Co se děje s nebezpečným odpadem?

Co se považuje za nebezpečný odpad

Mezi nebezpečné odpady patří např. odpady polychlorovaných bifenylů (PCB), odpady perzistentních organických polutantů (POPs), infekční odpady ze zdravotní a veterinární péče, odpady obsahující rtuť či odpady nebezpečných chemikálií převážně z výrobních procesů.

Jak se zbavit nebezpečného odpadu

Jak naložit s obalem obsahujícím zbytky těchto látek se dozvíte z etikety, která doporučuje odevzdat obal na místo sběru nebezpečného odpadu. Tím jsou především sběrné dvory, ale i mobilní sběry nebezpečného odpadu pořádané jednotlivými obcemi.

Co se děje s odpadem

Co se ale s odpadem děje potom Některé materiály jsou vytříděny a recyklují se, tyto recyklované materiály ve formě nových výrobků se následně vrací do oběhu. Česká republika je jednou z předních evropských zemí v třídění odpadu. Odpad třídí podle aktuálních dostupných dat 73 % obyvatel.
Archiv

Jak nakládat s nebezpečným odpadem

Nesmí se spalovat ve spalovnách komunálního odpadu, ale patří pouze na určená místa. Jeho likvidace probíhá ve spalovnách nebezpečných odpadů. S nebezpečným odpadem mohou nakládat také specializované firmy. A co se týče jeho uskladnění, tak to opět probíhá na zabezpečených skládkách určených přímo pro nebezpečný odpad.

Co patří do kontejnerů na nebezpečný odpad

Jedná se např. o barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, kyseliny, léky a domácí chemikálie, baterie a zářivky, elektrozařízení. Patří sem i obaly znečištěné nebezpečnými látkami. V běžném životě (např. v domácnosti u domácí chemie) poznáme nebezpečný obsah výrobků pomocí výstražných grafických symbolů (tzv.

Kdo může nakládat s nebezpečnými odpady

Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Fyzická osoba oprávněná k podnikání nebo statutární zástupce právnické osoby, případně osoba, které byla udělena plná moc pro zastupování v této věci (plnou moc je třeba předložit).

Kam se zbytky barev

Zbytky barev, špinavé obaly i štětce, hadry atd. odevzdejte v nejbližším sběrném dvoře, který vybírá i nebezpečný odpad. Pokud máte v daném místě trvalé bydliště, je tato služby zdarma.

Jak se likviduje odpad

Možnosti jsou čtyři: recyklace, spalovny, chemicko-fyzikální nebo biologická likvidace a deponie.

Co se stane kdyz nebudeme tridit odpad

Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Co se děje s bioodpadem

Bioodpad je zpracováván v kompostárnách nebo v bioplynových stanicích. V kompostárně se přivezený bioodpad se nadrtí v drtičce a pak je uložen na hromadu, tzv. zakládku.

Co vše lze tridit

Patří sem veškeré chemikálie, barvy, laky, baterie, staré léky (lze odevzdat v lékárnách), zářivky, elektroodpad apod. Nejběžnějším způsobem sběru jsou sběrné dvory, kam občané tyto odpady mohou zdarma odkládat.

Co lze dát do velkoobjemového kontejneru

Do VOK patří například: starý nábytek, koberce a linolea, lyže, snowboardy, kola, velká zrcadla, umyvadla, vany, WC mísy, autoskla, kovové předměty.

Jak skladovat nebezpečný odpad

Do kategorie nebezpečného odpadu se řadí jak odpad pevného skupenství, tak i kapalného. Takový materiál představuje nebezpečí jak pro lidi ve svém okolí, tak i pro životní prostředí. Pro zabránění poškození zdraví nebo případného úniku do okolí, musí být skladovány v obalech pro ně určených.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam se vyhazuji peřiny

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Proč bychom měli recyklovat

Recyklací odpadu také pomůžete ušetřit značné množství energie a přispějete ke snížení produkovaného CO2. Vždy je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděného odpadu než vyrábět z primárních surovin novou. Třeba taková sportovní fleecová bunda je 100% recyklátem.

Kdo likviduje odpady

Likviduje se buď ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů (těch je na území ČR celkem 22), nebo ve specializovaných firmách, nebo se ukládá na zabezpečené skládky nebezpečných odpadů. Tematika nebezpečných odpadů se netěší takové publicitě jako recyklace.

Kam vyhodit box od jídla

Zcela nejčastěji k nám jídlo doputuje v tzv. termoobalech. Jedná se o bílé polystyrenové krabičky, která pomáhají udržet jídlo teplé při cestě do vašeho domu. Polystyren je plast, který rozhodně patří do žlutého kontejneru na tříděný odpad.

Co se děje s plastovým odpadem

V Evropě je nejpoužívanějším způsobem odstraňování plastového odpadu jeho další energetické využití, na druhém místě je pak recyklace. Asi čtvrtina veškerého vzniklého plastového odpadu se ukládá na skládky. Polovina z plastů určených k recyklaci je vyvezena mimo země EU.

Kam patří krabice od džusů

Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.

Co nepatří do odpadu

Rozhodně se do kanalizace nesmějí dostat chemické látky, barvy, ředidla, motorové oleje, léky, omamné látky, zahradní chemie, ale také biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), jedlé tuky a oleje, hygienické potřeby (vlhčené a kosmetické ubrousky, vatové tyčinky, jednorázové pleny apod.).

Co nepatri do Velkoobjemoveho odpadu

Do velkoobjemového kontejneru nepatří odkládání živnostenského odpadu, nebezpečný odpad (to jsou např. autobaterie, zářivky, barvy, rozpouštědla, motorové oleje a obaly od nich), bioodpad, stavební odpad, dále pak pneumatiky, elektrospotřebiče, televizory a počítačové monitory, počítače, lednice, mrazáky a sporáky.

Kam s velkoobjemovým odpadem

Objemný odpad se třídí do velkokapacitních kontejnerů na sběrných dvorech, sběrných místech nebo při mobilních svozech. Dřevo a jemu podobné materiály tvoří většinu objemného odpadu z domácností. I to se však dá vytřídit a předat k recyklaci. Nábytek bychom měli ukládat do kontejnerů rozbitý na jednotlivé desky.

V jakých prostorech je možné skladovat odpady

Jako sklady odpadů mohou sloužit volné plochy, přístřešky, budovy, podzemní a nadzemní nádrže apod., které splňují stanovené požadavky a byly zřízeny k tomuto účelu v souladu se stavebním zákonem. Sklad nebezpečných odpadů musí být vybaven identifikačními listy nebezpečných odpadů v nich skladovaných.

Co patří do infekčního odpadů

Riziko z tohoto odpadu vyplývá z možných nebezpečných vlastností odpadu. Odpady obsahují především: • INFEKČNÍ AGENS, • GENOTOXICKÉ LÁTKY, • TOXICKÉ CHEMICKÉ LÁTKY, • NEPOUŽITELNÁ LÉČIVA, • RADIOAKTIVNÍ LÁTKY, • A OSTRÉ PŘEDMĚTY.