Co se děje na PN přechodu je li provozován zapojen v závěrném směru
PN přechod a tranzistorový jev
U tranzistoru prochází elektrický proud i přes PN přechod (mezi kolektorem a bází), který je zapojený v závěrném směru. Tento proud způsobují volné nosiče opačných nábojů vnikající do báze z emitoru.
Co se stane po ihned po vytvoření PN přechodu
Ihned po vytvoření přechodu nastane tedy difuze děr z polovodiče typu p do polovodiče typu n a difuze elektronů z polovodiče typu n do polovodiče typu p.
Jak funguje přechod PN
Propustný směr. Kladný pól zdroje je připojen na polovodič typu P, záporný pak na polovodič typu N. Na přechodu PN je pak vytvořeno elektrické pole, které svými silami způsobuje difúzi děr a volných elektronů do přechodové vrstvy, odpor vrstvy klesá, obvodem protéká propustný proud.
Archiv
Co je to hradlová vrstva
Oblast u přechodu, která neobsahuje volné částice s nábojem, se nazývá hradlová vrstva (viz obr. 2). I v tomto stavu však přes přechod prochází neustále malé množství náboje.
Kdy je dioda v propustném směru
Když dioda umožňuje tok proudu, nachází se v propustném směru. Když je dioda v závěrném směru, funguje jako izolátor a nedovoluje tok proudu.
Jakou základní vlastnost má přechod pn
PN přechod je oblast na rozhraní polovodiče typu N a P.
Výsledkem je, že propouští elektrický proud pouze jedním směrem, jde o tzv. diodový jev. Vlastnosti PN přechodu jsou dále ovlivněny zvnějšku, např. dopadajícím zářením (světlem), nebo teplem.
Jak vzniká polovodič typu P
Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.
Co to je fotodioda
Fotodioda je polovodičová, nejčastěji křemíková, dioda s přechodem PN zapouzdřená tak, aby na přechod mohlo dopadat světlo, má okénko nebo plastickou čočku, která soustřeďuje světlo do oblasti přechodu PN. Dioda je zapojená v závěrném směru s takovým napětím, aby nedošlo k průrazu lavinovým nebo Zenerovým efektem.
Co je to diodový jev
Diodový jev je jev probíhající na rozhraní dvou polovodičů s různým typem vodivosti. V místě rozhraní, kde se mění vodivost typu P ve vodivost typu N, vzniká přechod PN. Dioda (kterou jsme použili v pokusu) je polovodičová součástka s jedním přechodem PN.
Jak poznat vadnou diodu
Obecně na go neexistuje pravidlo. Vždy je lepší si jeden vývod odpájet a opatrně nadzvednout. Diodu se dá měřit buď ohmmetrem, kdy v propustném směru naměříte nějaký odpor, kdežto v závěrném směru vždy velmi vysoký.
Co je Ledka a jaké je její použití
LED (zkratka z anglického Light-Emitting Diode, česky elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda, svítivá dioda, slangově ledka, ojediněle svítivka) je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardní diody.
Jak Delime polovodiče
Podle typu nosiče náboje dělíme polovodiče na vlastní (intrinsické) a příměsové. Příměsové polovodiče mohou být dopované typu N (majoritními nosiči volného náboje jsou elektrony) nebo typu P (majoritními nosiči jsou díry, které se chovají jako částice s kladným nábojem).
Co je to schottkyho dioda
Schottkyho dioda je někdy označována jako bariérová dioda nebo horká nosná dioda. Schottky je jeden typ elektronické součástky, která je polovodičová. Má rychlou spínací akci s doprovodným nízkým poklesem napětí vpřed, když proud protéká diodou, malý pokles napětí se vyskytuje na svorkách diody.
Co je to zenerova dioda
Zenerova dioda neboli referenční dioda je polovodičová součástka s PN přechodem, která se v elektrických obvodech užívá především v zapojení ke stabilizaci napětí. Jméno nese po svém vynálezci, Clarenci Zenerovi.
