Co se dělá v dubnu?

Co se pestuje v dubnu

Na venkovní záhony můžeme vysévat hrách, černý kořen, špenát, červenou řepu nebo třeba ředkvičky. Na záhonky už se vysazuje předpěstovaná sadba kedlubny, květáku a brokolice. Ke konci dubna je vhodná doba i pro výsev cukrové kukuřice.

Co sázet na konci dubna

Zasít je možné i aromatické bylinky, jako jsou kopr, anýz nebo fenykl. Ve vyšších polohách stihnete ještě začátkem měsíce vysít do skleníku sadbu košťálovin pro letní výsadbu, například brokolici, kapustu, kedlubny nebo kadeřávek, v nižších můžete na konci dubna sazenice odolnějších odrůd košťálovin sázet na záhony.
Archiv

Co se dělá na zahradě v květnu

Je čas setí i sázení, zalévání a hnojení, a především radosti z květin i stromů. Čerstvého vzduchu si nyní mohou užívat i teplomilné rostliny. Nastává čas výsadby rajčat, paprik a lilků, setí oblíbených cuket, okurek a další zeleniny. Zahrada potřebuje péči, pletí, hnojení a závlahu, za což se ale bohatě odmění.

Kdy zacit delat zahradu

Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.
Archiv

Kdy se sejí plodiny

V dubnu jsou práce na polích v plném proudu. Sejí se jařiny, což jsou nejčastěji jarní pšenice, jarní ječmen, kukuřice nebo slunečnice. Půdu správně obděláváme po vrstevnicích a významně tak omezujeme vodní erozi.

Kdy se sejí obilniny

přehled výsevků

PLODINA VÝSEVEK TERMÍN SETÍ
OBILOVINY
Pšenice ozimá 180-240 10.9. – 15.11.
Pšenice jarní 180-240 brzy na jaře
Žito (2n) ozimé 180-220 15.9. – 10.10.

Co do truhlíků v dubnu

V dubnu můžete na zahradu zasadit téměř všechny druhy zeleniny. Naklíčené brambory, salát, červenou řepu, ředkvičky, hrách, česnek, mrkev, kopr, zelí, kapustu nebo kedlubny. Některé druhy zeleniny se vyplatí nasadit do skleníku, rychleji budou plodit a v chladných nocích nezmrznou.

Kdy dát sazenice ven

Ideální termín na přesazení ven se liší podle toho, co pěstujeme, a venkovních teplot konkrétního roku. Například koncem března lze při příznivém počasí začít s výsadbou okrasných trvalek kvetoucích v létě. V průběhu dubna můžeme ideálně sázet různé bylinky, většinu druhů zeleniny, brambor, salátu, brokolice apod.

Jakou zeleninu sázet v květnu

V květnu se hodí vysadit i cukety, výborná a vděčná je samozřejmě mrkev nebo ředkvičky, ale taky petržel a cibule. Takové rostlinky jsou totiž pro naše podnebné pásmo doslova dělané.

Kdy stříhat kakost

Na podzim kakosty sestřihneme těsně nad zemí, ale sestřihnout je můžeme ještě i v předjaří. Rozanne je trvalka plně mrazuvzdorná.

Co si dát na zahradu

Nejdříve vysaďte stromy, které budou poskytovat stín. Pokud máte malou zahradu, nepřežeňte to a vybírejte zakrslé varianty a jen v omezeném množství. Stromy poté doplňte keři, ať už stálezelenými nebo kvetoucími. Do této kompozice můžete vysazovat trvalky, cibuloviny či jednoletky.

Kdo pomůže se zahradou

Hodinový manžel Vám pomůže s kompletní údržbou zahrad, protože každý chce mít pěknou zahradu. Za tím se skrývá mnohdy spousta práce, kterou je potřeba udělat a není to jen obvyklé sekání trávy nebo stříhání živých plotů. Trávník nejen posekáme, ale i přihnojíme a dosejeme.

Co znamená MKS ha

Množství osiva vysetého na ploše 1 ha . Udává se v kg/ha či miliónech klíčivých semen (MKS)/ha. 1MKS = cca 30 – 50 kg . Běžný výsevek činí 3,5 – 5 MKS/ha, tedy kolem 120 – 200 kg osiva.

Jak udělat osevní postup

Hlavním pravidlem osevních postupů je nepěstovat na témže místě stejnou nebo úzce příbuznou zeleninu alespoň tři roky. Zamezíte tak jednostrannému vyčerpávání půdy, takzvané půdní únavě. Kromě toho tímto opatřením udržujete půdní úrodnost i strukturu a omezujete výskyt chorob, škůdců i plevelů.

Jaký je rozdíl mezi obilím a Obilninou

Rozdíl mezi obilninami a obilovinami spočívá v tom, že zatímco „obilniny“ označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, tak „obiloviny“ mají význam produktu, zrna. Správně bychom tedy měli používat pojem obiloviny, užíváme-li tento termín ve vztahu k výživě člověka.

Co roste v dubnu

Duben je měsícem kvetoucích cibulovin, ale i trvalek – tulipánů, hyacintů a narcisů, dále pak macešek, kamzičníků, tařic, sedmikrásek, vřesovců, konikleců, blatouchů, hořců bezlodyžných, které ale rozkvétají až koncem dubna, stejně jako většina skalniček anebo rané stálezelené rododendrony.

Co zasadit v dubnu na balkon

Ale některé rostliny můžete vysévat do truhlíku a umístit na balkon už v dubnu (hrášek, pnoucí fazole, ředkvičky, saláty, mrkev, petržel…), což platí i pro sazeničky určitých bylinek (máta, meduňka, dobromysl, tymián, saturejka, levandule).

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co můžeme vysévat v červnu

Co zasít v červnu Zelenina a květiny ze semen i počátkem létaSaláty po celou sezónu. K červnovému setí vybíráme letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu.Roketa, salátová bylinka.Voňavý kopr.Křehká čekanka.Sladký hrášek.Vděčné fazole.Zimní zelenina.Mrkev.

Co se dá dělat v květnu

sklízet první zeleninu. zasáhnout proti plevelu a slimákům, hlídat mšice na stromech a případně zasáhnout (ekologickým) postřikem. vyjednotit výsevy zeleniny z dubna. vysadit do země cibuloviny.

Jaké Trvalky do stínu

Kvetoucí trvalky do stínuČechrava Arendsova (Astilbe arendsii) Na stinných a polostinných zahradách se budou krásně vyjímat oblíbené čechravy.Čemeřice (Helleborus)Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)Liriope (Liriope)Plamenka rozkladitá (Phlox divaricata)Rodgersie (Rodgersia)Srdcovka (Dicentra)Bohyška (hosta)

Co je to kakost

Kakost (Geranium) je rod jednoletých a vytrvalých rostlin z čeledi kakostovitých, který je tvořen asi 430 druhy (v české přírodě se jich objevuje okolo 20). Vyskytují se hlavně v mírném pásmu, a to na všech světadílech, jisté druhy rostou i v horách tropických oblastí.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Jak předělat zahradu

Do zahrady bezesporu patří keramika a zajímavé kameny. Zachovat šmrnc, jaký měly předzahrádky u starých chalup, můžete s pomocí voňavých rostlin typu rozmarýn, mateřídouška fenykl a nebo kmín. Získáte hezkou zeleň, vonné silice odpuzující hmyz a často i půdní škůdce a navíc i koření pro svou kuchyni.