Co se nesmí na Květnou neděli?

Co se nesmí dělat na Květnou neděli

Květná neděle

Podle světských zvyků by se v tento den nemělo nic péct. Lidé totiž věřili, že by se zapekly také květy ze stromů a luk a nebyla by pak žádná úroda. Zvykem také bylo vymetat dům zelenými větvičkami, které měly vyhnat pryč všechny neřesti. Nosit by se také měly nové šaty, aby vás nepokakal beránek.
Archiv

Co je po Květné neděli

Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek, který je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. S večerem na Zelený čtvrtek přichází takzvané velikonoční třídenní (triduum), které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží hod velikonoční.
Archiv

Co se nesmí dělat na velikonoční neděli

Chodilo se s velkým hlukem po vesnici, děti s řehtačkami honily Jidáše. Nemělo se pracovat na polích (hýbat se zemí), nemělo se prát prádlo.
Archiv

Co je palmova neděle

Květná neděle, latinsky Palmare, je poslední nedělí čtyřicetidenního půstu a vlastně otevírá Velikonoce. Kromě vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma připomíná také blížící se Kristovo utrpení, smrt a vzkříšení. V chrámech se poprvé zpívají pašije, tedy části evangelia, které popisují zatčení, odsouzení a umučení Ježíše.
Archiv

Co je to Smrtná neděle

Tento zvyk, známý jako vynášení Mařeny, Morany, Smrtholky či Smrtky se odehrával výlučně na Smrtnou neděli dva týdny před Velikonocemi. Dívky vyráběly slaměnou figurínu, kterou oblékaly do opotřebovaných oděvů. Zdobily ji výdumky vajec nebo prázdnými ulitami. Byly bez života, dobré tak akorát pro Mařenu.

Co se nemá dělat na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání.

Co se nesmí delat na Velikonoce

Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary.

Kdy začíná postní doba

Doba půstu začíná na popeleční – také označovanou jako škaredá nebo černá – středu a končí Božím hodem velikonočním. Půst spočívá v tom, že by se mělo jíst pouze jedno jídlo denně a člověk by se měl vyhnout masitým jídlům a mléčným výrobkům.

Kdy zacina 40 denni půst

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy. Ta vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi, letos tedy na 22. února 2023.

Kdy nehýbat se zemí

Symbolický význam. Dalším důvodem, proč se na Velký pátek nesmí hýbat se zemí, je symbolický význam tohoto zvyku. Na Velký pátek se lidé snaží vyhnout činnostem, které by mohly připomínat Kristovo utrpení na kříži. Hýbání se zemí je považováno za symbolické utrpení..

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Kdy se nesmí kopat do země

V lidových pověrách je Velký pátek spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. V tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Co se nejí o půstu

Křesťanský půst ale neznamená úplné zřeknutí se jídla. V postní době se nejí maso, nepije alkohol a v určité dny se věřící katolíci omezují na příjem jediného jídla denně.

Co se jí při půstu

Půst má svá pravidla

Vaše tělo se tak pročistí. Jíst smíte pouze zeleninový vývar, pít čistou vodu, bylinkové čaje nebo šťávy ( nejlépe čerstvě udělané). Šťávy dodají tělu velké množství látek, které jsou důležité pro organismus. Velmi doporučované jsou šťávy z celeru, mrkve a červené řepy.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Kdy by se nemelo Veset pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Co by se mělo jíst na Velký pátek

Velký pátek – ryba či hustá polévka

Na Velký pátek se obvykle držel půst. V některých krajích se toto pravidlo dodržovalo velmi přísně. Znamenalo to, že půst se začal držel už po čtvrteční snídani a až do snídaně na Bílou sobotu. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu.

Co nesmim delat na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Jak zahájit půst

Existuje několik různých metod přerušovaného půstu, které rozdělují den nebo týden na období jídla a půstu. Můžete to udělat tak, že vynecháte snídani a budete jíst první jídlo v poledne a poslední jídlo v 20 hodin. Pak se každý den technicky postíte 16 hodin a omezíte své stravování na 8hodinové stravovací období.

Jak dlouho držet půst při úplňku

Úplněk nebo novoluní jsou ideální dny pro postní dny. Komu by byl úplněk a novoluní málo, může v souladu s fázemi měsíce držet půst i první a poslední čtvrt měsíce.

Proč Nehubnu při přerušovaném půstu

Nejen u klasických diet, ale i při přerušovaném půstu stále existuje nebezpečí, že budeme jíst příliš málo. Nebudeme-li zásobovat naši látkovou výměnu dostatkem energie a živin, sníží naše tělo svůj bazální metabolismus a pokusí se vyjít s menším množstvím energie.

Co se děje v těle při půstu

Princip půstu je založený na jednoduchém faktu: ve chvíli, kdy něco sníte, se do krve přirozeně začne vyplavovat inzulin, díky kterému tělo spaluje přednostně cukry přijaté z potravy. Mezi jídly pak využívá zásobní glykogen uložený v játrech a svalech. Při půstu se ale hladina inzulinu výrazně sníží.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.