Co se připojuje na proudový chránič?

Co musí být připojeno přes proudový chránič

Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku. Ty ochrání elektrický okruh před zkratem nebo přetížením. Alespoň jeden z nich by v zapojení elektrického okruhu neměl chybět. Častou chybou bývá špatné zapojení nulových vodičů nebo spojení nulového a zemnicího vodiče např.
Archiv

Jak se zapojuje proudový chránič

Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.

Kdy použít proudový chránič a kdy ne

Proudovými chrániči musíte podle aktuálně platných ČSN ochránit všechny zásuvky do 32 A a všechny světelné obvody (tedy nejen ty v koupelně, jak to platilo kdysi). To platí pro nové i rekonstruované elektroinstalace. Pokud máte v rozvodné skříňce málo místa, můžete použít proudové chrániče s nadproudovou ochranou.
Archiv

Na co je proudový chránič

Proudový chránič je ochranný prvek elektrické instalace nejčastěji instalovaný jako modulární přístroj v rozvodnici či rozváděči. Slouží zejména k ochraně před úrazem elektrickým proudem v případě náhodného dotyku a pro hlídání izolačního stavu.

Jak zvolit hodnotu proudového chrániče

Normou je stanovena nebezpečná hranice hodnotou 6 mA DC. To znamená, že proudový chránič typu „B“ musí umět přesně detekovat nejen svodové (reziduální) proudy AC (10, 30, 100 či 300 mA), ale také DC proudy a ně při překročení hranice musí reagovat spolehlivým vypnutím.

Co dělat když nejde nahodit proudový chránič

Pokud bude N vodič za chráničem přizemněn, může přes N vodič téct nějaký "vyrovnávací" proud do PE, respektive do uzemnění. Aby se toto vyloučilo, je nutné zkusit zapnout chránič v beznapěťovém stavu – vypnout předřazený jistič nebo pojistky.

Kdy vypadne proudový chránič

Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit.

Jaký je rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem

Odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod, například při poškození izolace nebo při dotyku člověka. Proudový chránič neomezuje procházející nadměrný proud (při zkratu nebo přetížení), k tomu slouží elektrický jistič.

Jak nahodit proudový chránič

Chránič se musí nechat nahodit ihned po spadnutí. Jen se u některých musí páčka domáčknout dolu a pak jde lehce nahodit. Pokud nejde, tak je vadný.

Jak zjistit co vyhazuje proudový chránič

Pokud vyhazuje proudový chránič, můžou být příčinou spínané zdroje (Počítače apod.) mají v sobě filtr, jehož vedlejším efektem je malý únik do PE vodiče. K vypadávání chrániče může dojít, když je takových zařízení příliš mnoho, nebo je v některém zařízení výše zmíněný filtr vadný.

Jak obejít proudový chránič

V aplikacích, kdy proudový chránič neslouží jako ochrana osob před nebezpečným dotykem živých či neživých částí, ale např. jako ochrana před vznikem požáru, je vhodné použít selektivní typ S. Jeho odolnost proti rázovým proudům je zpravidla 5 kA.

Co vyhazuje proudový chránič

Pokud vyhazuje proudový chránič, můžou být příčinou spínané zdroje (Počítače apod.) mají v sobě filtr, jehož vedlejším efektem je malý únik do PE vodiče. K vypadávání chrániče může dojít, když je takových zařízení příliš mnoho, nebo je v některém zařízení výše zmíněný filtr vadný.

Jak správně vyzkoušet proudový chránič

Jak tedy proudové chrániče testovat Základní a pro laiky i předepsaný pravidelný test je pomocí velmi krátkého zmáčknutí testovacího tlačítka (bez demontování krycí desky v rozvaděči) ve stavu zapojení. Toto sepnutí odpovídajícím způsobem simuluje zátěž. U přístrojů BONEGA je předepsaný test 1x za 6 měsíců.

Jak často testovat proudový chránič

Pro zajištění správné ochranné funkce proudového chrániče ("Fíčka") je nutné chránič testovat aspoň jednou za půl roku, a to stisknutím testovacího tlačítka označeným "T" nebo "Test". Pokud je proudový chránič funkční, dojde k jeho vybavení a vypnutí elektrického obvodu.

Kdy spadne proudový chránič

Padání je nepravidelné, někdy i týden nic. Většinou to udělá při vytíženém provozu, někdy proudový chránič nelze nahodit a tak postupně odpojuji ze zásuvek spotřebiče a když toho odpojím více tak pak to nahodím.