Co se snáší s jahodami?

Co se snese s jahodami

Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.
Archiv

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Archiv

Co s jahodami v Truhliku na zimu

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.

Proč jíst jahody

Jahody mají pozitivní vliv na zažívání, neboť regulují překyselení žaludku a zároveň zabírají proti zácpě i žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům. Posilují srdce, nervy, mozek a imunitu, pomáhají při artritidě, revmatismu, dně a zlepšují stav kostí.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Co léčí jahody

Pro vysoký obsah zeleza a dalších ucinnych látek se doporučují při chudokrevnosti-anémii, kožních vyrážkách, akné a ekzémech, cévních problémech včetně hemoroidů a arteriosklerózy. Pro silné antioxidační účinky a schopnost zvýšit obnovu buněk jsou jahody považovány i za prevenci proti rakovině a předčasnému stárnutí.

Co je nejzdravější ovoce

Američtí odborníci na výživu sestavili žebříček nejzdravějšího ovoce na světě. Žebříčku vévodí exotické bobule acai, jablka a čím dál tím oblíbenější avokádo.

Co dát na záhon po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak dlouho plodí jahody

Říká se, že jahody by měly být na jednom místě maximálně tři roky a stejně dlouho prý kvalitně plodí. Ideální by proto bylo každé tři roky kompletně obměnit sadbu. No a aby to nelezlo zbytečně do peněz, není od věci si jahodníky rozmnožit. Zvlášť jestli máte kvalitní rostliny a jste s plody spokojení.

Kdy se kupují sazenice jahod

Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co dělat s jahodami po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Kdy odstranit šlahouny z jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Co dělat s odnožemi jahod

Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak zdravé jsou jahody

V jahodách se také nachází vitamíny skupiny B, E a A, a taky spousta důležitých minerálů jako je například vápník, draslík, hořčík, železo či zinek. Jahody jsou vlastně sladkým a šťavnatým multivitaminem J. MOZEK Jahody nejsou jen lahodnou potravinou pro naše chuťové pohárky, ale také hodnotnou výživou pro mozek!

Kdy sbírat jahodové listí

Pokud se jahodníkem chcete léčit, sáhněte i po listech či kořenech. Na sběr listů je však již nejvyšší čas. Ideální je jej sbírat v době počínajícího kvetení, tedy v květnu a začátkem června. Sbíráme je ráno za suchého počasí.

Jaké ovoce se může zhubnout

Pokud jste na dietě, mohl by vám jako pomocník posloužit známý "strašák" hubnoucích: glykemický index. Po potravinách s vysokým glykemickým indexem budete mít znovu brzy hlad. Vhodné jsou například jahody, borůvky, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, třešně a višně, hrušky, švestky.

Jaké ovoce je na hubnutí

Peckovité ovoce

Patří mezi něj například broskve, nektarinky, švestky, třešně, višně nebo meruňky. Peckovité ovoce má nízký glykemický index, obsahuje jen málo kalorií a je bohatým zdrojem zdraví prospěšných živin, jako jsou například vitamíny A a C. Díky tomu jsou pro lidi, kteří se snaží zhubnout, skvělou volbou (2).

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Jakou textilii pod jahody

Netkaná textilie je vhodná pro výsadbu jahodníku. Zamezuje prorůstání plevele, odstraňuje nutnost rozměřování a prořezávání otvorů, zamezuje prorůstání plevele, udržuje půdní vláhu a podporuje růst kořenového systému a celých rostlin.