Co se stane kdyz Spolknu střep?

Co se stane kdyz clovek sní střep

Spolknutý ostrý předmět většinou nezpůsobí žádné potíže a bez problémů projde zažívacím traktem. Potíže může způsobit spíše větší předmět, který nemusí projít zúženými místy zažívacího traktu. Nejzávažnější poranění způsobí spolknutá kyselina nebo zásada.
ArchivPodobné

Co když člověk spolkne sklo

I ostré předměty, dokonce i hřebíky nebo sklo, většinou projdou trávicí soustavou bez problému. Mohou však také poranit dutinu ústní nebo se zaseknout nebo zapíchnout v jícnu. Nebezpečné může být i polykání vlasů či chlupů, které může způsobit i neprůchodnost střev v důsledku vytvoření bezoáru.

Co dělat když Spolknu sklo

Pokud tedy došlo k spolknutí, byl kousek skla maličký, jinak byste jej při polykání tekutiny cítila v ústech a pak při polknutí. Pokud dosud nemáte žádné potíže, nejspíše k vážnějšímu postižení ani nedojde. Doporučuji však nadále sledování zdravotního stavu.

Jak velký předmět může dítě spolknout

Mnoho spolknutých předmětů projde bez problémů zažívacím traktem. Avšak okamžitě vyhledejte lékaře, pokud je spolknutý předmět špičatý nebo má ostré hrany, pokud je předmět větších rozměrů (cca 2×5 cm) a nebo pokud může předmět obsahovat jedovaté látky (například drobné baterie do hodinek, kalkulaček).

Co se stane když dítě spolkne korunu

Nezbytná je neustálá kontrola stolice, abyste měli jistotu, že předmět skutečně vyjde ven. Nejbezpečnější situace je obvykle ta, kdy dítě spolklo kuličku nebo kdy dítě spolklo korunu. Drobný kulatý či oblý předmět, jako např. spolknutá mince se většinou obalí v žaludku potravou a do 24 hodin vyjde ven se stolicí.

Co se stane když sním kousek plastu

Pokud se jedná skutečně o malý kousek plastu, který zároveň nebyl ostrý, neměl by pro dítě znamenat hrozbu. Plast není toxický a trávicím traktem většinou projde bez potíží. Podle lékařů nevadí ani spolknutí igelitu.

Co dělat když dítě něco spolkne

Vždy konzultujte s lékařem. V případě dýchacích či jiných potíží volejte okamžitě rychlou záchrannou službu. Pokud dítě spolklo něco jedovatého (pozor i na baterie), ostrého či jinak nebezpečného (například větší předmět, silný magnet), neprodleně navštivte lékaře/nemocnici.

Jak poznat že dítě něco spolklo

Kromě toho mezi nejčastější příznaky můžeme zařadit například:Bolesti břicha.Bolest na hrudi.Pocit, jako by něco uvízlo v krku.Potíže s dýcháním.Obtížné polykáníNadměrné slintáníZvracení nebo pocit na zvraceníKašlání

Jak poznat že dítě spolklo baterku

Když dítě spolkne knoflíkovou baterii, nejsou často patrné žádné bezprostřední příznaky. Můžete si však všimnout toho, že se dítě něčím dáví, má bolesti na hrudníku, kašle nebo hlasitě dýchá, krvácí z nosu či konečníku a má horečku. Pokud máte podezření, že dítě baterii spolklo, jeďte s ním okamžitě do nemocnice.

Co se stane kdyz dítě spolkne magnet

magnety: 2 a více magnetů může způsobit odúmrť střeva, magnety mohou mezi sebou sevřít stěnu střeva, její zásobení živinami je pak přerušeno a střevo odumře (vzniká nekróza), je nutné ihned vyhledat lékaře. baterie: Každé 10. dítě, které baterii spolkne, umírá, včasný zásah lékaře je tedy nezbytný.

Co se stane když dítě spolkne kamínek

Při otoku nebo zarudnutí v oblasti krku, zvracení nebo přetrvávajícím kašli při jídle raději volejte záchranku. Když ale nic takového nenastane (a většinou opravdu nenastane), můžete si napůl vydechnout a další dny věnovat pečlivé kontrole obsahu plen či nočníku.

Co se stane kdyz Oliznu baterku

Vyteklé baterie ohrožují zdraví alkáliemi

Když tedy baterii olízne dítě, raději zbystřete. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, baterie může být poškozená a mohou se z ní uvolňovat jedovaté alkálie. Není ale třeba hned panikařit, pokud se zdravotní stav dítěte nikterak nezmění.