Co se starým substrátem?

Co s použitým substrátem

Na suchém a slunném místě ho nechte proschnout. Poté substrát přesijte přes síto s průměrem oka 5 mm, které zachytí veškeré nežádoucí zbytky kořenů a jiných částí rostlin. Takto očištění substrát uchovejte přes zimu na chráněném místě, například v garáži, kůlně nebo ve sklepě.

Co se starou hlínou

Vzhledem k tomu, že zemina pro květináče při používání ztrácí živiny, je dobré abyste před opětovným použitím smíchali starou zeminu s novou a tím ji osvěžili. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak znovu použít zeminu pro květináče, je přidat ji do stávajících záhonů a kompostových zásobníků.

Co s hlínou z truhlíků

Pokud budete rozšiřovat svoje truhlíky a květináče, je vhodné nově koupenou půdu namixovat se starou půdou, kterou již máte. Hnojivo – na jaře doporučuji granulovaný koňský/kravský hnůj. Spadané listí – možná ještě nějaké najdete a nebo si jej nasbírejte na podzim a nechte v tašce až do jara. Vlastní kompost.

Kam vyhodit starou hlínu

Většinu stavebního odpadu lze odvézt dosběrného dvora. POZOR! Je třeba si vždy zjistit podmínky konkrétního dvora. Ty provozované obcí obvykle povolují bezplatně na hlavu občanům pouze určitý objem odpadu – nejčastěji to bývá 1m³/měsíc.

Kam vyhodit substrát

Jasně, vyžilý substrát můžete vyhodit do popelnice, ale existují ekologičtější řešení, na kterých navíc ještě ušetříte, neboť nebudete muset neustále dokupovat zbrusu nové médium do pěstebních nádob. Naopak, kvalitní pěstební substráty, které vám doporučujeme o něco níže, pak můžete použít i opakovaně.

Jak dezinfikovat substrát

Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.

Jak obnovit Hlinu

Vyklopený substrát necháme oschnout, motyčkou ho rozbijeme a přesejeme přes síto s oky 5×5 mm. Jakmile slunce a nastávající sucho vypudí drobné živočichy, v sítu se zachytí zbytky kořínků a odumřelé časti rostlin. Je to možné přirovnat k přípravě osevu lesní hrabanky – vůně, vzduch a kyprost.

Co s hlínou po rajčatech

Pokud jde o hlínu, není rajče zase tak vybíravé. Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.

Kam se vyhazuji peřiny

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Jak Propařit substrát

Výsevný substrát bychom měli před použitím vždy desinfikovat. Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou).

Co s prázdnou plynovou kartuší

Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.

Jak zbavit substrát škůdců

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Jak zbavit Substrat Skudcu

Zvláště pokud pěstujete bylinky, měli byste na ni zapomenout úplně. Mechanickou cestou k vyčištění substrátu je jeho termické ošetření. Zahrádkáři doporučují nechat zakoupený substrát několik dní důkladně proschnout na sluníčku, jiní zase promrznout.

Jak oživit hlínu

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Co dělat když černají rajčata

Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.

Kam vyhodit pytel od granulí

Přejeme hezký den! 🙂 Dobrý den, Jano, plastové obaly od čisticích prostředků je možné vytřídit do žlutého kontejneru, v případě, že je obal zcela vyprázdněn. Obaly s označením nebezpečného odpadu doporučujeme vytřídit do nebezpečných odpadů.

Kam vyhodit duši od kola

Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.

Jak sterilizovat substrát

Nejjednodušší metodou sterilizace substrátu je proplach vroucí vodou. Samotnou sterilizaci substrátu je vhodné podpořit hygienou rukou, případně můžete použít jednorázové latexové či čisté zahradní rukavice.

Kam vyhodit kartuše

Na plynové kartuše se nevztahuje povinnost zpětného odběru, zároveň je nelze opětovně naplnit. A kvůli tomu, že jde o tlakové nádoby je nelze vyhodit ani do kontejnerů na kovový odpad. Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.

Proč Kytkám hnědnou listy

Přelití U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost. “ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.

Jak ošetřit substrát

Substrát můžeme nechat 1–3 dny dokonale proschnout. Účinné je i důkladné prohřátí v mikrovlnce či v troubě na plechu (počítejte ovšem s nepříjemným zápachem). Larvy zlikviduje i propaření v tlakovém hrnci. Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.