Co se fermentuje?

Co vše se dá fermentovat

Nejčastější fermentované potravinykvašená zelenina – kysané zelí, kimči, okurky “kvašáky”…kysané mléčné výrobky (a jejich rostlinné alternativy) – jogurt, kefír, zrající sýry.fermentované luštěniny – tempeh, sojová omáčka, miso, natto.fermentované obiloviny – kváskové pečivo a placky, fermentované kaše – amazaké
Archiv

Co vše se dá kvasit

Mléčně kvasit můžete mnoho druhů zeleniny. Pro náš kraj jsou nejtypičtější zelí a okurky. Lze ale kvasit i mrkev, cibuli, ředkve, ředkvičky, kedlubnu, červenou řepu, cukety, růžičky květáku, kapustu… Výroba je velmi, velmi jednoduchá.

Co je fermentovaná potravina

Co jsou to fermentované potraviny Jsou to potraviny kvašené, nebo se jim také říká kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí nebo kvašené okurky.

Jak se fermentuje

Fermentace je většinou anaerobní proces, k němuž dochází bez přítomnosti kyslíku. Tak se vyrábí například víno nebo kvašené zelí. Právě nepřítomnost kyslíku je důležitá pro zdárnou fermentaci zeleniny tzv. mléčným kvašením.
Archiv

Jakou zeleninu lze fermentovat

Fermentovat lze téměř cokoliv, a to od okurek, salátu, dýně, mrkve, ředkviček, celeru až po květák nebo brokolici. Benefitem takto upravené zeleniny je dobrá stravitelnost pro tělo. Vybírejte vždy čerstvou zeleninu, a nikoliv natlučenou nebo nahnilou.

Jak fermentovat jablka

Vodou zalijeme jablka v nádobě. Zakryjeme a necháme 3–7 dní v pokojové teplotě (do vzniku bublinek). Čím déle necháme fermentovat, tím bude chuť silnější. Podáváme vychlazené.

Jaká zelenina se dá kvasit

Jaká zelenina je nejlepší pro kvašení Existují desítky variant jak naložit zeleninu. Použít můžete zelí, mrkev, cibuli, česnek, ředkev, ředkvičky, červenou řepu, okurky, cuketu, květák, brokolici, atd.

Jak fermentovat brambory

Brambory uvařte ve slupce, oloupejte a nechte vychladnout. Poté je smíchejte se syrovátkou a 2 % soli (počítá se z váhy celé směsi) a uzavřete do nádoby, ve které budou bez přístupu vzduchu kvasit asi 4 dny. Doba fermentace záleží na okolní teplotě.

Jak fermentovat rajčata

1,6 kg drobných rajčat promícháme s paličkou pokrájeného česneku, svazkem bazalky, 2 lžícemi hořčičného semínka, 1 lžičkou bílého pepře a 1 lžičkou koriandru. Vložíme do kvašáku a zalijeme studeným solným roztokem: v 1 l převařené vody rozpustíme 3 lžíce soli. Zatížíme a necháme 4 – 5 dnů kvasit při pokojové teplotě.

Co to je fermentace

Kvašení či fermentace je proces přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší. Kvašením získávají mikroorganismy energii podobně jako dýcháním; kvašení je sice jednodušší, ale také méně efektivní než dýchání.

Jak fermentovat v medu

Fermentace se tedy rozjíždí ve chvíli, kdy med zvlhne při špatném skladování – anebo se nastartuje záměrně, stačí trocha vlažné vody a pokojová teplota. Vyšší vlhkost rázem aktivuje přítomné enzymy a mikroorganismy a ty zahájí fermentační proces. V průběhu kvašení se produkují kyseliny, tudíž stoupá kyselost medu.

Jak dlouho fermentovat zeleninu

Ideální teplota je mezi 18 – 21°C. A celý proces by měl trvat 7-10 dní podle teploty prostředí. Občas sklenice zkontrolujte jestli nepřetéká a přitlačte píst. Jak zelenina fermentuje, tvoří bublinky oxidu uhličitého a ten vytlačuje hladinu láku nahoru.

Jak fermentovat včelí pyl

Krásný den, pane Slanino, včelí pyl je nejlépe vstřebatelný, pokud ho přidáte do kvalitního (tepelně neupraveného) medu v poměru 1:10 a necháte zavřené fermentovat 1-2 týdny, sklenici párkrát převrátíme, aby se pyl s medem dobře promíchal.

Jak fermentovat ovoce

Do plastové či skleněné nádoby nalijte 1 litr filtrované vody a vložte 50 gramů tibi krystalů, 65 gramů cukru a 15 gramů sušeného ovoce. Lehce zavíčkujte a nechte 48 hodin fermentovat při pokojové teplotě.

Na co je dobrý pyl

Na co včelí pyl působí příznivě normální fungování: imunitního systému – díky obsahu enzymů a vitamínů hormonálního systému žen – u žen například v období klimaktéria a období mentruace. na všechny metabolické funkce těla, na naše srdce a správné složení krevních tuků

Co je pyl perga

Pyl perga je květový pyl a je získáván z plástů včelstva. Je přepracován včelami přímo v úle. Zde je vystaven přírodnímu kvasnému procesu, během něhož vznikají velice důležité substance bez vnějšího zásahu. Obsahuje nepostradatelné aminokyseliny, stopové prvky, enzymy a řadu potřebných živin.

Co se Zkvašeným ovocem

Ve chvíli, kdy fermentace skončí, byste měli ovoce uskladnit v lednici, kde vydrží klidně až dva měsíce. Během této doby navíc můžete ovoce postupně obměňovat a doplňovat, čímž celý proces ještě prodloužíte.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Jaké jsou včelí produkty

Dalším široce rozšířeným, ale obecně už méně známým, je propolis, pryskyřičná látka s desinfekčími účinky. Dalšími včelími výrobky jsou také pyl, mateří kašička, vosk a včelí jed. Pravými produkty včel jsou pouze vosk a jed, ostatní látky sice získáváme od včel, ale jejich původ je rostlinný.

Jak vyrobit alkohol z jablek

Kvalitní cider se vyrábí ze 100% čerstvé šťávy, nechává se pomalu fermentovat a zkvašený jablečný mošt se pak často nechává dále zrát v dubových sudech. Zkvašená jablečná šťáva se pak filtruje, případně síří a lahvuje, podobně jako víno. Obsah alkoholu v cideru se liší podle země výroby.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Proč potřebujeme včely

Bez včel by převládly tzv. větrosnubné rostliny, které by následně vytlačily většinu ostatních rostlin. To by mělo za následek vymizení živočišných druhů, které jsou na tyto rostliny navázány. Včely jsou tedy důležité pro zachování potravního řetězce lidí a zvířat, a pro udržení biodiverzity ve volné přírodě.