Co se stane když si neaktivují datovou schránku
Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.
Co dělat když nemám přihlašovací údaje do datové schránky
Zkuste zavolat na infolinku 954 200 200. Operátoři mají hodně zkušeností s podobnými případy a mohou pomoci. Ale neočekávejte, že Vám řeknou zapomenuté heslo (to nevědí) nebo vystaví nové přístupové údaje (nemají jak).
Co dělat když nechci datovou schránku
Pokud by tito lidé nechtěli datovou schránku používat, museli by ji deaktivovat na příslušné pobočce CzechPointu (deaktivace trvá tři dny). Zákon měl mimo jiné usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy.
Jak se vyhnout zřízení datové schránky
Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.
Kdy zanikne datová schránka
Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.
Jak se posílá do datové schránky
Sestavenou datovou zprávu odešlete klepnutím na tlačítko ODESLAT ZPRÁVU v levém dolním rohu okna pro vytvoření datové zprávy. Pokud posíláte placenou datovou zprávu, je nad tlačítkem ODESLAT ZPRÁVU uveden údaj o poplatku, který musíte uhradit.
Kdy se zablokuje datová schránka
Datová zpráva bude v datové schránce uchována i nadále a 90 denní lhůta pro její vymazání počne běžet až okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba s oprávněním tuto zprávu číst. Výše uvedené znamená, že uživatelé by si měli datové zprávy (odeslané i přijaté) sami archivovat.
Jak se dá zrušit datová schránka
Zrušení datové schránky na Czech POINT nelze.
V případě, že dojde ke zrušení živnosti, dochází k znepřístupnění datové schránky automaticky na základě výmazu subjektu ze zákonem stanovené evidence (např. ukončení podnikání, úmrtí, omezení na osobní svobodě).
Co se stane kdyz si Nezridim datovou schránku
Pokud OSVČ neobdržela dopis s přihlašovacími údaje k datové schránce, zatím jí nebyla vytvořena. To znamená, že v tomto případě může OSVČ podat daňové přiznání i v papírové podobě. Finanční úřad si v seznamu držitelů datových schránek ověří, zda OSVČ skutečně nemá datovou schránku aktivní.
Co kdyz si Nezridim datovou schránku
Důvodem k nezřízení či ke znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání. Datové schránky se od nového roku postupně zřizují všem fyzickým podnikajícím osobám, které jsou zapsáni v tzv. Registru osob, a ještě si ji na vlastní žádost nezřídili.
Jak zrušit druhou datovou schránku
Schránku vám zruší až po smrti, ale lze ji znepřístupnit
Jediný způsob, jak se toho domoci, je — umřít. Datová schránka se totiž dřív zrušit nedá. Můžete ji ovšem nechat znepřístupnit (deaktivovat). Žádost o znepřístupnění schránky můžete podat na kterémkoli Czech POINTu.
Jak zrušit datovou
Zrušení datové schránky na Czech POINT nelze.
K vlastnímu zrušení datové schránky pak dochází až uplynutím tří let od znepřístupnění datové schránky, a to z důvodu úmrtí či výmazu ze zákonem stanovené evidence.
Jak zjistit zda má někdo datovou schránku
Seznam držitelů datových schránek umožňuje veřejnosti zjistit, zda konkrétní subjekt má aktuálně zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku, a to včetně zjištění jednoznačného identifikátoru datové schránky subjektu. Poskytuje webové služby a strojově čitelné seznamy datových schránek.
Co se dá řešit přes datovou schránku
Kromě zasílání a odesílání dokumentů má datová schránka také řadu dalších funkcí. Pokud ji propojíte s Portálem občana, budete si moci z domova vyřídit nový řidičský průkaz, nebo získat řadu výpisů (např. výpis z rejstříku trestů, bodové hodnocení řidiče apod.), o které byste jinak museli žádat osobně na úřadě.
Co mi bude chodit do datové schránky
Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.
Jak často se přihlašovat do datové schránky
Přístup ke každé datové schránce je vázán na uživatelské jméno a přístupové heslo. Toto heslo si můžete kdykoliv změnit podle vlastní potřeby. Pozor – v základním nastavení je nutné heslo opakovaně měnit; vždy nejpozději po 90 dnech!
Jak dlouho trvá zrušení datové schránky
K vlastnímu zrušení datové schránky dochází až uplynutím tří let od znepřístupnění datové schránky z důvodu úmrtí či výmazu ze zákonem stanovené evidence.
Kdy lze zrušit datovou schránku
Samotné zrušení datové schránky se pak provádí až po uplynutí tří let od jejího znepřístupnění z důvodu úmrtí nebo výmazu ze zákonem stanovené evidence. Žádost o zrušení datové schránky tedy není možné jakožto OSVČ podat, její zrušení je totiž navázáno až na změny v podnikatelském subjektu.
Jak se posílá přes datovou schránku
Vložení souborů do přílohy z diskuV sekci PŘÍLOHY klepněte na tlačítko NAHRAJTE Z POČÍTAČE (nebo NAHRAJTE ZE SLOŽKY).Otevře se systémový dialog pro volbu souborů – vyberte v něm soubor, který chcete k datové zprávě připojit.Potvrzením volby se specifikace souboru přenese do sekce PŘÍLOHY.
Kdy zaniká datová schránka
Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.
Jak zneplatnit datovou schránku
Ministerstvo vnitra ČR (dále jen mimisterstvo)na žádost osoby zneplatní přístupové údaje do datové schránky a vydá nové, a to neprodleně. Žádost se podává osobně (popř. zmocněncem) na kontaktním místě Czech POINT, kde dojde k vyplnění formuláře žádosti o zřízení datové schránky.