Co se slupkami z vlašských ořechů?

Jak odstranit slupku z vlašských ořechů

Docela dobře funguje i trik s troubou. Ořechy se slupkou rozložte na plech a dejte je na 10 minut do trouby rozpálené na 200 stupňů Celsia. Až je vyndáte a ořechy vychladnou, slupku snadno oddělíte pomocí prstů nebo třením jednoho ořechu o druhý.

Jak využít vlašské ořechy

Použití je totiž všestranné – vlašské ořechy jsou vhodné jak vcelku, tak třeba i nasekané nebo pomleté. Využijete je k masu, ovoci, v kombinaci se sýrem, jsou nepostradatelné v jednohubkách nebo chuťovkách, patří do zeleninového salátu, pomazánek, ranního müsli.

Co s černými ořechy

Využití ořešáku

Jeho plody jsou významné v potravinářském průmyslu, kde se používají do pečiva, cukrovinek a koláčů. Jádro je sladké, ale brzy žlukne. Plody ořešáku se lisují, aby se z nich získal olej. Z plodů si můžeme připravit také tinkturu či odvar ze slupek.

Jak zbavit vlašské ořechy černé slupky

Ořechy jednoduše sesbírejte i se slupkou, vložte do igelitového pytle, dobře uzavřete a uložte do sklepa na 4-5 dní. Po této době by mělo stačit ořechy jen vysypat na čisté plátno a nohou je zbavit všech nepříjemných slupek.
Archiv

Jak snadno louskat vlašské ořechy

Jak loupat ořechy

Nejrychlejší způsob je ořechy na 15 minut spařit v horké vodě, kdy jsou v ní po celou dobu plně ponořené a pod poklicí. Další variantou je uzavřít do igelitového pytle, který se dobře uzavře a dá na 4 dny do tmavé místnosti. Poslední varianta je ořechy opéct při 200 °C 10 minut v troubě.

Jak snadno oloupat vlašské ořechy

Ořechy před louskáním zalijeme vroucí vodou a necháme je stát asi 15 minut pod pokličkou. Vodu slijeme a ořechy propláchneme chladnou vodou. Pustíme se do louskání. Jde to rychle a dokonce kolem nelétají kousky skořápek.

Co se zelenými vlašskými ořechy

Zelené ořechy jsou nejenom skutečnou lahůdkou, ale jsou i výjimečně zdravé. Dá se z nich vyrobit sirup, džem, kompot, likér nebo i odvar. Obsahují velké množství vitaminu C.

Jak uchovat vlašské ořechy ve skořápce

Jak skladovat ořechy ve skořápce, aby vydržely

Usušené ořechy skladujeme na suchém a vzdušném místě. Chráníme je před vlhkem, mrazem a před útoky hlodavců.

Proč černají ořechy už na stromě

Příčiny černání vlašských ořechů

Houba se dobře šíří za vlhkého počasí a může strom značně oslabovat. Objevuje se na jaře a přenáší se na zdravé stromy hlavně větrem. Patogen vyžaduje k rozvoji po napadení teploty kolem 21 °C a vysokou relativní vlhkost (96–100 %).

Jak se zbavit červů z ořechů

Napadené ořechy je možné spálit nebo zakopat hluboko do půdy, aby dospělci nemohli proniknout na povrch. K ošetření stromů proti vrtuli ořechové není v ČR dosud povolen žádný přípravek, účinné by však mohly být přípravky registrované proti vrtuli třešňové (Calypso, Danadim Progress, Movento, Reldan, Spintor).

Jak zabránit černání ořechů

Jak proti černé skvrnitosti ořechů bojovat V první řadě je zapotřebí zlikvidovat kompletně veškeré spadané listí. Jestliže budete strom hnojit vyšším dávkami hnojiva s obsahem dusíku, chorobu potlačíte. Optimální je také ošetření v době před kvetením ořešáků a po odkvětu.

Kdy louskat vlašské ořechy

Lépe proschnou ve skořápce a louskat je je nejlepší za sychravých listopadových večerů.

Jak louskat ořechy bez Louskacku

Ořechy dejte do vařící vody

Nasypejte je do ní. Uvařte si vodu a všechny vlašské ořechy jí zalejte. Nechte je tam stát zhruba půl hodiny a nezapomeňte je přikrýt pokličkou, aby jim teplo z vroucí vody neutíkalo pryč. Poté je jednoduše rozlouskněte rukou.

