Co se smí a nesmi na Silvestra?

Co se nesmi jíst 1 ledna

Mnoho pověr a obyčejů se na Nový rok vztahuje k jídlu. Strávníci by se měli vyhnout v tento den jakékoliv drůbeži (či jiným opeřencům), aby z domu neulétlo štěstí. Ovšem stejný problém by byl i s králíkem nebo zajícem – to by štěstí zase uteklo. V podobě ryby může dokonce i uplavat…
Archiv

Co se smí a nesmí na Nový rok

Na Nový rok bychom neměli jíst drůbež, ryby ani zajíce. To proto, aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo. Naopak bychom tento den měli servírovat čočku, aby se nám doma po celý rok držely peníze.
Archiv

Kdy se nesmí věšet prádlo

Lidé mají po náročných přípravách na Vánoce konečně čas odpočívat a užívat si sváteční atmosféry. Naši předkové v tento den nemetli světnice ani zápraží, dokonce se nesměly ani stlát postele! Přísně zakázáno bylo prát a věšet prádlo, protože by to mohlo znamenat neštěstí do domu.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Co se nesmí 11

* Na Nový rok by se rozhodně neměla pojídat drůbež, ani jiní opeřenci jako například slepice, kachna apod. Prý by štěstí uletělo z domu. Rovněž není vhodné konzumovat ani zajíce nebo králíky, aby Vám štěstí pro změnu neuteklo! * Na Nový rok se doporučuje pojídat čočka, ta totiž věští do následujícího roku peníze.

Kdy se nesmí vynášet smetí

Na Štědrý den se nesmí zametat, ani vynášet smetí, aby se z domu nevyneslo štěstí.

Kdy se nesmi Veset pradlo na Velikonoce

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání.

Kdy nehýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Kdy na Velikonoce nesmi viset pradlo

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.

Co se nedela na Boží hod

První svátek vánoční nebo také Slavnost Narození Páně či Boží hod připadá na 25. prosince. V tento den by nikdo neměl pracovat, všichni by měli jen odpočívat a rozjímat. Dnes se tento slavnostní den nese v duchu rodinných návštěv a hodování.

Co se jí na Silvestra

Na silvestrovské oslavě nesmí chybět typické párty občerstvení v podobě různých druhů chlebíčků a jednohubek s pomazánkami, uzeninami a sýry. Klasické kupované slané pochutiny můžete doplnit vynikajícími párty sýrovými tyčinkami, mini langoši nebo slanými dobrotami z listového těsta.

Co se smí a nesmí na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.

Kdy se nesmí jíst maso

V době postní se nekonzumuje maso, kromě neděle. Sice se najdou hluboce věřící, kteří dodržují čtyřicetidenní velikonoční půst, nicméně v současné době je přísný půst především na Popeleční středu a Velký pátek.

Co se nesmi na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Co se nemá dělat na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Co se jí na Bílou sobotu

Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi).

Kdy se nesmí věšet prádlo Velikonoce

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.

Jak na Nový rok tak po celý rok

Jak na Nový rok, tak po celý rok – toto přísloví bylo dříve bráno velmi vážně. Do nového roku se doporučovalo vstupovat s „čistým štítem“, takže v poslední den roku předchozího se mělo důkladně vysmýčit, vyprat a vyžehlit všechno prádlo a zbavit dům všech odpadků.

Jaké je tradiční jídlo na Nový rok

Oslavy příchodu nového roku jsou často spojeny s vepřovým masem. Pečené selátko symbolizuje šťastný konec podnikání. Vepřový rypáček pro štěstí anebo pro paní domu, aby byla i nadále svižná a pracovitá.

Co se smí a nesmi na Velikonoce

Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary. Všechny tyto úkony totiž byly považovány za posvátné a bylo proto potřeba se jim v tento nebezpečný den vyhnout.

Co nesmi jíst křesťané

Nekonzumují maso, ryby, alkohol, čaj, kávu a nekouří tabákové výrobky. V této církvi jsou půsty jednodenní, ale i celá postní období. Pravoslavný křesťan se postí každou středu a pátek. Středy a pátky jsou dny smuteční.

Co se děje na Bílou sobotu

Podle tradice by se na Bílou sobotu měly péct mazance a beránci, barvit velikonoční vajíčka a rovněž plést pomlázky. Když je pomlázka hotová, měla by se na ni uvázat jedna bílá stuha. V tento den se lidé též oblékali do nového či slavnostního oblečení a převlékaly se peřiny.

Co by se mělo jíst na Velký pátek

Velký pátek – ryba či hustá polévka

Na Velký pátek se obvykle držel půst. V některých krajích se toto pravidlo dodržovalo velmi přísně. Znamenalo to, že půst se začal držel už po čtvrteční snídani a až do snídaně na Bílou sobotu. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu.