Co se skrývá v Šiškách?

Co je skryté v Šiškách

Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.

Které šišky se rozpadají

Jedlové šišky mají totiž tu vlastnost, že když dozrají a uschnou, rozpadnou se na jednotlivé šupiny. V přírodě se takto rozpadají ještě na stromech, proto nikdy nenajdete celou jedlovou šišku na zemi.

Jak často má smrk šišky

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.

Jak obarvit konce šišek

Lze použít například obyčejné temperové barvy. V plochém kelímku si namíchejte požadovaný odstín a přidejte do barvy kapku vody, aby se barva dobře aplikovala. Vezměte si měkký štětec a barvu nanášejte na šišky a nezapomeňte obarvit i všechny možné záhyby. Na igelitovém sáčku je pak nechejte vyschnout.

Jak vypadají šišky smrku

Smrk omorika: Jeho šišky nepřehlédnete

Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají nepřehlédnutelnou tmavě fialovou až namodralou barvu, a když dozrají, zhnědnou.

Kdy zrají šišky

Na rozdíl od listnáčů si jehličnany zachovají své olistění, tedy jehlice, po celou zimu. Tyto dřeviny vytvářejí zajímavé útvary – šišky, jež dozrávají právě na podzim a často zdobí zahradu až do další sezony, kdy opadají.

Kdy padají šišky že smrku

Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.

Kdo jí šišky

Veverka spotřebuje denně 50 až 60 gramů potravy. Nejběžnější potravou veverek jsou semena jehličnanů, které vykusují ze šišek. Šišky ale veverka odkusuje bez ohledu na stupeň zralosti semen. Konzumuje i čerstvé, zelené šišky.

Jak rozvinout šišky

Dejte na plech pečící papír a na něj šišky vyskládejte. Troubu nastavte na 160 °C a pečte asi hodinu. Pak je nechte na vzduchu vychladnout. Šišky budou krásně rozvinuté a připravené k dalšímu dekorování.

Jak se pozná smrk

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.

Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Jak vyklíčit šišku

K samotnému sázení si zvolte otevřenou šišku. Do jejích rozevřených šupin jemně vsuňte mech a do něj pak vložte semínka. Šišku navlhčete vodou z postřikovače. Poté si vezměte menší květináč, nebo misku naplněnou zeminou a šišku do ní z půlky zahrabejte.

Kdy sbírat jedlové šišky

Sběr musí být tedy dobře načasován a probíhá obvykle během měsíce září, kdy zelené šišky zrají a začínají hnědnout. Výběr lokalit ke sběru není náhodný a je směřován jen do porostů, které jsou geneticky kvalitní a jsou pro sběr úředně uznány.

Co dělat se šiškami

Šiškové dekorace

Skvěle budou barevné šišky vypadat i jen tak na talíři, v míse nebo skleněné nádobě. Pokud na spodní části nalepíte tavnou pistolí špejle nebo aranžovaccí dráty, můžete si vytvořit i šiškovou kytici. Zručnější kutilové pak mohou z barevných šišek vytvořit nádherný věnec na dveře.

Co dělat s šiškami

Využití šupin ze šišek

Z jednotlivých šupin a modelovací hmoty se dají vyrábět třeba zvířátka. Dobře a snadno jde udělat ježek, ryba nebo sova. Lepením a skládáním si můžete udělat přírodní šperky, hlavně brože.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Jak vypadá smrk

Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.

Co nechat naklíčit

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.

Jak Stratifikovat

Semena můžete stratifikovat v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. Některým druhům semen stačí měsíc, některá potřebují strávit v chladu téměř půl roku. Pokud rádi pěstujete rostliny ze semen a nebojíte se experimentovat, časem by vám mohla v lednici zabírat příliš místa.

Kdy padají šišky ze stromů

Plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.

Jak zasadit strom ze šišky

Jak na to:V lese najděte šišku.Vezměte menší květináč a šišku zahrabejte zhruba do půlky do zeminy.Přidejte kolem ní různé kamínky, můžete ji trochu zabalit i do mechu.Den co den šišku kropte vodou, ale ne moc, aby nezačala plesnivět.Když se budete o šišku dobře starat, po měsíci by se měl objevit malý výhonek.

Jak natřít šišky

Stačí okraje šišek natřít bílou barvou, nechat zaschnout a provléknout ozdobný provázek nebo stužku. Pro barvení můžeme použít ploché kelímky od jogurtů. V nich namícháme požadované odstíny z temperových barev, přidáme pár kapek vody a měkkým štětcem barvu pečlivě nanášíme na šišky.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Na co jsou vyhonky že smrku

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.