Co se hodí ke kachně?

Jaká příloha ke kachně

Kachnu servírujte s pečeným bramborem a pyré nebo tradičně se zelím a bramborovým knedlíkem.

Co se pije ke kachně

Kachna nebo husa miluje burgundský Pinot Noir nebo červená vína s nízkou tříslovinou – Cabernet Franc z údolí Loiry nebo merlotová vína z Pomerolu nebo Saint Emilionu.
Archiv

Jaká polévka se hodí ke kachně

Pokud opravdu "patří", tak jedině dršťková. Já bych doporučil bujón – silný čistý a obře okořeněný vývar (ideálně hovězí) a při servírování – do talíře, jeden celý žloudek. I když – jak píší kolegové, vývarem s masem, nudlemi, zeleninou a nebo játrovými knedlíčky taky chybu neuděláš.

Jaké knedlíky ke kachně

Další z příloh, které se skvěle hodí k pečené kachně i huse jsou špekové knedlíky. Špekové knedlíky jsou totiž báječným partnerem kysaného zelí a špenátu, které se k pečené kachně podávají. Jejich příprava není vůbec složitá. Jen na rozdíl od běžných knedlíků se nevaří jako váleček, ale samostatně jako koule.
Archiv

Jak udělat zelí ke kachně

Zelí můžeme slít, překrájíme, dáme do kastrůlku, zalijeme vodou (asi 2 dl), přidáme kmín, 1 PL cukru, sůl a dusíme pod pokličkou do poloměkka. Zelí zahustíme jíškou, promícháváme a provaříme asi 10 minut a dochutíme. Máme uvařeno a můžeme podávat.

Jak udělat šťávu ke kachně

Šťáva k masu

Sádlo se pochopitelně na omáčku nehodí, takže nechte výpek chvíli stát, aby se usadil, a pak z něj opatrně do čisté zavařovací sklenice (nebo do dvou) slijte jen sádlo. Nechte ho vychladnout a trochu ztuhnout na kuchyňské lince, pak zavřete do lednice a použijte podle potřeby.

Jaké víno se hodí k huse

K tučnému husímu masu se výborně hodí středně plná bílá vína nebo plně vyzrálá bílá vína. Vhodná jsou i bílá, která zrála v dubových sudech typu barrique. My k huse doporučujeme bílá vína ze staré toskánské odrůdy Vernaccia di San Gimignano.

Co se pije k huse

Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.

Jak na kachní vývar

Kosti, vnitřnosti a cibuli dáme do studené vody a pomalu vaříme, potom vývar přecedíme. Přidáme do něj nastrouhanou kořenovou zeleninu, osolíme, opepříme, krátce povaříme a ochutíme pažitkou a petrželkou. Maso z kosti obereme a nakrájíme do polévky. Někdo přidává i vnitřnosti, ale záleží na chuti každého z nás.

Jak se dělá Kaldoun

Očištěný kachní skelet i s droby dáme vařit do hrnce s celou zeleninou, cibulí a česnekem. Po zavaření sbíráme z hladiny pěnu. Teprve pak přidáme sůl, divoké koření a vaříme asi 2 hodiny. Vývar scedíme a droby pokrájíme na malé kostičky.

Jak dobře upéct kachnu

Kachnu před pečením vyndáme z lednice, a pokud je to potřeba, tak i očistíme a osušíme. Ze všech stran ji rovnoměrně a silně osolíme, posypeme kmínem a nezapomeneme přitom ani na hrudní dutinu, do které vložíme umytá jablka. Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti.

Jak upéct kachnu podle Pohlreicha

Kachnu omyjeme, osolíme i uvnitř a nacpeme ji jablky smíchanými s cibulí. Posypeme kmínem. Pečeme 2,5 hodiny na 175°C. Podáváme s knedlíkem a zelím.

