Co se kupuje ke křtinám?

Co kupuje kmotra

Pokud máte tu čest zastávat roli kmotra či kmotry, inspirujte se vědomím, že obvykle se jako dárky ke křtinám dávají šperky, památkové krabičky nebo stříbrné předměty s vyrytým jménem dítěte (lžičky, misky na kaši, mince a medaile).
ArchivPodobné

Co se nosi na křest

Úplným standardem na křtiny jsou jednoduché šaty po kolena, se kterými se nedá nic zkazit. Určitě byste se měli vyvarovat krátkým šatům (takže na minišaty zapomeňte, nehodí se to). Pokud jste fanynkou dlouhých šatů, sahajících až po zem, klidně si je můžete obléci.

Co dělá kmotr při křtu

Kmotr stojí po boku rodičů dítěte, spolu s nimi dítě představuje při křtu a snaží se, aby pokřtěný žil křesťanským životem. Nejprve tedy pomáhá rodičům v křesťanské výchově a později je oporou ve věcech víry samotnému kmotřenci. A v neposlední řadě se za svého kmotřence modlí.

Kdo platí křtiny

Každý obřad probíhá v rodinném kruhu, a také zde platí stejně jako u svatby, že koho nepozvete, ten se obvykle urazí. Je tedy jen na vás, koho na křtiny svého dítěte pozvete. Jistěže je to také záležitostí peněz.
Archiv

Kdo by měl jít za kmotra

Za kmotra je třeba vybrat buď jednoho muže nebo jednu ženu nebo také dvojici – muže a ženu (kánon 873 CIC).

Jaký dárek k biřmování

Zvolit můžete například zlatý dámský prsten s motivem andělského křídla nebo křesťanského kříže osázeného třpytivými zirkony. Každá žena jako dárek ke svátosti biřmování ocení rovněž zlaté náušnice, zlatý náhrdelník nebo zlatý přívěsek s motivem Madonky, andílka nebo kříže.

Co obléct dítěti na křtiny

I když je podstatným prvkem výbavy na křest, není zvykem ji oblékat, ale pouze přiložit k děťátku na peřinku. Vaše miminko zůstává většinou po celou dobu zavinuto do peřinky. Proto ho v ní můžete nechat oblečeno i v něčem pohodlnějším. Na trhu je dostupných spousta verzí slavnostnějších body, polodupaček a svetříků.

Jak dlouho trvá křest

Dospělí přijímají svátost křtu obvykle o Velikonocích. Délka přípravy na křest je různá, musí respektovat postupné rozvíjení víry člověka. Těžko může být kratší než půl roku, zpravidla trvá jeden až jeden a půl roku.

V jakém věku se křtí dítě

JAK PROBÍHÁ KŘEST

Dítě se většinou křtí v neděli v kostele asi po šesti měsících svého života. V životě dítěte vychovávaného v katolické rodině, je křest významným dnem a probíhá ve slavnostní formě. O samotných podmínkách křtu se rodiče domluví na farnosti.

Co si obléct na biřmování

Biřmování v kostele je velmi oficiální událost a jako taková vyžaduje od všech zúčastněných odpovídající oděv. Oblečení na biřmování by mělo být formální – u mužů by mělo sestávat z košile, kravaty, saka a kalhot, u žen by biřmovací šaty neměly být výstřední, s hlubokým výstřihem, ani příliš krátkou sukní.

Co se dává k prvnímu svatému přijímání

Nadčasovou klasikou je V tomto případě zlatý řetízek s přívěskem ve tvaru kříže, Madonky či srdíčka. Zvolit můžete také zlatý medailonek s vyrytým unikátním textem. Pokud vybíráte dárek k prvnímu svatému přijímání pro ženu, sáhněte rovněž po zlatých náušnicích, zlatém prstenu nebo zlatém náhrdelníku.

Jakou barvu šatů na křtiny

Křest dítěte je důležitá sváteční událost. Proto určitě zvolte slavnostní oblečení. Jak již bylo vzpomenuto, ne vždy to musí být saténové šaty a elegantní oblek. Podstatná je hlavně bílá barva a zachování svátečního nádechu.

