Co se považuje za dobu důchodového pojištění?

Co se počítá do doby pojištění pro důchod

FAKT: Do výše důchodu se počítá pouze doba, po kterou se řádně odvádí důchodové pojištění. Práce tzv. „na černo“ se nezohledňuje do výpočtu důchodu, protože za ni není odváděno pojistné na důchodové pojištění ani veden evidenční list důchodového pojištění.

Co není dobou důchodového pojištění

Od 1. ledna 2010 studium získané po osmnáctém roce věku, tedy například vysokoškolské, již není dobou důchodového pojištění a pro důchod se nezapočítává. Náhradní dobou pojištění, která se započítává jen v omezeném rozsahu, je i doba evidence na úřadu práce.

Co je potřebná doba pojištění

Doba pojištění nutná pro nárok na důchod je závislá na roce, kdy dosáhnete důchodového věku. Pro pojištěnce, kteří ho dosáhli v roce 2010, byla 26 let. Dál se prodlužovala s každým rokem též o rok. Pro pojištěnce, kteří dosáhli důchodového věku v roce 2018, je tak potřebná doba pojištění 34 let.

Co se zahrnuje do vyloučené doby

Vyloučenými dobami jsou doby, po které trvala tzv. sociální událost bez výdělku, např. doba dočasné pracovní neschopnosti, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, doba péče o dítě do čtyř let věku nebo péče o závislou osobu aj.

Jak dokoupit roky do důchodu

Doplacení po nároku na starobní důchod Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejpozději do dne, který předchází dni vzniku nároku na starobní důchod. Období po nároku na starobní důchod není možné doplatit.

Jak se započítává doba studia do důchodu

Pro výpočet starobního a invalidního důchodu se hodnotí: doba studia do dosažení 18ti let ze 100% doba studia po dosažení 18ti let, z 80% (počítá se z doby studia maximálně 6 let po dosažení 18ti let)

Jak si dokoupit roky do důchodu

Doplacení po nároku na starobní důchod Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejpozději do dne, který předchází dni vzniku nároku na starobní důchod. Období po nároku na starobní důchod není možné doplatit.

Jak zjistit dobu pojištění

Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště. zaměstnavatel existuje, OSSZ jej vyzve ke splnění zákonné povinnosti.

Jak si doplatit roky do důchodu

Doplacení po nároku na starobní důchod Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejpozději do dne, který předchází dni vzniku nároku na starobní důchod. Období po nároku na starobní důchod není možné doplatit.

Co je dobrovolné důchodové pojištění

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění je rovněž typem účasti, během níž zpravidla není vykonávána výdělečná činnost. Rozdíl oproti náhradní době pojištění spočívá v tom, že dobrovolná účast na pojištění je podmíněna podáním přihlášky u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení a zaplacením pojistného.

Jaké studium se započítává do důchodu

Pro výpočet starobního a invalidního důchodu se hodnotí: doba studia do dosažení 18ti let ze 0% (nehodnotí se) doba studia po dosažení 18ti let, z 80% (počítá se z doby studia maximálně 6 let po dosažení 18ti let)

Jak doložit odpracované roky

Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). ¹ Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště. zaměstnavatel existuje, OSSZ jej vyzve ke splnění zákonné povinnosti.

Kdy dostanu důchod kdyz nemám Odpracovane roky

Pokud vám do celkového počtu 35 odpracovaných let chybí byť jen několik dní, nemáte na důchod nárok. Z pohledu zákona se má za to, že jste odpracovali pouze 34 let. V takovém případě je nejlepším řešením pracovat o něco déle, abyste počet odpracovaných let zaokrouhlili a dosáhli zákonem požadované doby.

Co dělat když nemám odpracované roky na důchod

V takovém případě je nejlepším řešením pracovat o něco déle, abyste počet odpracovaných let zaokrouhlili a dosáhli zákonem požadované doby. Existuje dokonce i možnost, že se na zbývající čas přihlásíte na úřad práce a doslova si počkáte na splnění podmínky důchodu.

Co se počítá do odpracovaných let

Každé zaměstnání, ze kterého se odvádí důchodové pojištění, se počítá do důchodu. Výjimkou jsou takzvané „malé práce“ na dohody s nízkými výdělky. Více o nich píšeme v tomto článku. Každé podnikání a samostatná výdělečná činnost, ze kterého se odvádí sociální pojištění se počítá do důchodu.

Jak získat dobu důchodového pojištění

Dobu důchodové pojištění lze získat výdělečnou činností, dobrovolnými platbami nebo tzv. náhradními dobami pojištění. Pokud zjistíte, že máte pro nárok na důchod málo dob pojištění, můžete si chybějící doby doplnit dobrovolným pojištěním.

Co dělat když chybí roky do důchodu

Pokud tedy z listu zjistíte, že ve výčtu chybí místa, kde jste pracovali, je vhodné je doplnit. Šance na nápravu je velká. Je důležité být v kontaktu s pracovníky místně příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení, kde vám důchod budou přiznávat a vypočítávat.

Jak doplnit odpracované roky do důchodu

Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). ¹ Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště. zaměstnavatel existuje, OSSZ jej vyzve ke splnění zákonné povinnosti.

Kdo bude mít nárok na výchovné

Na výchovné ve výši 500 korun má od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Automaticky ho dostávají například ty ženy, které již důchod pobírají. Samostatná žádost se tedy týká především mužů, kteří o děti převážně pečovali a již důchod mají přiznaný.

Kdo nemá nárok na výchovné k důchodu

Lidé pobírající pouze vdovský či vdovecký důchod nemají nárok na výchovné. Nárok na výchovné vznikne při splnění podmínek uvedených v bodě 4 až společně s přiznáním starobního důchodu. Pokud tedy pobíráte současně vdovský/vdovecký důchod a starobní důchod, nárok na výchovné vznikne.

Kdo vyplácí výchovné k důchodu

O výchovné musíte požádat při podání žádosti o starobní důchod na OSSZ. V žádosti uvedete čestné prohlášení, z něhož bude patrné, kolik dětí jste vychoval/a a v jakém rozsahu. Pokud výchovu zajišťovala také jiná osoba (více osob), musíte ji/je nahlásit a sdělit, v jakém rozsahu pečovala/ly.

Jak se počítá výchovné k důchodu

Výchovné se stává součástí procentní výměry starobního důchodu a není rozhodné, zda dítě bylo vychováváno na území ČR nebo v cizině. Pokud má osoba v ČR přiznaný starobní důchod, má nárok i na výchovné, tedy 500 Kč za každé dítě, o které pečovala po potřebnou dobu v největším rozsahu.

Kdo nemá nárok na výchovné

Nárok na výchovné vzniká až při vzniku nároku na starobní důchod, což platí i pro tzv. transformovaný starobní důchod (invalidní důchod se změní ve starobní po dosažení důchodového věku nebo v 65 letech). Lidé pobírající invalidní důchod nárok na výchovné nemají.

Jak se počítá výchovné

Výchovné je od ledna 2023 novou složkou při výpočtu starobního důchodu. Za každé vychované dítě je procentní výměra starobního důchodu zvýšena o částku výchovného – v roce 2023 jde o částku 500 Kč za každé vychované dítě.

Jak doložit výchovné

Jak doložit výchovu – nárok na výchovné

Výchovu dítěte doložíme čestným prohlášením, které je součástí žádosti o výchovné. Od roku 2023 je žádost o výchovné součástí žádosti o starobní důchod. Pokud o výchovné nepožádáme současně s žádostí o starobní důchod, nárok nám nevznikne.