Co znamená když diodu zapojíme v propustném směru
Propustný směr
Při zapojení kladného pólu zdroje k anodě (typ P) a záporného pólu zdroje ke katodě (typ N) se přechod P-N v diodě, bránící průchodu částic, zmenší nebo úplně zruší. Diodou protéká elektrický proud, elektrický odpor diody může být velmi nízký, ale na diodě vždy vzniká určitý úbytek napětí.
Kdy polovodič vede el proud
Elektrický proud v polovodičích je přenášen volnými elektrony a kladnými dírami; jejich počet lze ovlivňovat vnějšími podmínkami. Za určitých podmínek se v polovodičích volné nabité částice vyskytují jen v malém množství – vodivost je nízká, dodáním energie z vnějšku (např.
Jak vyzkoušet diodu
Diodu se dá měřit buď ohmmetrem, kdy v propustném směru naměříte nějaký odpor, kdežto v závěrném směru vždy velmi vysoký. Toto měření ale nemusí dávat vždy správné výsledky, protože napětí, kterým multimetr měří odpor, může být natolik malé, že neotevře diodu. proto jsou multimetry vybaveny rozsahem pro měření diod.
Jak se pozná LED žárovka
Vaše LED žárovka bude svítit matně, anebo intenzivněji. Světelný tok vyjadřujeme počtem lumenů (lm). Vaše LED žárovka může šířit světlo spíše teplejší, nebo chladnější barvy, což vyjadřujeme takzvanou barevnou teplotou. Pro srovnání, tradiční wolframová žárovka mívá kolem 700 lm a 2 700 K (kelvinů).
Co svítí v LED diodě
Svítivá dioda neboli LED (z anglického light emitting diode) je polovodičová dioda ¤, která při průchodu proudu v propustném směru svítí. Když diodou prochází proud, dochází na PN přechodu k rekombinaci elektronů a děr. Přitom se uvolňuje energie, která je přibližně rovna šířce zakázaného pásu ¤.
Která dioda má přechod o velmi malé ploše
Schottkyho diody mohou přejít z vodivého do nevodivého stavu za dobu menší než 1 ns. Jednoduchost výroby umožňuje vyrábět diody s velmi malou plochou přechodu.
Jak měřit zenerovu diodu
Při měření postupujeme tak, že potenciometr R1 nastavíme na nejmenší napětí (běžec je na uzemněné straně) a připneme měřenou Zenerovu diodu a napájecí zdroj. Pak pomalu zvyšujeme napájecí napětí potenciometrem R1 a sledujeme proud protékající diodou.
Jak Usmernit napětí
Usměrněné pulsující napětí měříme voltmetrem na zatěžovacím odporu Rz. K odstranění pulsování připojíme paralelně k Rz vyhlazovací kondenzátor v. Průběh pulsujícího a vyhlazeného napětí porovnáme měřením v kanálu A. Srovnání provádíme pro různé hodnoty Rz a Cv.
Jak poznat špatnou diodu
Typické závady diod jsou přerušení (v obou směrech se chová jako rozpojený vodič) a roztavení přechodu, kdy naopak v obou směrech vykazuje odpor (měřený ohmmetrem) v řádu jednotek až stovek ohmů. Při měření v režimu testování polovodičů roztavený přechod ukáže úbytek napětí (přibližně stejný) v jedné i druhé polaritě.
Jak poznat schottkyho diodu
Schottkyho dioda vyniká velkou rychlostí přepínání přechodu, má nižší difuzní napětí UD (0,1 – 0,3V), nižší úbytek napětí v propustném směru UF (0,3 – 0,7V), ale také nižší maximální závěrné napětí URRM (10-100V).
Co znamenají údaje na žárovce
Technické parametry žárovek
Světelný tok udává, jak moc bude žárovka svítit a v jaké míře světlo vyzáří do stran. Jednotka se uvádí v lumenech. Energetický štítek znamená zařazení žárovky do sedmi energetických tříd. Nejúspornější označením chápeme A++, dále A+, A,B,C,D až po nejméně úspornou variantu E.