Co se hodí k jablkům?

Co s jablky na zimu

Nejlepší způsob, jak jablíčka uchovat na zimu a rovnou si i připravit polotovar na rychlé vaření nebo pečení, je zavařit je nastrouhaná. Jablka jednoduše oloupeme, nastrouháme a naplníme (pořádně napěchujeme) do sklenic. Jablíčka mírně pustí šťávu, nemusí se ničím zalévat. Sterilujeme opět asi 20 minut na 85 °C.

Co se starými jablky

Pokud je při loupání jablek vždycky vyhazujete, pak zadržte! Je to škoda. Z jablečných slupek uvaříte skvělý čaj, můžete je usušit na křížaly, anebo je usušené pomlít a získat tak „sladký prach“, kterým se pak dají ochutit mnohé moučníky.

Co upéct z jablek

S jablkyBabiččin štrůdl.Bábovka s jablky a skořicíBezlepkový štrůdl.Bleskový koláč s jablky.Hraběnčiny řezy.Hrnková buchta s jablky.Hrnkový jablečný závin.Jablečná roláda.

Co s hruškami a jablky

Jablka a hrušky jsou tím pravým poslem podzimu. V kuchyni to voní hřejivou skořicí a přichází sezóna štrúdlů, jablečných koláčů a šátečků a hříšných hrušek na víně. Jablečné a hruškové dezerty jsou navíc ve většině případů rychlé, takže se přímo nabízejí jako rychlá záchrana v případě nečekané návštěvy.

Jak skladovat jablka bez sklepa

Aby jablka netrpěla, teplota by se měla pohybovat mezi 1 a 12 °C. Pokud nemáte ve sklepě místo, využijte k uskladnění jablek klidně nevytápěnou garáž nebo chodbu domu.

Co že strouhaných jablek

Strouhaná jablka posypaná skořicí jsou velice chutným samostatným jídlem a dobře se hodí na odpolední svačinu. Příprava je snadná. Jablka dobře omyjeme, oloupeme a na strouhátku nebo v robotu nastrouháme na hrubo. V misce je zlehka posypeme mletou skořicí a co nejdříve konzumujeme, dokud nezačnou oxidovat.

Jak udělat přesnídávku z jablek

Jablka očistíme, oloupeme a nakrájíme nebo nastrouháme. Připravená jablka vložíme s cukrem do hrnce, zalijeme 1 litrem vody a zcela rozvaříme. V troše vody rozmícháme pudinkový prášek, zavaříme do jablečné hmoty a pořádně promícháme. Necháme přejít varem, rozmixujeme a nalijeme do čistých skleniček.

Jak zavařit letní jablka

Nejjednodušší, ale vždy chutný. Předvařená a na čtvrtky nakrájená jablka naskládáte úhledně do sklenic, zalijete vlažným cukerným roztokem, přidáte hřebíček, skořici a případně kolečko důkladně umytého citronu. Sklenice důkladně uzavřete víčky a dáte klasicky zavařit na 15 až 20 minut do vody horké 85° Celsia.

Co upéct z hrušek

70 hruškových dezertů na jednom místě: Vyberte si ten nejlepšíPečené hrušky.Hruškový koláčHruškové muffiny.Čokoládová bábovka s hruškami v karamelu.Čokoládové řezy s hruškami.Žemlovka s jablkem a hruškou.Mandlový koláč s pošírovanými hruškami.Pražský koláč s opilými hruškami.

Jak udělat hrušky

Hrušky omyjte, oloupejte, zbavte jádřinců i stopek a pokrájejte na menší kousky. V hrnci je podlijte 200 ml vody a pod asi 20 minut vařte. Přidejte šťávu z citrónu, cukr a koření a přendejte do pekáče. Rozehřejte troubu na 90 °C a za občasného míchání nechte asi 3 hodiny odpařovat do zhoustnutí.

V čem skladovat jablka

Nejlepší prostory pro uskladnění jablek

Sklep s přiměřenou teplotou a vlhkostí je ideálním místem pro uskladnění ovoce. Zděný sklep, ve kterém je vysoká vlhkost vzduchu, zabraňuje jablkům, aby ztrácela vodu, vadla a scvrkávala se. Pokud máte suchý sklep, postavte na zem nádobu s vodou a pravidelně ji doplňujte.

