Co se hodí na skalku?

Co patří na skalku

Základem skalky je dvacet až padesát centimetrů silná vrstva drenáže (skalničky potřebují dobrý odtok vody). Použít můžete štěrk, drtě, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny. Kameny musí alespoň třetinou pevně kotvit v zemi a měly by být položené na šířku.
Archiv

Kdy sázet kytky na skalku

Kdy sázet skalničky

Skalničky se vysazují nejlépe na jaře v období od března až do května nebo na podzim od srpna až do října.

Jak obnovit starou skalku

Nejlepší je omladit je hlubokým řezem – v zimě, když nemrzne. Příliš dlouhé a staré výhony zkraťte pilkou nebo pákovými nůžkami. Živý plot se na jaře zazelená v nové podobě. Někdy je však přínosnější vysadit nový živý plot.

Jak na domácí skalku na rovině

Pro skalku je ideální alespoň mírněji zvlněný terén a místo vzdálené od budov či alespoň oddělené od budovy keři. V rovině působí skalka nepřirozeně a pokud ji chceme na rovinatém pozemku, bude nezbytná rozsáhlejší modelace terénu. Nakonec nezapomeňte, že skalničky lze pěstovat i na zcela obyčejném okrasném záhonu.

Jak dát kameny do skalky

Půdu mezi kameny pokryjte štěrkem z téže horniny – kromě vylepšení vzhledu chrání půdu před přehřátím, odplavováním i vyschnutím. Kamenité plochy vyváženě střídejte s místy pro rostliny. U větší skalky je nutné vybudovat i přístupové cestičky. Nejlépe působí ploché nášlapné kameny.

Kdy založit skalku

Pro zakládání skalky je lepší podzim, protože navršená zemina a kameny si přes zimu sednou, a vy můžete s prvními jarními paprsky vysazovat skalničky a alpinky. Ale chybu neuděláte, ani když se do nového projektu pustíte na jaře.

Jak se starat o skalku

Tipy pro krásnou skalku

Odstraňujeme odkvetlé květy, protože tím prodloužíme dobu kvetení. Jakmile se začnou rostliny „vytahovat“, holé stonky odstraníme, abychom podpořili růst nových čerstvých výhonů. Pokud plánujeme pozdější sběr semen, některé stonky ponecháme, aby na nich mohly plody dozrát.

Jakou hlínu do skalky

Některým se osvědčila samotná ornice nebo klasická zemina s přídavkem písku a štěrku, jiným směs kompostu, drnovka, rašeliny, písku a štěrku v poměru 1:1:1:1:2. Zkusit můžete namíchat 2 díly písku, 2 kompostu a 3 jemného štěrku.

Jak často zalévat skalku

Skalku zaléváme jen v nejsušších létech – a takové právě nastalo. Zálivka jednou za týden by měla stačit i v tomto počasí. Substrát ovšem necháme opravdu důkladně nasáknout vodou. Před další zálivkou by měl proschnout.

Jak připravit skalku na zimu

Používejte neopadavé druhy jehličnanů, abyste nemuseli z jara vybírat ze záhonu jehličí. Nejvhodnější jsou větvičky smrku, které skalku chrání, nedusí a především nepoutají vlhko. Můžete rostlinám pomoci i výrobou „stříšky“ ze skla, plexiskla nebo pevnější fólie. Tento způsob také rostlinám pomůže přezimovat v suchu.

Jak udělat skalku v kopci

Použít můžete štěrk, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny. Kameny musí alespoň třetinou pevně kotvit v zemi a měly by být položené na šířku. Ani v přírodě většinou netrčí postaveny na výšku. Dopřejte si čas, s kameny je dobré si pohrát, vyzkoušet různá umístění a kombinace.

Co zasadit mezi kameny

Rostliny vhodné pro výsadbu do suchých zídekMateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum.Hlaváček jarní – Adonis vernalis.Koniklec velkokvětý – Pulsatilla grandis.Plamenka šídlovitá – Phlox subulata.Rozchodníky – Sedum.Netřesky – Sempervivum.Trávnička přímořská – Armeria maritima.Lomikámen – Saxifraga.

Jak často zalévat skalky

Skalničky však zaléváme i hnojíme jinak, než třeba letničky nebo zeleninu. Skalku zaléváme jen v nejsušších létech – a takové právě nastalo. Zálivka jednou za týden by měla stačit i v tomto počasí. Substrát ovšem necháme opravdu důkladně nasáknout vodou.

Jak se zbavit plevele na skalce

Vápno rozhodíme na vlhkou půdu nebo na právě rozmrzlé plevelné rostliny. Takto se dají zničit i velmi obtížné druhy plevele včetně ptačince. Účinek dusíkatého vápna spočívá v přechodné tvorbě kyanamidu. Na aktivních půdách dodává zužitkovatelný dusík, který je třeba započítat do celkové hnojivé dávky.

Jak zpevnit skalku

Použít můžete štěrk, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny. Kameny musí alespoň třetinou pevně kotvit v zemi a měly by být položené na šířku. Ani v přírodě většinou netrčí postaveny na výšku. Dopřejte si čas, s kameny je dobré si pohrát, vyzkoušet různá umístění a kombinace.

Co s trvalkami na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Jak usadit kameny do skalky

Mezery a škvíry mezi kameny, do nichž budete skalničky vysazovat, zasypejte zeminou, ideálně ji pak pokryjte štěrkem z horniny, kterou jste použili. Skalka tak lépe vypadá a zároveň ochráníte půdu před vysycháním, přehříváním a odplavováním.

Co pěstovat v suchu

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Co použít místo roundupu

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

Co zlikviduje plevel

Na zarostlé spáry s octem i solí

Tipů na zalévání či postřik plevele octem najdete spoustu. Můžete použít neředěný kvasný, ale i jablečný (ten si můžete vyrobit i doma). Zálivka se pak udělá z jednoho šálku octa, půl šálku soli a lžičky prostředku na mytí nádobí.

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.

Jak se postarat o trvalky na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak na zahradu bez vody

V přírodněji zaměřených zahradách na těžších půdách se setkávám i s jílovitými jezírky, která jsou mnohem přirozenější a často i krásnější. “ Na větších a svažitých pozemcích je vhodné srážkovou vodu zachytit pomocí speciálních příkopů, tzv. svejlů budovaných ve svahu po vrstevnici.

Jak udělat domácí Roundup

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.