Co se dělá z dýně Máslové?

Co se dá udělat z máslové dýně

Máslovou dýni můžeme přidat do rýžových pokrmů s masem nebo se zeleninou. Dýně nahradí zavářku v polévce, a to jak v bujonu, tak v polévkách zapražených (typu bramboračka). Z máslové dýně lze připravit všechny typy pokrmů, které připomínám v článku Recepty z dýně Hokaido.
Archiv

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak vařit máslovou dýní

Nakrájíme ji na plátky, půlměsíčky nebo na kostičky, co máme raději. Do pánve dáme prohřát olivový olej, lehce osmahneme cibulku, přidáme dýni a rozmarýn, osolíme a opepříme. Malinko podlijeme vodou a za občasného promíchání osmahneme do měkka. Pečená máslová dýně i dýně na pánvi jsou skvělé jako příloha k masu.
Archiv

Jak dlouho se peče máslová dýně

Ze spodní části neoloupané máslové dýně (cca 650 g) pomocí lžíce vydlabejte měkký střed se semínky. Vložte ji do pekáčku vyloženého pečicím papírem a její vnitřek potřete olivovým olejem, solí a pepřem. Dýni otočte slupkou nahoru a nezakrytou ji vložte do trouby vyhřáté na 190 °C. Pečte přibližně 25 minut.

Jak zamrazit máslovou dýní

Dýni omyjte, vydlabejte a naporcujte na větší kostky. Ty zabalte do potravinové fólie, aby dýně neosychala. Před použitím není nutné dýni rozmrazovat, stačí vzít potřebný počet kostek a vhodit je do polévek či dušeného masa.

Jak se Zavařuje dýně

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Z jaké dýně se dělá kompot

Na kompot se hodí většina druhů. Na zavaření se přímo nabízí velkoplodá dýně Goliáš s hladkou oranžovou slupkou. Ideální do kompotu je dýně Hokkaidó, která má nasládlou chuť a navíc se jako jediná nemusí loupat, protože její slupka po krátké době vaření krásně změkne.

Jak se připravuje dýně

Dýni si proto nejprve omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vnitřek vydlabejte. Poté ji položte na plech slupkou směrem nahoru a nechte ji péct v troubě předehřáté na 180 °C zhruba po dobu 30 až 40 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že bude měkká a nůž do ní zajede i přes slupku.

Jak vypadá máslová dýně

Máslová dýně – má šedou až nažloutlou slupku, oranžovou dužinu a tvar hrušky. Chutí připomíná lískové oříšky. Špagetová dýně – má oproti ostatním druhům dýní protáhlý, oválný tvar. Slupka je žlutá a loupat se nemusí.

Jak dlouho se peče dýně

Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Co uvařit z muškátové dýně

Muškátovou dýni používejte spíš na polévky nebo pyré… pečená nebo restovaná se začne velmi znatelně podobat chuťově mrkvi. Na takové zpracování je zajímavější třeba druh hokaidó.

Jak skladovat máslovou dýní

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak se dělá dýňový kompot

Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti. Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka.

Z jaké dýně se dělá polévka

Asi tou nejznámější na našem trhu je dýně hokaido. Použít ji můžete snad do všech dýňových jídel, na které si vzpomenete. Výborně chutná například pečená, popřípadě z ní můžete uvařit skvělou polévku, které vás zahřeje po sychravém podzimním dni.

Jak se dělá kompot z dýně

Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti. Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka.

Jak uchovat dýni v mrazáku

Dýni omyjte, vydlabejte a naporcujte na větší kostky. Ty zabalte do potravinové fólie, aby dýně neosychala. Před použitím není nutné dýni rozmrazovat, stačí vzít potřebný počet kostek a vhodit je do polévek či dušeného masa. Lze také vytvořit dýňové pyré, které se zmrazí v zásobnících na led.

Co je dýně ovoce nebo zelenina

Dýně se řadí mezi zeleninu. Obsahuje 90% vody a některé důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo.

Kdy je zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Na co je dobrá dýně

Konzumace ovoce a zeleniny obecně je pro zdraví srdce prospěšná. Dýně navíc obsahuje vlákninu, vitamín C a draslík, které mohou zlepšovat váš krevní tlak a hladinu cholesterolu. Konzumace potravin bohatých na betakaroten můžete snížit riziko metabolického syndromu.

Jak se dělá dýňové pyré

Dýňové pyréDýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.

Co se dává do dýňové polévky

Smetana, dýňový olej nebo citron. Dochutit můžete polévku i po dovaření. Chuť zjemní trocha smetany nebo jogurtu, naopak pikantnější varianta je přidat do polévky trochu citronové šťávy. Skvělý je také dýňový olej, který sice pochází ze semínek dýně olejné, ale k hokaido se hodí.

Jak udělat polévku z dýně Hokaido

Postup přípravy

Na másle osmažíme cibulku do zlatova. Přidáme dýni a společně chvíli dusíme. Cibulku a dýni zalijeme zeleninovým vývarem a dle chuti osolíme. Vše vaříme, dokud nebude dýně měkká – cca 20 minut.

Jak se pozná zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.