něho hlavní chod. Výborně se bude hodit na recepty s trhaným masem, na zeleninovo-masové karbanátky či placičky. Z kousku masa si tak uvaříte jak polévku, tak hlavní jídlo, navíc budete vařit beze zbytků.

Jaké maso je nejlepší na ovar

Ovar – Bývá zpravidla prvním pokrmem při zabijačce. Je to vařené vepřové maso z hlavy a laloku, případně kolene, boku i plece.