Co se nesmí dělat o šabatu
Židovský šábes začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu se setměním. Po tuto dobu by židé neměli pracovat, nakupovat, vařit a vůbec vyvíjet jakoukoliv všední činnost. Na celý šábes se proto musí nakoupit všechno potřebné předem.
Jak probiha šabat
Během čtení je k Tóře vyvoláno minimálně sedm lidí a čte se celá týdenní paraša (oddíl z Tóry). Po šacharitu následuje přídavná modlitba pro šabat a svátky (musaf). Po skončení ranní liturgie následuje opět kiduš nad vínem a ranní hostina, buď přímo synagoze nebo doma v rodinném kruhu.
Co znamená šabat Salom
JIČÍN – Občanské sdružení Baševi doplnilo do letošního programu v synagoze navíc i koncert s názvem „Šabat šalom! “ Tento pozdrav v hebrejštině se používá během pátku. Přeje se jím pokojný den odpočinku – Šabat.
Kdy končí šabat
To je také důvod, proč například židovský den odpočinku, šabat, začíná již v pátek po setmění a končí po setmění dne následujícího.
Kdy začíná šabat
Židovské svátky připadnou vždy na stejné datum a pouze ŠABAT se slaví každou sobotu bez ohledu na datum. Každý další den podle židovské tradice začíná večer po západu slunce a končí následující den se západem slunce. Například šabat začíná v pátek večer a končí v sobotu večer.
Co to je bar micva
Bar micva (hebrejsky בר מצוה, doslova „syn přikázání“), je židovský náboženský obřad, během kterého se ze židovského chlapce stává nábožensky dospělý muž, který na sebe přijímá odpovědnost za dodržování micvot – přikázání.
Co je to židovství
Judaismus neboli židovství je monoteistické náboženství, které má množství specifických tradic a zvyků. Židé se řídí Starým zákonem Bible, jehož součástí je jejich posvátná kniha Tóra, a dalšími texty. Judaismus věří v jednoho boha, je to monoteistické náboženství.
Co to je rabín
Rabín (někdy také rabi, z hebr. רב rav, popř. רבי rabi) je vysokou náboženskou autoritou v judaismu. Obecně tento pojem znamená „učitel“, původní význam slova rav je „mistr“, „pán“.
Jak probíhá židovská svatba
Židovská svatba není pouze jedním aktem, ale sestává ze dvou částí – kidušin (קידושין, zásnuby) a nisu'in (נישואין, sňatek). Původně se konaly tyto dva obřady odděleně, nisu'in do roka po kidušin, ve středověku však byly obě části spojeny a doplněny o některé prvky, takže se dnes obřad koná v jeden den.
Co není košer
Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.
Co nesmí Židé
Základní pravidla kašrutu
Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.
Co je to Maharal
Maharal je akronym pro Moraynu Hareav Judah Loew ben B'zalel (náš učitel Judah Loew syn B'zalela). Židovská němčina ho jmenuje rabi Löw. V literatuře ho nacházíme pod přezdívkou Maharal.
Co je to Ketuba
I samotný svatební obřad se často označuje jako „chupa“. Manželská smlouva, ketuba (pl. ketubot), vypočítává povinnosti manžela vůči jeho manželce, a to finanční i v dalších oblastech společného života. Ketuba je připravena a podepsána před svědky těsně před svatbou a uchovává ji manželka.
Co je to košer
Košer je soubor stravovacích zvyků v judaismu. Jedná se tedy o celé seznamy jídel, která je možno konzumovat, aniž bychom porušili rituální čistotu jídla židovské kuchyně. Ačkoliv se používá především ve vztahu ke gastronomii, stále častěji je používán nejen Židy pro označení všeho, co je povolené, správné či vhodné.
Co nesmí jíst Žid
Ze zvěře je absolutně zakázáno konzumovat vepřové a koňské maso, úhoře a jesetera (druh ryby) a krev jakéhokoli zvířete. Velmi přísně se také dodržuje pravidlo oddělování jídel masitých od jídel obsahujících mléko („Neuvaříš kůzle v mléce jeho matky“).
Co Nejedi Židi
Základní pravidla kašrutu
Tóra rozděluje zvířata na čistá a nečistá, ke konzumaci je určeno jen maso čistých zvířat. Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí.
Jak se jmenuje Bůh judaismu
Bůh se oslovuje výrazy jako Hospodin, heb. hašem, adonaj, elohejnu, atd. Tento původně židovský monoteismus se stal přímým základem pozdějšího židovství – judaismu – a čerpalo z něj též křesťanství.
Kdy žil Rabi Low
Myšlenkový svět Jehudy ben Becalel – rabi Löwa, pražského MaHaRaLa (1512 – 1609).
Kdo byl Rabi Low
Jehuda ben Becalel, známý jako Rabi Löw, byl významný židovský rabín a učenec 16. století. V povědomí dnešních dní je znám především jako tvůrce Golema, ale jeho životní osudy a dílo jsou vrstevnatější.
Co je to Mezuza
Mezuza (pl. mezuzot) je pergamenový obdélník, na němž jsou napsány příslušné biblické pasáže (Deut. 6:4-9 a 11:13-21). Na jeho zadní straně je slovo Šadaj, jedno z Božích jmen a akronym výrazu šomer dlatot jisrael – „ten, který chrání dveře Izraele“.
Co je to Tfilin
Tfilin (hebrejsky תפילין, od tfila, doslova modlitba) jsou modlitební řemínky a jeden z nejstarších znaků judaismu. Někdy jsou označovány také jako fylaktéria (přes pozdnělat. phylacterium z řec. phylacterion ochrana, záštita, amulet), což je však pejorativní a nesprávné pojmenování křesťanského původu.
Co buddhismus zakazuje
Toto učení existuje více než 2500 let, přičemž některé základy převzalo z hinduismu. Základem buddhismu je cyklus zrození, života a smrti. Víra zakazuje působit bolest živým tvorům, lhát a užívat alkohol, nepřípustné je také sexuálně nemorální chování. Buddha se narodil pravděpodobně roku 560 př.
Co je to Jehova
Jméno Jahve, Jehova, je Boží jméno, pod kterým se Bůh nechal poznat Mojžíšovi, ale není to jediné jméno, kterým je Bůh v Písmu nazýván a oslovován svým lidem. Je také nazýván jako Bůh Abrahámův, Izákův a Jákobův, El, Elohim, El Elyon, El Šadaj, Adonaj, Nejvyšší, Svatý aj.
Co je to Golem
Golem – postava s obrovskou silou, ale bez myšlenky. Podle legendy ho stvořil slavný Maharal Rabi Löw. Prý je dodnes na půdě Staronové synagogy v Židovském městě. Čeká prý na nejhorší okamžik v historii židovské Prahy, aby přišel na pomoc.
Kdo Uplacal Golema
Pověst říká, že Golema stvořil na konci 16. století židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel, aby chránil židovskou čtvrť. Uplácal ho z jílu z břehů Vltavy a kdo do něj vložil šém, toho ten hliněný obr poslouchal jako hodinky. Golem se ale jednoho dne splašil, začal demolovat kde co, a tak ho rabín vypnul.