Co se podává před kolonoskopii?

Co nejíst týden před kolonoskopií

Týden před vyšetřením vysadit z jídelníčku potraviny obsahující zrníčka a slupky. Vyhýbejte se jídlům, jako je ovoce s jadérky (meloun, hroznové víno, jahody, maliny), zelenina, obiloviny, luštěniny a celozrnné pečivo. Pozor si dávejte i na kmín v pečivu nebo bramborách nebo mák.

Jak se vyprázdnění před kolonoskopií

Vždy je nutné dbát na dostatečné zavodnění! K vyprázdnění nejčastěji užíváme Fortrans, protože jde o vyvážený preparát, který je bezpečný i u nemocných se srdečním, jaterním i ledvinovým onemocněním. Vždy rozřeďte 1 sáček preparátu Fortrans v 1 litru vody a popíjejte tak, abyste 1 litr vypili během hodiny.

Co jíst 3 dny před kolonoskopií

Nezbytná příprava před kolonoskopií

Před vyšetřením je důležité střeva pořádně vyprázdnit. Přípravy zahrnují několikadenní dietu a vypití projímavé tekutiny. Obvykle 3 dny před kolonoskopií se doporučuje jíst jen lehkou kašovitou nebo tekutou stravu.
Archiv

Kdy začít pít roztok před kolonoskopií

Pokud jste objednán/a na odpoledne, vypijte 1 litr roztoku den před vyšetřením a 1 litr roztoku 3 – 4 hodiny ráno před výkonem.

Co se může jíst 2 dny před kolonoskopii

2 dny před vyšetřením kašovitá strava – bramborová kaše, polévky, jogurty bez zrníček. Den před vyšetřením ke snídani bílý jogurt, k obědu čistý vývar bez zeleniny a masa, dále lze tekutiny (ne mléko) – voda, čaj, džus bez dužiny, v odpoledních a večerních hodinách pak probíhá vlastní vyprazdňovaní příprava, tj.

Jak dlouho trvá vyšetření kolonoskopie

Při vyšetření můžete cítit tlaky v břiše, což je způsobeno tlakem vlastního endoskopu a rovněž tlakem plynu (vzduch nebo oxid uhličitý), kterým se střevo nafukuje. Pokud vyšetřujeme celé tlusté střevo, doporučujeme před výkonem podání premedikace (viz dále). Vyšetření trvá průměrně 20–30 minut.

Jak vypit roztok na kolonoskopii

Každý sáček ředíme ve 150ml vody nebo čirého nápoje (celkem 300ml roztoku). Ke každému sáčku musíte vypít minimálně 2l čirých tekutin. Celkový objem přijatých tekutin během očistného procesu musí být mi- nimálně 4 litry.

Jak se člověk cítí po kolonoskopii

Co se stane po výkonu

Můžete mít pocity nadýmání nebo křečí kvůli vzduchu aplikovanému do tlustého střeva během vyšetření. Tyto příznaky by měly rychle zmizet po odchodu plynů konečníkem.

Jak se stravovat po kolonoskopii

V období po operaci střev, před kolonoskopií, nebo po průjmových onemocněních se doporučuje jíst bezezbytková strava. Bezezbytková dieta je označována číslem 5 a obecně jde o vyloučení potravin, které se špatně tráví.

Jak dlouho trvá kolonoskopické vyšetření

Při vyšetření můžete cítit tlaky v břiše, což je způsobeno tlakem vlastního endoskopu a rovněž tlakem plynu (vzduch nebo oxid uhličitý), kterým se střevo nafukuje. Pokud vyšetřujeme celé tlusté střevo, doporučujeme před výkonem podání premedikace (viz dále). Vyšetření trvá průměrně 20–30 minut.

Jak dlouhá je hadice na kolonoskopii

Kolonoskopie je vyšetření, které umožňuje lékaři (většinou gastroenterologovi) prohlédnout vnitřní stěnu střeva (ve většině případů tlustého). Kolonoskop je ohebná hadice s kamerou a zdrojem světla, která má průměr zhruba dětského malíčku a na délku měří přibližně jeden metr.

Jak bolestivá je kolonoskopie

Kolonoskopie obvykle není bolestivá, ale pacient může mít během vyšetření mírně nepříjemné pocity. Kolonoskopie patří mezi velmi bezpečná vyšetření, která mohou včasnou diagnózou zachránit život. Existují však i možná rizika, o kterých byste měli vědět. Velmi zřídka je poraněna nebo dokonce protržena střevní stěna.

Jak dlouho trvaji výsledky z kolonoskopie

Výsledek vám lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud odebíral z vašeho tlustého střeva vzorky, pak bude výsledek zhruba za týden. Kolonoskopie se nabízí jako druhá varianta (první variantou je test okultního krvácení do stolice) pacientům ve věku od 50 let, a to v intervalu 10 let.

Co si vzít s sebou na kolonoskopii

vývar bez masa, bez zeleniny i bez těstovin) nebo sladký čaj. během dne před vyšetřením je nutný zvýšený příjem tekutin, doporučují se alespoň 4 litry. S PITÍM PRÁZNÍCÍHO ROZTOKU ZAČNĚTE VE VEČERNÍCH HODINÁCH. jedno balení přípravku Moviprep obsahuje 2 průhledné sáčky, každý obsahuje jeden pár sáčků (sáček A a sáček B)

Jak hluboko kolonoskopie

Jaký je postup při provádění vyšetření:

Při koloskopii se zavádí endoskop (koloskop) zhruba 1 m hluboko, vyšetření trvá nejčastěji 10 – 15 minut. Aby se střevo dalo vyšetřit, rozfukuje se vzduchem, což vyvolává pocit nadmutí. Při zasouvání endoskopu je nutno překonat ohyby střeva, což může působit bolest.