Co zasít v červnu
Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna. Možnosti zasít si zeleninu ještě v červnu rozhodně využijte! Dostatek zeleniny je důležitý pro naše tělo díky velkému obsahu vitamínů.
Co dělat na zahradě v červnu
Sklízíme jahody, třešně, první hrášek a saláty, ale stále ještě můžeme vysít nebo vysadit zeleninu, která bude ke sklizni na podzim. Právě teď je ideální doba pro rozsazování trvalek, vysévání dvouletek, můžeme množit okrasné dřeviny pomocí řízkování a také už sklízet některé bylinky a léčivky.
Co dělat na zahradě v červenci
V červenci si užíváme bohatou úrodu – sklízíme třešně a višně, meruňky, mirabelky, maliny, rybíz, angrešt, letní jablka a další ovoce. Jahodníky po sklizni seřízneme nebo alespoň zbavíme starých listů, můžeme také od starších rostlin odstřihnout zakořeněné šlahounové odnože a s kořenovým balem je přesadit.
Co se dá pěstovat v červenci
V červenci můžeme vysít mrkev, především odrůdy s kratším či kulatým kořenem, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, keříčkové fazolky, mangold i špenát. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.
Co sklízíme v červnu
Sklízíme jahody, třešně, první hrášek a saláty, ale stále ještě můžeme vysít nebo vysadit zeleninu, která bude ke sklizni na podzim (např. pórek). Nesmíme zapomínat na zálivku na záhonech i ve sklenících, které je třeba také podle potřeby větrat.
Jaké bylinky sázet v červnu
Na výsluní patří aromatické siličnaté bylinky, jako je šalvěj, yzop, saturejka či rozmarýn, na vlhké místo máta a libeček. Do kypré zahradní půdy, třeba na okraje zeleninových záhonů nebo vedle letniček, vysaďte bazalku či majoránku.
Co kvete v červenci na zahradě
Kvete mateřídouška úzkolistá, dobromysl obecná i levandule, jejíž usušené kvítky provoní naše skříně. A letničky – afrikány, ostálky, hledíky, měsíčky, rudbékie, astry čínské, netýkavky, lichořeřišnice, krásenky a jiné – pořádají v červenci skutečný karneval barev.
Co vysévat v červenci a srpnu
Výsev červenec a srpenšpenáty,rukolu,polníček,pack choi,různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna,ředkvičky.a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily.
Co vysít po špenátu
Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.
Co se sází po česneku
Na záhonech, kde rostl česnek, můžete vysadit velké sady cibule na zelení. Na záhony s česnekem se také doporučuje sázet jahody. Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony.
Co zasít v květnu
Začátek května je ideální termín pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek. Sejí se také cukety, nejlépe v polovině května, aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice.
Kdy dát ven sazenice salátu
Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo. V suchém počasí saláty pravidelně zalévejte, minimálně jednou týdně.
Jaké rostliny kvetou v červnu
Z dalších rostlin, které svými květy zdobí v červnu zahrady, jmenujme alespoň zvonky, kosatce, orlíčky, vrbiny, máky, dračíky, náprstníky, juku, třapatky, len vytrvalý a pupalku. Co se keřů a dřevin týče, v červnu se můžeme těšit na rozkvetlé pustoryly, černý bez, mochny nebo zpododěr čili latnatec.
Co zraje v červenci
Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.
Co se dá zasadit v srpnu
V srpnu pak vyseji:špenáty,rukolu,polníček,pack choi,různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna,ředkvičky.a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily.
Kdy se vysazuje mrkev
Vhodný čas k vysévání je březen až duben, řádky by měly být od sebe vzdálené třicet až čtyřicet centimetrů. Po vzejití vyjednoťte rostliny tak, aby mezi nimi zůstal prostor čtyři až sedm centimetrů podle druhu zeleniny. Většinou platí, že čím déle necháváte kořen na záhonu, tím více místa potřebuje.
Co sázet po okurkách
Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.
Co s Vykvetlým špenátem
Jmenované rostliny, i když by v létě vykvetly, budou mít listy stejně chutné jako před květem. Příprava je zhruba stejná, jako u běžného špenátu. Stačí listy opláchnout, spařit a pak je použít spařené (blanšírované) celé, nasekané nebo jen chvíli dusit (opět v celku, nasekané, nebo třeba i namleté).
Co sázet k sobě
Rajčatům vadí například červené zelí, tykve, brambory a hrách. Naopak nemají sebemenší problém se špenátem, čekankou nebo petrželí. Chcete-li vylepšit jejich chuť, vysaďte je co nejblíž bazalky nebo levandule, získají lehké příjemné aroma.
Které plodiny se nesnášejí
Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.
Co dělat na zahradě v květnu
Nastává čas výsadby rajčat, paprik a lilků, setí oblíbených cuket, okurek a další zeleniny. Zahrada potřebuje péči, pletí, hnojení a závlahu, za což se ale bohatě odmění. Teplo svědčí také škůdcům, kteří ožívají a množí se – je třeba proti nim zakročit včas, pak se obejdete i bez chemických postřiků.
Co se seje v květnu na pole
Jakmile v polovině května přejdou ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác, je ideální čas sázet fazole, kukuřice, cukety, artyčoky, vodní a cukrové melouny, ale také papriky, lilky nebo rajčata. Balkónová rajčata a bazalka jsou ideálními rostlinkami do truhlíků na slunná místa, stinná místa vyhovují například mátě.
Co udělat aby se Netahly sazenice
Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci. Začnete zlehka a sazenice první den přeneste z vnitřních podmínek na pár hodin do venkovní chráněné polohy do stínu s lehkým vánkem.
Jak přesadit sazenice
Když sazenici přenášíte, držte ji za oba lístky nebo si ji položte kořeny do dlaně. Ujistěte se, že jáma, do které sazenici pokládáte, je dostatečně prostorná pro kořenový systém. Zasaďte ji hluboko tak akorát, aby byly lístky těsně nad zemí. Po přesazení je třeba rostlinku přiměřeně zalít.
Co kvete květen červen
Z dalších rostlin, které svými květy zdobí v červnu zahrady, jmenujme alespoň zvonky, kosatce, orlíčky, vrbiny, máky, dračíky, náprstníky, juku, třapatky, len vytrvalý a pupalku. Co se keřů a dřevin týče, v červnu se můžeme těšit na rozkvetlé pustoryly, černý bez, mochny nebo zpododěr čili latnatec.