Co se stalo v Lidicích?

Co se stalo s obyvateli Lidic

Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Celkový počet obětí dosáhl počtu 340 (192 mužů, 60 žen a 88 dětí).

Kdo vyhladil Lidice

června 1942. Devátého června 1942 měl Reinhard Heydrich v Berlíně honosný pohřeb. Nacisté však stále netušili, kdo atentát provedl.
Archiv

Kdy došlo k vyhlazení Lidic

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí.
Archiv

V kterém státě naleznete vesnici Lidice

Lidice
Okres Kladno
Kraj Středočeský
Historická země Čechy
Stát Česko

Kde jsou ležáky

Ležáky, nynější pietní území, leží na Chrudimsku, u obce Miřetice. Název Ležák patřil mlýnu, rovněž tamějšímu potoku, posléze i rybníku nad mlýnem. Ještě později se Ležáky staly názvem osady.

Kdo vypalil Ležáky

Historici ano, ale je třeba informovat veřejnost, říká Vojtěch Kyncl. Malá východočeská obec Ležáky se stala 24. června 1942 obětí pomsty nacistů po útoku našich parašutistů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Postihl ji stejný osud jako Lidice.

Kdo vyhladil Ležáky

Vyhlazení Ležáků přežily sestry Jarmila a Marie Šťulíkovy, které byly odeslány na převýchovu do Třetí říše. Jarmila se dostala do rodiny zemědělského inženýra Rudolfa Paetla na území Polska. Po válce rodina sama nahlásila, že opatruje dítě určené k poněmčení. Marie byla umístěna do rodiny německého úředníka v Poznani.

Kdo prezil Ležáky

Dospělé nacisti popravili, děti zemřely v koncentračním táboře. Přežily jen sestry Šťulíkovy, které poslali na poněmčení. Nacisté vyhladili Ležáky přesně dva týdny po zničení Lidic. Ležáky jsou dnes spolu s Lidicemi symbolem nacistického bezpráví a okupace českých zemí.

Kde byly Ležáky

Ležáky ležící mezi obcemi Miřetice a Dřeveš na Chrudimsku, byly osadou chudých kameníků a drobných chalupníků. Celá vesnice se rozprostírala v údolí mezi několika kopci. Centrum obce tvořilo 9 stavení. Nejstarší a zároveň největší stavbou byl ležácký mlýn vystavěný v 17.

Co se stalo 24 června 1942

Dne 24. června 1942 dopadla odplata Němců za spáchaný atentát na R. Heydricha také na osadu Ležáky, kde byla odhalena vysílačka Libuše udržující spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Ještě téhož večera došlo v Pardubicích k popravě 33 ležáckých obyvatel.

Co se stalo 246

1793 – Ve Francii přijata první republikánská ústava. 1812 – Napoleon zahájil invazi do Ruska. 1813 – Bylo vybojováno malé, ale enormně významné střetnutí britsko-americké války – bitva u Beaver Dams. 1821 – V bitvě u Carabobo porazil Simon Bolívar španělskou koloniální armádu.

Kde jsou Ležáky

Ležáky, nynější pietní území, leží na Chrudimsku, u obce Miřetice. Název Ležák patřil mlýnu, rovněž tamějšímu potoku, posléze i rybníku nad mlýnem. Ještě později se Ležáky staly názvem osady.

Co se stalo 13 5

1779 – Byl podepsán těšínský mír jenž ukončil válku o bavorské dědictví. 1846 – Spojené státy americké vyhlásily válku Mexiku. 1917 – Odehrálo se první ze série šesti mariánských zjevení ve Fátimě. 1981 – Došlo k neúspěšnému pokusu o atentát na papeže Jana Pavla II.

Co se stalo 13 10

1792 – Ve Washingtonu byl položen základní kámen Bílého domu. 1809 – V Schönbrunnu u Vídně byl v předvečer podepsání míru s Rakouskem zmařen pokus o atentát studenta teologie Friedricha Stapse na císaře Napoleona I. 1917 – Ve Fátimě se odehrál „sluneční zázrak“.

Co se stalo 25 9

1597 – Francouzské město Amiens se vzdalo králi Jindřichu IV. 1920 – Vítězstvím Polska skončila bitva na řece Němen, druhá největší bitva rusko-polské války. 2005 – Španělský jezdec Formule 1 Fernando Alonso se stal nejmladším mistrem světa.

Co je 3.10 za den

1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.

Co se stalo 16 5

1945 – Prezident republiky Dr. Edvard Beneš se z londýnského exilu vrátil do Prahy. 1950 – Jeskyně Na Pomezí byla zpřístupněna veřejnosti. 1990 – V pražském Strašnickém divadle proběhla premiéra hry Divadla Járy Cimrmana – Blaník.

Co se stalo 27 9

Jednu oběť si vyžádala nehoda dvou osobních automobilů, která se stala v úterní podvečer 27.9.2022, v Šenově u Ostravy.

Co je za den 1 října

Významné a mezinárodní dny 2023 – Říjen

Datum Jméno
1. 10. Mezinárodní den lékařů
1. 10. Světový den cyklistiky
1. 10. Světový den vegetariánství
1. 10. Mezinárodní den hudby

Co se dělá v lednu

V České republice se od roku 2001 slaví 1. leden jako Den obnovy samostatného českého státu a je státním svátkem. Na leden připadají také dva významné dny: Den památky Jana Palacha (16. ledna) a Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27.

Co se stalo 26 1

1950 – V ČSR začaly Stavby mládeže. První z nich byla stavba hutního kombinátu v Kunčicích u Ostravy. 1993 – Václav Havel byl zvolen prezidentem Česka. 2006 – V ČR vstoupila v platnost Mezinárodní úmluva o potlačování financování terorismu.

Co se stalo 27 2

1933 – Požár Říšského sněmu – Reichstagu. 1942 – Američané utrpěli v průběhu druhé světové války zdrcující porážku od japonské flotily v bitvě v Jávském moři. 1964 – Italská vláda požádala o pomoc při záchraně šikmé věže v Pise. 2015 – V Moskvě byl zastřelen ruský opoziční politik Boris Němcov.

Kdy je Objímací den 2023

O tom, že objímání je mimořádně důležité pro všechny, ale z našich životů se nejen vlivem pandemie bohužel vytrácí, je i Mezinárodní den objímání, který si od roku 1986 připomínají lidé po celém světě vždy 21. ledna.

Co je za den 4 ledna

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu (Od roku 1993 již nejsme Československo, ale máme samostatný český stát.) 4. ledna – Světový den Braillova písma (Jde o speciální druh písma, respektive systém psaní, určený pro nevidomé, slabozraké a lidi se zbytky zraku.

Co se slaví 1 ledna

leden neslaví jen jako Nový rok, ale také jako státní svátek – Den obnovy samostatného českého státu. K rozdělení ČSFR došlo 1. 1. 1993 na základě usnesení Federálního shromáždění o rozdělení federativní republiky (ČSFR) na dva samostané státy – Českou republiku a Slovneskou republiku.