Jak zmrazit jablka

Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Co sladkeho z jablek

6 sladkých receptů z jablek podle SlepičárnyNadýchaný jablečný koláč Nadýchaný jablečný koláčPečené jablečné donuty. Pečené jablečné donuty.Jablečný koláč se sněhem. Jablečný koláč se sněhem.Jablečný závin se skořicí Jablečný závin se skořicíDrobenkový jablečný koláčHraběnčiny koláčky s jablky.

Jak zavařit jablka na zimu

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.

Jak dlouho vařit jablka na přesnídávku

Vody nemusí být hodně (na 2 kg jablek dávám cca 300 ml vody). Vařím do změknutí jablíček, asi 20-30 minut. Vše rozmixuji do hladka tyčovým mixérem. Přidám banán a opět rozmixuji (obvykle dávám 1 banán na 1 kg jablek, ale prakticky prostě zkouším, jak to chutná a dávám do té doby, než se mi to zdá dostatečně sladké).

Jak dlouho vydrží domácí přesnídávka

Ještě horkou přesnídávku pomocí trychtýře a naběračky nalijeme do malých zavařovacích skleniček, které jsme předtím vypařili, zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru. Takové přesnídávky vydrží několik týdnů, pokud chceme jejich trvanlivost prodloužit až na rok, musíme je sterilovat.

Jak zavařit jablka na zimu na štrůdl

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.

Proč kvasí zavařená jablka

Ve většině případů se zavařenina začne kazit/kvasit do 10 dnů od zavaření, a to nejčastěji proto, že nebyla dodržena teplota zavařování, čistota sklenic a víček nebo samotné suroviny.

Co s přebytkem hrušek

Pokud trpíte naléhavým přebytkem hrušek, ráda vám od něj trochu pomůžu. Třeba tím, že vám nabídnu recept na snadný hruškový koláč, dušený hruškový kompot a nevařený hruškový džem.

Co s tvrdými hruškami

Pokud jsou hrušky téměř zralé, nemusí se předvařovat. V tomto případě je hned po vyjmutí z nálevu ukládáme do sklenic. Pokud je dužina hrušek tvrdší, je zapotřebí je mírně předvařit, čímž se změní jejich konzistence. Hrušky blanšírujeme, dokud není dužina dostatečně měkká.

Co se hodí k hrušce

Hrušky jsou v kuchyních hlavní hvězdou podzimu. Můžete je použít do sladkých koláčů a buchet, ale nebojte se experimentovat. Skvěle doplní i slaná jídla, hodí se k hovězímu a zvěřině. Navíc posilují imunitu a snižují horečku.

Jak se ukládají jablka na zimu

Pokud máte suchý sklep, postavte na zem nádobu s vodou a pravidelně ji doplňujte. Občas zahrádkáři používají i bednu s mechem – ten však musíte vlhčit. Aby jablka netrpěla, teplota by se měla pohybovat mezi 1 a 12 °C. Pokud nemáte ve sklepě místo, využijte k uskladnění jablek klidně nevytápěnou garáž nebo chodbu domu.

Jak zmrazit jablka na strudl

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Jak zakonzervovat jablka

Strouháme je do velké mísy. Pak po hrstech jablka odebíráme a co nám síly stačí (něco málo šťávy jim dopřejeme) je vymačkáme. Vymačkanými jablky plníme sklenice tak 3 – 3,5 cm od okraje. Jablka by se víčka neměla dotýkat ani po zavaření, kdy mají někdy (podle druhu použitých jablek) tendenci vystoupat o něco výš.

Co s jablky a tvarohem

Do zapékací mísy vymazané máslem a vysypané strouhankou, dáme vrstvu jablek nakrájených na silnější plátky, potom vrstvu tvarohu rozetřeného s šálkem mléka a s cukrem, opět vrstvu jablek, vrstvu tvarohu a navrch zase jablka. Zalijeme těstíčkem ( z šálku mléka, vejce a mouky) a dáme zapéci. Je to lehké a zdravé jídlo.