Co se smí pálit?

Co se může pálit

86/2002 Sb. o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, který stanovuje, že v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo v otevřených grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem, přičemž uvedená paliva nebo materiály nesmějí být …
Archiv

Kdy se může pálit

Pálení listí a rostlinných materiálů je dovoleno jen za předpokladu, že je suché a nesmí být kontaminovány chemickými látkami. Pokud je listí, vyřezané klestí a další bioodpad mokrý, pálit se nesmí a tomu, kdo tak činí, hrozí pokuta ve výši 500 až 150 000 Kč.
Archiv

Jak pálit větve

Pálení biologického odpadu (např. větví, listí, shrabané suché trávy či jiného rostlinného materiálu, nikoli však pneumatik, nebezpečných látek atd.) je možné provádět na bezpečném místě. Fyzické osoby nemusí pálení odpadu hlásit, podnikající fyzické a právnické osoby jsou povinny pálení odpadu předem oznámit.
Archiv

Kdy se může pálit Brno

Městská část Podmínky pro spalování V období od – do
ŽABOVŘESKY POVOLENO 1.4. – 31.5.
1.9. – 30.9.
KRÁLOVO POLE POVOLENO 1.3. – 31.10.
BRNO-SEVER POVOLENO CELOROČNĚ

Co dělat když soused pálí odpad

Podejte podnět na obecní úřad obce s rozšířenou působností

Na radnici podáte podnět s podezřením, že soused v kotli pálí odpad a porušuje tím zákon. Pokud úředníci vyhodnotí podnět jako oprávněný, postupují následovně: Souseda písemně upozorní, že u něj existuje důvodné podezření na porušování zákona o ochraně ovzduší.

Kde nahlásit pálení klestu

Je to zejména povinnost ohlašovat každé pálení na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru (KOPIS HZS). Pálení lze nahlásit z pohodlí domova po internetu pomocí jednoduchého formuláře, nebo telefonicky na operační středisko HZS.

Jak se zbavit větví

K likvidaci větví slouží elektrické a motorové zahradní nebo profesionální drtiče. Pařezy je možno odstranit biologicky, chemicky, ohněm nebo mechanicky. Menší přenosné nebo pojízdné zahradní drtiče kategorie „hobby“ (označované i jako štěpkovače) nabízí na našem trhu mnoho výrobců a v několika typech.

Co vzniká spalováním plastů

Při dokonalém spalování PET (polyetylen-tereftalátu), který je plastem obsahujícím v molekule pouze uhlík, vodík a kyslík, vzniká pouze oxid uhličitý a voda.

Jak ohlásit požár

Ohlásí neodkladně požár jednotce Hasičského záchranného sboru na tel. číslo 150. 1. Osoby, které nejsou v době vyhlášení požárního poplachu v bezprostředním ohrožení, postupují dle pokynů vedoucích zaměstnanců, a to včetně pokynů a pomoci při nutnosti provedení evakuace pracoviště nebo objektu.

Co s ořezanými větvemi

A co se vzniklým odpadem Užitečným pomocníkem při úklidu zahrady jsou například drtiče větví, které mají ostré nože a rozsekají větve na malé kousky. Ty lze využít na mulčování, či je můžete dát do kompostu.

Co delat s Vetvemi

Větve můžeme také dobře zpracovat pomocí štěpkovače či drtiče. Štěpku lze následně dobře použít na topení v kamnech. Oproti tomu drť lze dobře použít na mulčování záhonů či na kompost, kam se hodí hlavně materiály drobné struktury, aby nedocházelo k tlení hmoty, které je pro správné kompostování nežádoucí.

Jaké odpady nelze spalovat

Nelze spalovat všechen odpad, pro účelné a ekologicky přínosné spalování se nejprve svezený odpad třídí. Ve spalovnách jsou proto připraveny třídírny odpadu, které oddělují recyklovatelný odpad a odpad na spalování. Při samotném spalování vzniká popel, struska a teplo.

Co se uvolnuje při hoření

Při spalování plastických hmot v malých topeništích se uvolňuje oxid uhelnatý, chlorovodíkový plyn, dioxiny, chlorované furany, kyanovodík, fosgen, těžké kovy. Ty mohou zapříčinit krevní abnormality, poškození jater, rakovinu a vady při narození.

Jak se chovat při požáru

Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.

Kdy musí být ohlašovna požáru

(1) V případě, že právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba na základě schváleného posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace zpracované na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. § 30) zřizuje ohlašovnu požárů, vydává k zajištění jejího provozu řád ohlašovny požárů.

Kam s Vetvemi ze zahrady

Větve a trávu je možné odvézt do sběrného dvora.

Jak kompostovat větve

Větve z tújí – odborníci doporučují je spíše rozdrtit a použít jako mulč zpět pod túje a do kompostu dát jen malé množství. Listí z ořešáků – kompostu neškodí, ale dlouho se rozkládají, proces lze urychlit rozsekáním.

Co s odpadem ze zahrady

Nejlepší ekologickou likvidací zbytků ze zahrady je proto kompostování. Z velkého množství odklizeného listí si připravte listovku, prvotřídní substrát pro pěstění rostlin v nádobách , zdroj živin pro ovocné stromky a keře a velmi prospěšnou příměs do zeminy na záhonech.

Jak funguje spalovna

Spalovny jsou ekologická zařízení pro likvidaci odpadu. Z uvolněné energie z odpadu se využívá teplo k výrobě páry pohánějící turbínu při výrobě elektřiny a dále se pára nebo horká voda dodává do soustavy centrálního zásobování teplem.

Jak spalovat plasty

Bez problémů lze spalovat pouze polyetylén (mikrotenové sáčky), jenž je svým složením velmi podobný parafinu a při jeho spalování téměř žádné škodlivé látky nevznikají. K málo škodlivým plastům patří PET lahve, které je nutno spalovat otevřené, aby nepůsobily jako malá bomba.

Co vzniká při požáru

Při požáru vznikají tyto základní produkty: teplo, světlo, kouř, hořlavé nespálené plyny a nespálený tuhý zbytek (popel). Teplo je produktem hoření a intenzita jeho vývinu závisí na velikosti plamenů.

Co vznika při spalování

Spalování je reakcí kyslíku s látkami za vývoje tepla a světla, která po dosažení zápalné teploty rychleji probíhá v čistém kyslíku než ve vzduchu. Při dokonalém spalování organické látky vznikne oxid uhličitý (při nedokonalém oxid uhelnatý) a voda, z ostatních látek vznikají oxidy.

Jak se plní kouř v místnosti při požáru

Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.

Co mám dělat když hoří

Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se ze strany na stranu, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí být materiál z umělých tkanin), použijte ji k uhašení hořícího oděvu.

Kdo zodpovídá za plnění povinností na úseku Po u právnické osoby

(2) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.