Co se říká při přijímání hostie?

Co se říká při hostii

Ruce máme sepjaté jako při modlitbě. Podávající ukáže Tělo Páně (svatou hostii) tomu, kdo přijímá, a řekne jako obvykle: „Tělo Kristovo“; přijímající odpoví: „Amen“. Přijímající pootevře ústa a mírně vysune jazyk, aby svatá hostie mohla být do úst bezpečně vložena.
Archiv

Co je první svaté přijímání

První svaté přijímání je křesťanský obřad, během kterého člověk poprvé přijímá eucharistii. Obvykle probíhá slavnostním způsobem; v pravoslavné a východní pravoslavné církvi, stejně jako ve východních katolických církvích, se první přijímání uděluje v souvislosti se křtem, a to i v případě křtu nemluvňat.

Jak probíhá svaté přijímání

Během nedělní slavnostní mše děti sedí v předních lavicích před oltářem, poté jsou do této iniciační svátosti aktivně zapojeny prostřednictvím čtení, zpívání či modliteb. Eucharistie se účastní také jejich rodiče, prarodiče a často i kmotři. Svátost eucharistie končí závěrečným požehnáním.

Kdo může přijmout hostii

Svaté přijímání může přijmout pokřtěný člověk, který již byl u prvního svatého přijímání, nemá na svědomí těžký hřích a není stižen církevními tresty, které mu přístup k přijímání zakazují.

Kdy jít ke svatému přijímání

Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).

Co se dává v kostele na jazyk

Charakteristika. Ve východní církvi se užívá chleba kvašeného nazývaného prosfora, v západní církvi se zřejmě již od 7. století užívá chleba nekvašeného neboli hostie, čímž se symbolicky navázala souvislost s židovským slavením pesachové hostiny, z níž se křesťanské slavení eucharistie vyvinulo.

Co je to biřmování

Svátost biřmování je svátost dovršení křtu.

Vyžaduje se od žadatele osobní zralost a osobní rozhodnutí, že bude ve svém životě brát Boha vážně. Duch Svatý propůjčuje naší víře svou sílu a zápal.

Kdy se chodi ke svatému přijímání

Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).

Co je to křest

V křesťanství V křesťanství je křest jednou ze svátostí a představuje očištění od hříchů a sjednocení věřícího s Kristem. Počátky křesťanské praxe křtít sahají k osobě Jana Křtitele, který podle Nového zákona pokřtil Ježíše v řece Jordánu. Slovo křest se v řečtině řekne βάπτισμα [baptisma], což znamená ponoření.

Jak probíhá mše svatá

Mše se skládá ze čtyř částí: Vstupní obřady, bohoslužba slova, bohoslužba oběti a závěrečné obřady. Při vstupu do kostela se věřící žehnají svěcenou vodou (pravou rukou udělají znamení kříže). Voda je očišťující prostředek.

Kdo zavedl přijímání pod obojí

Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".

Kdy jít ke Zpovedi

Svatou zpověď můžete vykonat před každou mší svatou, kdy je kněz asi půl hodiny přítomen ve zpovědnici či ve zpovědní kapli někde poblíž vchodu do kostela (Časy bohoslužeb ZDE).

Jak se říká oplátku v kostele

Hostie (z lat.

Kdo káže v kostele

Kazatel (chatíb) pronáší před páteční polední modlitbou kázání (chutbu, sg. chutba), skládající se z úvodu, hlavní části a po krátké přestávce kratším komentáři. Úvod kázání představují chvalořeči na Boha, Proroka a jeho druhy a zpravidla bývají neměnné.

Kdo může křtít

Zpravidla křtí biskup, kněz nebo jáhen. Ve výjimečné situaci, kdy biskup, kněz ani jáhen není dostupný, může křtít každý, kdo má úmysl „konat to, co církev“ a křest udělit dle platné formy, aby vyhověl žádosti křtěného (tedy i nevěřící).

Co se dává k biřmování

Můžete se zkusit optat ostatních „zkušenějších“ pozvaných, ideálně třeba rodičů, pokud se s nimi znáte. K biřmování se také často dává nějaká knížka na téma náboženství a víry (moc hezky píše třeba Marek Vácha), o životě biřmovacího patrona, apod.

Jak často ke svátosti smíření

Důležité je vybrat si takového kněze, k němuž lze mít důvěru, který je dostupný a který má zkušenosti. Pro duchovní růst je třeba, aby člověk chodil ke zpovědi pravidelně (církev stanovuje frekvenci 1x za rok jako skutečné minimum) a pokud možná ke stále stejnému zpovědníkovi.

Jak někoho pokřtít

Pokud sami nejsou, ale chtějí nechat své dítě pokřtít, je nutné mít ve své blízkosti někoho, kdo pokřtěný je (ideálně i biřmován) a kdo může plnit roli kmotra/kmotry. Před samotným křtem je třeba kontaktovat kněze a poslat mu vyplněnou žádost o křest dítěte (stačí elektronicky) a domluvit se na přípravě na křest.

Co dělá kmotr při křtu

Kmotr stojí po boku rodičů dítěte, spolu s nimi dítě představuje při křtu a snaží se, aby pokřtěný žil křesťanským životem. Nejprve tedy pomáhá rodičům v křesťanské výchově a později je oporou ve věcech víry samotnému kmotřenci. A v neposlední řadě se za svého kmotřence modlí.

Kdo může na mší

přijímání mohou jen pokřtění katolíci, kteří neudělali od poslední zpovědi žádný těžký hřích; a kteří zachovali alespoň hodinu předem půst od jídla a pití (kromě vody).

Jak dlouho trvá mše svatá

Hlavním významem mše je modlitba za spásu duše zemřelého. Zádušní mše trvá přibližně 45–65 minut. Pro církevní pohřby se mší se používají celodřevěné rakve.

Proč vzniklo husitství

V první fázi revoluce se husité shodli a deklarovali r. 1420 ve Čtyřech pražských artikulech své požadavky na reformu církve. Jednalo se o svobodné hlásání slova božího, přijímání pod obojí způsobou, zrušení světského panování církve a bezrozdílové trestání smrtelných hříchů.

Co je to hostie

Hostie (z lat. hostia oběť, obětní zvíře) označuje v křesťanské tradici chléb připravený ke slavení eucharistie. Většina liturgií pak označuje hostii po proměnění jako „tělo Kristovo“, mezi jednotlivými křesťanskými církvemi nepanuje shoda ohledně způsobu přítomnosti Krista při slavení eucharistie.

Co se říká u zpovědi

Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění.

Co říct u svaté zpovědi

Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.