Co se děje s bioodpadem?

Co se dělá s bioodpadem

Bioodpad můžete kompostovat na vlastní zahradě, společně se sousedy v komunitním kompostéru nebo i přímo v bytě.

Co se dělá s odpadem

Vytříděné odpady z barevných kontejnerů odváží svozové firmy na dotřiďovací linky, kde se dotřiďují a upravují na druhotnou surovinu pro další zpracování. Na těchto dotřiďovacích linkách jsou odpady dále tříděny na různé druhy, podle jejich materiálového složení nebo podle potřeb a technologií konečných zpracovatelů.

Jak se likviduje bioodpad

Bioodpad je možné na území obce likvidovat jen těmito způsoby : Kompostováním na svém vlastním pozemku. Vlastním odvozem do sběrného místa ve „statku“. Vlastním odvozem přímo na plochu kompostárny (býv. Využití služby OÚ – jednorázovým odvozem obecním traktůrkem z pozemku občanů.

Co se děje s tříděným odpadem

Plastové sáčky, fólie nebo tašky se převážně regranulují a následně slouží k výrobě nových fólií. Sklo putuje do skláren a je použito k zpracování nového skla. Hliníkové plechovky putují do hutí jako druhotná surovina. Železný šrot je předáván k dalšímu využití jako vstupní surovina pro výrobu železa a oceli.
Archiv

Co můžu vyhodit do bioodpadu

Patří do ní:Zbytky ovoce a zeleniny, pečiva i vařených jídel,kávová sedlina a čajové pytlíky,skořápky z vajíček a ořechů,lepenka, papírové kapesníky, ubrousky,zvadlé květiny, zemina z květináčů, posekaná tráva, větvičky, plevel,podestýlka a trus domácích zvířat, piliny,popel ze dřeva, stará zemina,

Co nepatří do Bia

Co nepatří do popelnice na bioodpadmaso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže.mléčné výrobky.vajíčka, včetně skořápek.zbytky z kuchyní rostlinného původu, které obsahují suroviny živočišného původu (pokrmy z masa, z vajec a mléka)zbytky z kuchyní jako prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky.skořápky z ořechů, pecky z ovoce.

Co se deje s plasty po recyklaci

Chybně vytříděné odpady a znečištěné plasty mohou sloužit jako alternativní palivo v cementárnách a jiných provozech. Podle druhů roztříděné a slisované plasty se odvezou z třídící linky ke zpracovatelům, kde se dále drtí, perou a přetvářejí na suroviny pro výrobu finálních produktů.

Co nepatří do popelnice

Do popelnice nepatří:Plast.Nápojový karton.Papír.Sklo.Drobné kovy.Plechovky.Elektrospotřebiče.Stavební suť

Proč třídit bioodpad

1/ Proč třídit biodpad Protože nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Bioodpad je navíc jediným druhem odpadu, který lze v domácích podmínkách snadno kvalitně zrecyklovat a přeměnit na cenné organické hnojivo. Nevytříděný bioodpad skončí buď na skládce nebo ve spalovně.

Proč bychom měli recyklovat

Recyklací odpadu také pomůžete ušetřit značné množství energie a přispějete ke snížení produkovaného CO2. Vždy je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděného odpadu než vyrábět z primárních surovin novou. Třeba taková sportovní fleecová bunda je 100% recyklátem.

Co se deje s Recyklovanym plastem

Recyklované plasty se melou na kousky a granulují a vznikají tak malé pecičky granulátu – ty se mohou při výrobě nových produktů z plastů přidávat v různém poměru k primární surovině – tedy ke granulátu z ropy, jako tzv. regranulát.

Kam putuje plast

Plastový odpad se mění také na nové kelímky a jiné plastové obaly, části interiérů aut a izolace. Zbarvená směs plastů se zpracovává na latě, dlažbu nebo protihlukové dálniční stěny. Dokonce i nesprávně vytříděné nebo znečištěné plasty se využívají jako palivo při výrobě cementu nebo energie.

Kam se hází popel

Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech. Nemáme-li takovou možnost, je lépe popel před vsypáním do popelnice zchladit, například kropenou vodou.

Jak se Tridi bioodpad

Biologicky rozložitelné odpady se v ČR třídí obvykle do popelnic hnědé barvy. Hlavně v letních měsících se v některých obcích můžete setkat s velkoobjemovými kontejnery na trávu. Pokud se v hnědých popelnicích objevuje listí a tráva, je to v pořádku. Naopak kosti a zbytky masa do tohoto odpadu nepatří.

Co se děje s plastovým odpadem

V Evropě je nejpoužívanějším způsobem odstraňování plastového odpadu jeho další energetické využití, na druhém místě je pak recyklace. Asi čtvrtina veškerého vzniklého plastového odpadu se ukládá na skládky. Polovina z plastů určených k recyklaci je vyvezena mimo země EU.

Co se stane kdyz nebudeme třídit odpad

Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Kam patří krabice

Lepenkové krabice (např. od obuvi nebo klasické krabice k odesílání zásilek) patří do modrého kontejneru.

Proč je dobře třídit papír

Papírenský průmysl je energeticky náročné odvětví. Recyklace papíru tuto spotřebu významně snižuje. Druhým významným důvodem, proč třídit papír, je to, že je to významný zdroj suroviny pro papírny. Těžba dřeva ani zdaleka není schopna pokrýt potřeby papíren.

Co patří do kartonů

Co nepatří do kontejnerů

Mokrý, mastný a jinak znečištěný papír, voskový a uhlový papír (kopírák), obaly od vajíček a roličky od toaletního papíru, použité plenky, hygienické potřeby. Do kontejneru na papír lze vhodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení).

Kam s plasty

Patří do žlutého kontejneru. V průměrné české popelnici zabírají nejvíc místa ze všech odpadů. Důležité je proto nejenom jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením.

Kam s plasty z auta

Plast a sklo, tetrapakové obaly (od mléka a džusů) se ukládá do plastů. Objemný a nebezpečný odpad a vyřazená elektrozařízení patří do sběrného dvora, jednou ročně lze objemný odpad ukládat přímo do přistavených kontejnerů ve městě.

Kam vyhodit igelit

IGELIT – Žlutý kontejner na plast. INFEKČNÍ ODPAD – Specializované firmy. Infekční odpad z domácností pečlivě zabalit a odevzdat ve zdravotnickém zařízení (ideálně po předchozí domluvě). JUTA – Směsný odpad.

Kam patří chleba

Do bioodpadu patří: zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek a jádřinců, zbytky obilovin a pečiva, kávová sedlina, použitý čaj i čajové sáčky, skořápky od vajec a ořechů, uschlé květiny, rostliny a jejich odumřelé části, chlupy z domácích mazlíčků, dřevěné piliny, které sloužily jako podestýlka pro domácí hlodavce, a …

Kam vyhodit chleba

Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.