Co dělat s výpekem z kachny

To, co jste z kachny slili, se dá snadno upravit na omáčku. Slitá tekutina obsahuje dvě části: sádlo a šťávu z masa. Sádlo se pochopitelně na omáčku nehodí, takže nechte výpek chvíli stát, aby se usadil, a pak z něj opatrně do čisté zavařovací sklenice (nebo do dvou) slijte jen sádlo.

Jaké víno se hodí k vepřové panence

Víno k vepřové panence

K vepřové panence na grilu dokonale pasuje Pinot Noir i Rulandské modré. Přestože se o panence a obecně o vepřovém masu říká, že se k němu hodí červené, chybu neuděláte ani pokud sáhnete po bílém vínu z odrůdy Ryzlink rýnský.

Proč se dává do Husy jablko

Pro lepší a šťavnatější chuť obložíme husu ještě jablky, případně dalším ovocem, např. hruškami či švestkami. Pečeme s jablky velmi zvolna, abychom zabránili karamelizaci, případně ovoce přidáme až na posledních 20 minut pečení. Jakmile husa na hřbetě zezlátne, otočíme ji a pokračujeme v pečení asi 1,5 hodiny.

Proč se jí na Martina husa

Jedna pověst praví, že když měl být svatý Martin jmenován biskupem, z vrozené skromnosti se před touto poctou ukryl do husince. Místo toho, aby husy Martinovu skrýš bránily, zradily jej svým kejháním, a proto skončily na pekáči. Jiná legenda říká, že husy svojí hlučností neustále přerušovaly Martinovo kázání.

Jak dlouho se vaří kachna

Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti. V pekáči ji pouze na začátku mírně podlijeme vodou a v první polovině pečení ji pečeme zakrytou. Kachna je hotová, když se maso na stehnech zcela odděluje od kosti. Upečenou kachnu před podáváním necháme zakrytou odpočívat.

Jak dlouho vařit kachní vývar

Vaříme vývar

Přiklopíme a na mírném plameni necháme vařit asi 3 hodiny. V průběhu varu sbíráme z povrchu hladiny pěnu, případně přilijeme vodu.

Co se dává do Kaldounu

Kaldoun je polévka, jejíž základ tvoří vývar z drůbežích vnitřností a odřezků vzniklých při úpravě drůbeže. K vývaru se přidává zelenina, nakrájené masité části drůbků a světlá máslová jíška. Do kaldounu se buď zavářejí knedlíčky nebo noky, a nebo se do něj vkládají uvařené široké nudle.

Jak zahustit Kaldoun

Kaldoun zahustíme jíškou. Na jíšku můžeme využít sádlo vypečené z husy nebo kachny. Jíšku umícháme růžovou. Do kaldounu patří játrové knedlíčky.

Jak dlouho se peče kachna v troubě

Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti.

Proč se dávají do kachny jablka

Mirka pekla kachnu po staročesku s jablky, které maso ovoní a vezmou mu typický zápach. Někdo dává do břišní dutiny jablko a brambor, který toho také dost vytáhne. Kachna se může plnit klasickou houskovou nádivkou, vynikající je mandlová, kterou připravovala minule Ivanka Devátá k telecímu masu.

Co je to Pinot Gris

Pinot Gris (česky Rulandské šedé, italsky Pinot Grigio, hovorově též „Šedá Rulanda“) je starobylá bílá moštová francouzská odrůda, která je u nás velmi rozšířená. Vznikla pravděpodobně v Burgundsku, kde zmutovala z červeného Rulandského modrého (Pinot Noir).

Jak dobře upéct husu

Naprosto klíčový je čas pečení.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.

Jaké zelí k huse

Když se po kuchyni rozvoní došťavnata propečená husa nebo kachna, můžete si být jisti, že se na plotně dusí zelí. Čím ho vylepšují kuchaři, aniž by se připravili o jedinečnou chuť tradiční přílohy Červené i bílé hlávky si zasluhují stejnou poklonu jako maso a knedlík.