Kdo nosí dárky v Rakousku
V Německu a Rakousku obdarovává "vánoční muž" – Weinachtsmann. Lužickosrbské děti si mohou vybrat mezi Weinachtsmannem a "klasickým" Ježíškem, Christkindem. Ježíška ostatně znají i na Slovensku, v Rakousku a v Itálii, kde mu říkají Babo Natale.
Co jedí Rakušané na Vánoce
Místo nich si Rakušané pochutnávají na vídeňských vepřových nebo telecích řízcích, často se také jí krůta, kachna nebo zvěřina. Rakouskou vánoční specialitou pak je Kletzenbrot, sladký chléb s křížalami a oříšky, považovaný za vůbec nejstarší vánoční moučník na světě.
Archiv
Jak se slaví Vánoce v Rakousku
Rodiny se v Rakousku o Vánocích scházejí nejen k bohatým štědrovečerním hostinám, dávají si dárky, zdobí stromečky a jedí ryby, ale chodí také na půlnoční mše a vánoční koncerty. Rakušané velice milují hudbu, a tak i jejich Vánoce jsou vlastně sledem různých koncertů. Muzicíruje se i v rodinách.
Archiv
Co se jí v Německu na Štědrý den
NĚMECKO A RAKOUSKO
Oblíbeným jídlem na Štědrý večer je pečená husa, sladké kompoty a zavařeniny. na severu se podávají pečené klobásy a bramborový salát, v Rakousku a Bavorsku si stejně jako u nás potrpí na rybu. Z Německa pochází tradice zdobení vánočních stromků a vyřezávaných betlémů.
Archiv
Kde chodi Santa
USA. V Americe naděluje dárky Santa Claus ve svém ikonickém červeném kostýmu na saních taženými soby. Dárky naděluje do připravených punčoch na krbu a pod stromeček v noci z 24. na 25.
Kdy chodí Ježíšek
Samozřejmě, že každá země má určité zvyky a tradice, ale i tradiční postavu nadělující vánoční dárky. U nás je to Ježíšek, jež vždy 24. prosince dorazí s vánočními dárečky skrz pootevřené okno.
Co na štědrovečerní večeři
Tradiční večeří je v Česku kapr s bramborovým salátem. Mezi běžné pokrmy o Vánocích patřily také oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem, s bylinkami, šípky nebo jinými plody. Česnekem byly ochucovány i další pokrmy. Česnek byl považován za mocnou ochrannou a posilující bylinu.
Kdo nosí dárky v Rusko
století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.
Kdo nosí dárky v Německu
Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.
Co se jí na Štědrý den ve světě
Tradiční vánoční jídla ve světěAnglický vánoční pudink.Francouzské vánoční poleno.V Itálii nechybí těstoviny ani o Vánocích.Španělský turrón.Bolo rei.Řecká baklava.Pečený krocan s ovocem.Vánoční tabule v brazilské rodině
Kdo nosí dětem dárky v Německu
Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.
Kdo nosí dárky ve Švýcarsku
Ve Švýcarsku nemají Santu Clause, ale Ježíška, kterému říkají Christkind nebo také Le petit Jésus. Jedná se o zářící bytost s křídly, která je celá oblečená v bílém.
Kdo roznáší dárky v Itálii
Tradici klasických velebných vánočních mužů, dědů a dědečků známých z většiny zemí Evropy narušuje v Itálii jediná žena. Není nikterak pohledná a už vůbec ne mladá. Říkají jí čarodějnice Befana, a dárky roznáší až 7. ledna.
Kde všude nosí dárky Ježíšek
Ačkoli s Ježíškem přišli protestanté, nosí dnes dárky spíše v katolických oblastech. Ježíšek tak přináší vánoční nadílku u nás, v jižním Německu, v Rakousku, Maďarsku, Lichtenštejnsku, Chorvatsku, Polsku, Slovinsku, ve Švýcarsku nebo na Slovensku. Z mimoevropských států pak naděluje třeba v jižní Brazílii.
Jak zemřel Ježíšek
Ježíš (asi mezi 7 a 1 př. n. l. Betlém – asi mezi 30 a 33 n. l. Jeruzalém), známý také jako Ježíš Nazaretský či Ježíš z Nazareta, byl židovský pocestný kazatel, zakladatel křesťanství. Hlásal brzký příchod Božího království, vyzýval k obrácení či pokání a byl popraven kvůli svým názorům.
Jak prostřít na Štědrý večer
Snažte se ji sladit s výzdobou interiéru. Nezapomeňte na symboly Vánoc, které by neměly chybět na slavnostním stole. Rozsypte zlaté mince (klidně čokoládové) nebo pár drobných, aby se všichni měli v novém roce dobře, přidejte šupinu pro štěstí pod talíř a myslete i na ozdoby ze jmelí, jehličí a vázu s květinami.
Co by mělo být na štědrovečerním stole
Na stole by neměl chybět adventní věnec, svícen na svíčku, smrková větvička nebo květina ve váze. Dekorace by ovšem neměla zabírat mnoho místa. Vlevo od talíře leží menší talíř na pečivo. Vedle talíře leží příbory v takovém pořadí, aby se odebíraly od vnějšku k talíři.
Kdo nosí dárky v Česku
Dárky nosí Ježíšek, jelikož on sám je darem a obdarovává naše srdce láskou! Ježíšek v Betlémě přišel na svět jako dar rodičům, matce i pěstounovi, ale i jako dar lidstvu. Přichází na svět s poselstvím vzájemné lásky mezi lidmi, které je skutečným Ježíškovým vánočním dárkem a proto ho vnímáme zvlášť silně o Vánocích.
Kdo podle tradice nosí v Česku na Vánoce dárky
století, pevné datum 25. prosince je doloženo ze 4. století z Říma. K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek.
V jaké zemi se neslaví Vánoce
Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.
Co se dělá na Štědrý den
Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.
Kdo nosí dárky v Turecku
I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.
Kdo přináší dárky
Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.
Kdo nosí dárky v Rusku
Oproti západnímu světu a Americe jsou oslavy vánočních svátků u nás i v Rusku dodnes spíše o rodině, přátelích a setkávání se než o komerci a dárcích. Obecně se ví, že v Rusku dárky nosí děda Mráz spolu se svojí dcerkou Sněhurkou.
Kdo nosí dárky v Německu na Vánoce
Když se sejdou děti z různých koutů Německa, často se dohadují, kdo že jim vlastně nosí všechny ty originální dárky pod vánoční stromeček. Zatímco dětem v Bavorku s Bádensko-Württembersku nosí dárky Ježíšek (Christkind), v severních oblastech děti netrpělivě vyhlížejí Vánočního muže (Weihnachtsmann).