Co se nesmí dělat 26 prosince?

Co se dělá 26. prosince

Koleda, koleda, Štěpáne

První křesťanský mučedník je 26. prosince připomínán ve všech zemích Evropy. A s jeho svátkem je samozřejmě spojeno mnoho lidových zvyků a tradic. U nás se „Štěpán“ dostal do podvědomí spolu s koledou.
Archiv

Co se nesmí dělat 25. prosince

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!

Kdy se nesmi síť

Před půlnoční mší se nesmí šít, plést – protože by pak myši dílo zničily. Na Štědrý den nepište své milé – milému zamilované psaní, jinak by to mohlo znamenat rozchod. Když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci – přináší to štěstí.
Archiv

Co by se nemělo dělat na Štědrý den

Před půlnoční mší by se němělo šít ani plést, jelikož by pak dílo mohly zničit myši. Na Štědrý den se také nesmí čistit chlévy a stáje, jinak by prý dobytek kulhal. Na Štědrý den by se také nemělo psát psaní svému milému či milé, jelikož by to mohlo znamenat rozchod.
Archiv

Proč se slaví Štěpán

Poslední den Vánoc připomíná svatého Štěpána, který zemřel pro svou víru v Ježíše Krista. Za jeho kázání o vzkříšení Ježíše ho ukamenovali Židé před hradbami Jeruzaléma. V dřívějších dobách lidé taky v tento den chodili koledovat. V současnosti se setkávají hlavně se svými rodinami a přáteli.

Co to znamená Na Štěpána není pána

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.

Kdy se nesmí věšet prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Který den nesmí viset prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Jak se říká Štěpánovi

Bývalo oblíbené mezi papeži. V posledních letech u nás prožívá renesanci. Domácí podoby: Štěpánek, Štěpí, Štěpík, Štěpek, Štěpa, Štefek, Štefa.

Co jíst na Stepana

25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.

Co se dělá na Stepana

Svátkem svatého Štěpána vrcholí Vánoce. I s tímto dnem jsou spojené některé lidové tradice. Děti chodily koledovat, chasa mohla odejít ze služby a na světcovu počest se pekla pernatá drůbež. Svatý Štěpán byl prvním dnem Vánoc, který nebyl až tak obřadný.

Kdy nehýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Kdy se nesmí jíst drůbež

Na Nový rok bychom neměli jíst drůbež, ryby ani zajíce. To proto, aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo. Naopak bychom tento den měli servírovat čočku, aby se nám doma po celý rok držely peníze.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Jak říkat Ondra

Domáckými podobami jména Ondřej jsou Ondrášek, Ondřejek a především Ondra. Jméno se s oblibou užívá na Slovensku, především jako Andrej, ale vyskytuje se zde i v podobě Ondrej.

Jak říkat Adele

Vlasteneckou podobou jména je Šlechtislava. Dalšími variacemi jména Adéla je Adélka, Adla, Adka či Adél, také Áďa, Áda, Aduš, Ady, Adelajda, Adelinka apod.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Obecně křesťanství říká, že člověk se má postit, aby činil pokání za hříchy a učil se je přemáhat. Na druhou stranu Štědrý den je dnem radosti a primárně tedy není určen k pokání. Svůj význam však půst má. Lidé v tento vzácný den povznášejí svého ducha, k čemuž jim pomůže i střídmost a odříkání věcí pozemských.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Co je to Šimon

Šimon (také Simon nebo Simeon) je mužské rodné jméno hebrejského původu (hebrejsky שִׁמְעוֹן, Šim'on). Jeho význam je obvykle vykládán jako „naslouchající“.

Jaké jméno je nejčastější

V Česku se v prvním měsíci roku 2019 narodilo více než devět tisíc dětí, nejvíce Elišek a Jakubů. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš.

Jak říkat Anna

Jméno Anna je ženským křestním jménem, původem spojeným se jménem Hana. Variant jména v češtině je nespočet, jmenujme alespoň některé z nich: Aňa, Áňa, Andy, Andula, Andulka, Anča, Anička, Ančička, Anče, Ančí, Anina, Anynka, Nanynka apod.

Jak říkat Natálii

Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj.