Co se kdy péče na Velikonoce?

Co vše se peče na Velikonoce

Tradiční velikonoční pečivo, k němuž patří především beránek, jidáše a mazanec ve tvaru bochníku, se v mnoha rodinách rozšířilo o řadu dalších dobrot. Leckde se peče drobné cukroví (podobně jako o Vánocích), ale s tvary oveček, zajíčků a dalších mláďátek symbolizujících jaro.

Co se peče na Velikonocni pondeli

Boží hod velikonoční – neděle je dnem, kdy se ještě upečou klasické buchty z kynutého těsta a také tradiční beránek, připravovalo se ale i maso. Hostina podle tradice začínala masovým vývarem a pak se podávalo různě upravené, většinou ovšem pečené, jehněčí, telecí nebo kůzlečí maso.
ArchivPodobné

Co jíst v pátek na Velikonoce

Velký pátek – ryba či hustá polévka

Na Velký pátek se obvykle držel půst. V některých krajích se toto pravidlo dodržovalo velmi přísně. Znamenalo to, že půst se začal držel už po čtvrteční snídani a až do snídaně na Bílou sobotu. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu.

Kdy se dělá nádivka

Má to být tradiční sváteční pokrm. Tudíž by se měla péct na Boží hod velikonoční (v neděli).
Archiv

Co se jí na Bílou sobotu

Na Bílou sobotu upečte velikonoční nádivku a mazanec

Pekla se podle krajových zvyklostí, většinou v ní však nechybělo telecí a uzené maso, samozřejmě vejce a spousta čerstvých bylinek, nejčastěji nasekané mladé kopřivy. Dnes používáme hlavně housky máčené v mléce, dříve byla často základem slaná krupicová kaše.

Jaká polévka se dělá na Velikonoce

Polévky na Velikonoce v pěti chutných podobách. Ochutnejte!⭐ Bílá velikonoční polévka se ztraceným vejcem.⭐ Velikonoční zelná polévka s vejci.⭐ Polévka na Zelený čtvrtek.⭐ Velikonoční polévka šmigrustovka.⭐ Krémová velikonoční polévka s bramborem.

Co se nesmí dělat na velikonoční neděli

Nemá se prát, žehlit, mýt nádobí, ale ani nic vyklízet a podobně. Už po staletí bývalo zvykem se v tento den bavit, pořádat tancovačky, zábavy, pít, hodovat a zpívat.

Co se nesmí jíst na Bílou sobotu

Na Bílou sobotu upečte velikonoční nádivku a mazanec

Po pátečním půstu a lehké stravě v minulých třech velikonočních dnech přichází Bílá sobota a s ní hojnost. Na stole nesmí chybět tradiční velikonoční nádivka, nazývaná také velikonoční buchta, snítek, sekanice, sekanina či hlavička.

Co se nesmi na velikonoční neděli

Na Velikonoční neděli by se totiž neměly dělat téměř žádné domácí práce. Nemusíte tedy zametat, mýt nádobí a ani třeba stlát postel. Zato byste se ale měli pustit do pečení mazance a beránka a váš muž by měl uplést krásnou pomlázku. Jen stěží byste hledali větší symbol velikonoc než je právě pomlázka a mazanec.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.

Jak poznam že je Nadivka hotová

Nakonec už stačí nádivku jen upéct krásně dozlatova. Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla.

Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce

V lidových pověrách je Velký pátek spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. V tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Co se nesmí dělat na velikonoční svátky

Nemělo se pracovat na polích (hýbat se zemí), nemělo se prát prádlo. Přesto symbolem Velkého pátku byla voda – tou se lidé omývali pro zdraví, vykrápěl se chlév a omývala zvířata. Také se tento den děly zázraky – zem se otevírala, aby ukázala své poklady.

Co s velikonočními vajíčky

Co s vajíčky po Velikonocích Přinášíme pět receptůKulajda. Hustá krémová polévka je nejlepší s čerstvým pečivem.Vaječný koláč Na vaječný koláč budete potřebovat vajíčka – uvařená a syrová, housky nebo rohlíky, máslo, smetanu, sůl, pepř, kopr a petrželku.Pštrosí vejce.Francouzské brambory.Vajíčková pomazánka.

Co uvařit na Zelený čtvrtek

Jaké pokrmy zvolit na Zelený čtvrtek

Vařily se polévky, omáčky, podušené luštěniny, zapečené pokrmy a další. A právě zelená strava měla zajistit pevné zdraví po celý rok. Na Zelený čtvrtek se také pekly pletence, preclíky a jidáše – kynuté pečivo ve tvaru smyčky na provaze, které se polévají medem.

Co se nesmí delat na Velikonoce

Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary.

Kdy se nesmí péct

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Co se pridava do Nadivky

Do nádivky patří kopřivy…

Zelené bylinky a lupení ve velikonoční stravě mělo zajistit zdraví na celý rok. Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec.

Co jíst k velikonoční Nadivce

Nádivku upečeme v předehřáté troubě dozlatova. Podáváme ji se zeleninou, můžeme použít kvašenou a hodí se i sterilované okurky. Méně tučnou nádivku jíme samotnou, tučnější k pečivu nebo k vařeným bramborám.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Co dělat s vařenými vejci

Vařená vejce se dají zabalit i do slaniny nebo plátku hovězího či vepřového a spolu s bramborem či rýží poslouží jako oběd. Pokud se nám nechce vařit a raději bychom něco rychlejšího, tak si můžeme udělat pomazánku na spoustu způsobů se sýrem s majonézou, bez ní s hořčicí, prostě, kdo co má rád.

Co udělat s vejci

Vajíčka jsou vhodné ať už jako samostatné jídlo, jako příloha nebo jako součást pokrmů. Používají se vařené, pečené, smažené i syrové. Jednoduše – vejce mají široké spektrum využití. Snad nejčastější formou, v jaké vejce jako takové konzumujeme, jsou vejce vařená natvrdo nebo naměkko.

Co se nesmí jíst na Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek se klade důraz na volbu pokrmů, neboť je to den postní, den čtyřicetidenního a velmi přísného půstu, který vrcholí den následující – na Velký pátek. Strava předvelikonočního Pašijového týdne je jednoduchá a skromná (bez masa a živočišných tuků).

Co do Nadivky místo Kopriv

Kopřivy můžeme také z části nahradit směsí 2-3 bylinek v sušené nebo mražené podobě. Chutnat v nádivce bude pažitka, petrželka, oregano, majoránka, medvědí česnek, libeček. Pro větší objem zelené hmoty přidáme špenát, jarní cibulku nebo pórek.