Jak se zbavit hořkosti u vlašských ořechů

Hořkou příchuť však můžete minimalizovat tím, že čerstvě nasbírané ořechy vyloupete ze skořápek a ještě mokré a napůl syrové je usušíte v troubě. Poměrně rychle, při teplotě kolem padesáti stupňů. Toto rychlé usušení jim prospěje a nebudou nahořklé, zůstanou spíše sladké.

Co se spadanými ořechy

Spadané ořechy sbíráme a pokud na sobě mají ještě ochranná pouzdra, musíme je jich zbavit. Následně ořechy sušíme. Nejlepším způsobem je rozmístění plodů na velké síto tak, aby tvořily jenom jednu vrstvu. Síto pak umístíme ven na slunce a chráníme ho před případnou nepřízní počasí.

Jak se dělá Orechovice

Ořechy omyjeme, osušíme a nakrájíme na tenké plátky. Umístíme do třílitrové sklenice, přidáme koření – celou skořici, čtyři hřebíčky, tři kuličky jalovce a strouhanou kůru z poloviny citronu. Obsah lahve zalijeme litrem vodky. Uzavřeme ji víčkem, případně mikrotenovým sáčkem a gumičkou a umístíme na teplé místo.

Jak dlouho vydrží vlašské ořechy ve slupce

Vlašské ořechy ve skořápkách vydrží až 3 roky! Jejich tvrdá skořápka je nejlepší bariérou proti vlhkosti a plísním.

Jak uchovat jádra vlašských ořechů

Vyloupaná jádra nasypte do čistých zavařovacích sklenic a pevně zavíčkujte. Poté v zavařovacím hrnci sterilizujte 15 až 20 minut při teplotě 80 °C. Po vyjmutí nezapomeňte otočit dnem vzhůru, aby se víčko zatáhlo. Další možností je zavaření vlašských ořechů v mikrovlnné troubě.

Kdy se stříhá ořech

Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Co dělat když jsou hořké vlašské ořechy

Všechna práce přírody přijde vniveč, když ořechy necháme zplesnivět, nebo – na což často narazíme u kupovaných vlašáků – zhořknout. Jedná se o plody ořešáku královského. Jsou obaleny v ochranné vrstvě, ve které na stromě dozrávají. Dozráváním mění ochranná vrstva barvu – tmavne, praská a následně vypadne zralý ořech.

Jak zlepšit chuť ořechů

Tady pro vás máme osvědčenou radu, jak jim vrátit výbornou chuť. Namočte vyloupané ořechy do misky s vodou. Ořechy by měly být ve vodě louhovány minimálně 24 hodin. Během té doby je dobré vodu vyměnit, stačí 2x-3x.

Jak dlouho sušit vyloupané vlašské ořechy

Použít můžete i sušičku na ovoce

Teplota v sušičce by nikdy neměla být vyšší než je 25°C a ořechy navíc sušíme tzv. na etapy. Celý proces sušení v sušičce tak může trvat klidně i 3 – 4 týdny. Mělo by správně probíhat tak, že ořechy sušíme asi jen 6 hodin z celého dne a zbytek je necháme, aby si odpočinuly.

Jak dlouho nechat schnout ořechy

Sušení čerstvých ořechů může trvat 4-6 týdnů. Následně je umístíme do vzdušných laťových bedniček nebo síťových pytlíků na cibuli či brambory. Nedáváme je ale na zem, podobně jako cibuli nebo česnek je zavěsíme někam do prostoru. Jen tak nám nezplesniví a nezapaří se, k čemuž by v uzavřené nádobě jistě došlo.

Na co použít skořápky od ořechů

Až budete louskat ořechy na vánoční cukroví, nevyhazujte skořápky, využijete je v domácnosti. Vyléčí kašel, posílí zuby, přírodně obarví vlasy, ozdobí domov a dokonce z nich lze vytvořit i výborný likér nebo víno.

Jak dlouho se suší vlašské ořechy

Sušení čerstvých ořechů může trvat 4-6 týdnů. Následně je umístíme do vzdušných laťových bedniček nebo síťových pytlíků na cibuli či brambory. Nedáváme je ale na zem, podobně jako cibuli nebo česnek je zavěsíme někam do prostoru. Jen tak nám nezplesniví a nezapaří se, k čemuž by v uzavřené nádobě jistě došlo.