Jak dlouho trvaji krtiny v kostele

Dospělí přijímají svátost křtu obvykle o Velikonocích. Délka přípravy na křest je různá, musí respektovat postupné rozvíjení víry člověka. Těžko může být kratší než půl roku, zpravidla trvá jeden až jeden a půl roku.

Kdo může jít za kmotra

Kdo může být kmotrem:

– Pokřtěný křesťan římskokatolického vyznání (křesťan nekatolické vyznání může být přizván jako svědek křtu). – Měl by být schopen pomáhat při křesťanské výchově a vést kmotřence k víře. – Měl by to být praktikující křesťan, nejlépe biřmovaný.

Jak probíhá příprava na biřmování

Pro přijetí biřmování je nutno být ve stavu milosti. Je vhodné přistoupit ke svátosti smíření, nikdo nesmí být zatížen těžkým hříchem. Také prospěje mnohem horlivější modlitba, která se může stát bezprostřední přípravou. Zvlášť doporučeníhodná je modlitba k Duchu Svatému.

Jak si vybrat Birmovaci jméno

Výběr konkrétního druhého jména by měl být motivován náboženskými důvody. V katolické církvi se předpokládá, že to bude jméno světce, který je rodičům dítěte (popřípadě křtěnci samotnému) nějak blízký nebo sympatický, nebo který se jim zdá následováníhodný.

Co je to svaté přijímání

Svaté přijímání (latinsky communio, sdílení společného) je v katolické církvi část mše, při které se požívá (přijímá) posvěcený chléb a víno při slavení eucharistie. Církve vzešlé z protestantské reformace tohoto pojmu užívají pro celý obřad večeře Páně.

Jak na křtiny

Na křest je nutné vzít s sebou rodný list dítěte, oddací list, případně potvrzení o církevním sňatku. Před samotným křtem už byste měli vědět, kdo půjde děťátku za kmotra. Role kmotra je velice důležitá, sám by měl být pokřtěný, případně biřmovaný.

Co je to svaté biřmování

Svátost biřmování je svátost dovršení křtu.

Duch Svatý propůjčuje naší víře svou sílu a zápal. Čím více vrůstá křesťan do své víry, tím více zjišťuje, že musí svou víru chránit v nových a neočekávaných zatěžkávacích zkouškách, v nichž musí obstát. Nezřídka musí čelit otevřenému i skrytému pronásledování.

Jak se nechat Biřmovat

V římskokatolickém ritu se svátost biřmování uděluje prostřednictvím pomazání olejem (křižmem) na čelo, spolu s vkládáním rukou udělovatele svátosti a slovy: „(jméno ve vokativu), přijmi pečeť daru Ducha svatého“ (lat. accipe Signaculum doni Spiritus Sancti).

Jak vybrat druhé jméno ke křtu

Výběr konkrétního druhého jména by měl být motivován náboženskými důvody. V katolické církvi se předpokládá, že to bude jméno světce, který je rodičům dítěte (popřípadě křtěnci samotnému) nějak blízký nebo sympatický, nebo který se jim zdá následováníhodný. U evangelíků se někdy jedná o oblíbené biblické jméno.

Kdo zavedl přijímání pod obojí

Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".

Kdy se chodi ke svatému přijímání

Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).

Co to je první svaté přijímání

K prvnímu svatému přijímání přistupují lidé pokřtění jako děti ještě ve školním věku. U dospělých, kteří byli pokřtěni v dospělosti, se váže první svaté přijímání na den přijetí křtu a biřmování, neboť přijetí eucharistie patří mezi iniciační svátosti.

Kdo může Biřmovat

Svátost biřmování může přijmout každý pokřtěný člověk, který ji dosud nepřijal a který dosáhl věku užívání rozumu. Pokud přijímá člověk křest až v dospělosti, bývá někdy (ne vždy) zároveň biřmován. Řádným udělovatelem svátosti biřmování je biskup.