Co se starou žumpou?

Jak často se vyváží žumpa

Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí. Poté si nezapomeňte uschovat potvrzení o pravidelném vývozu septiku pro případ kontroly. Za špatnou likvidaci odpadních vod můžete dostat pokutu ve výši deseti tisíc korun.

Jak vyčistit starý septik

Septik vyčistěte tlakovou vodou a ošetřete dezinfekcí (například savem). Stěny nádrže a poté i dno je nutné natřít první vrstvou hydroizolačního nátěru, kterou je třeba nechat zasychat po dobu minimálně 24 hodin. Během této doby musí nádrž zůstat odvětrávaná.
Archiv

Co s vodou ze septiku

Nejjednodušším zařízením je bezodtoková vodotěsná jímka –žumpa, která však na rozdíl od septiku nebo domovní čistírny splaškovou vodu nečistí, ale pouze shromažďuje. Z jímky se pak odpadová voda fekálním vozem vyváží do nejbližší čistírny odpadních vod.

Jak zasypat žumpu

Usazení jímek

Vykopeme jámu pro jímku. Šířka a délka jámy byměla být z každé strany o 0,5m větší, než jsou rozměry jímky. Na dně výkopu nasypeme písek, vytvoříme 30 až 40cm pískové lože. Na pískové lože usadíme jímku nebo septik.

Jak poznat plnou žumpu

Jak poznat, že je žumpa plná

Pomoci může malý trik s pet lahví, kterou pomocí např. struny od sekačky umístíte do žumpy jako plovák. Za nějaký čas už snadno poznáte, kolik máte ještě času na objednání fekálního vozu.

Jak se starat o žumpu

Jak se starat o žumpu Platí, že čím menší žumpa, tím častěji se musí vyvážet. Pro urychlení rozkladu pevných částic je vhodné použít enzymatický přípravek, který se aplikuje jednou týdně přímo do toalety. Při pravidelném používání se bude v žumpě udržovat biologická rovnováha a zamezí se výskytu nežádoucího zápachu.

Jak vyčistit starou žumpu

Ze dna jímky nejprve odčerpejte veškerou vodu. Nejlépe vám k tomu poslouží kalové čerpadlo, jež je schopné nasát i menší organické částice, aniž by se ucpalo. Jímku vyčistěte tlakovou vodou a ošetřete dezinfekcí (například savem). Proveďte kontrolu stavu obvodových stěn a dna.

Jak daleko septik od domu

Vzdálenosti mezi žumpou a sousední budovou stanovuje ČSN 75 6081 „žumpy“. Odstupová vzdálenost vnější stěny žumpy od vnější stěny budovy musí být nejméně 1 m.

Jak poznat plný septik

Jak poznat, že je septik plný

V případě, že vám septik zapáchá i když je zavřený, něco není v pořádku. Další indikací je slabý odtok přímo v domácnosti. Pokud se tento jev vyskytuje u více odtoků, bude problém v septiku. Plný septik také poznáte, tak že přetéká a kolem poklopů jsou kaluže hnědé vody.

Jak zrušit žumpu

Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.

Jak vypustit žumpu

Vypouštění septiku nebo žumpy a jímky na zahradu není zákonem dovoleno. K vývozu obsahu septiku je podle zákona č. 254/2001 Sb. nutné využít provozovatele čistírny odpadních vod nebo osobu oprávněnou podle živnostenského zákona.

Jak velkou žumpu pro 4 lidi

K rodinnému domu pro 4 člennou domácnost, doporučujeme velikost žumpy 6 – 12 m3 a dá se předpokládat měsíční četnost vývozů. Na chatu, kde jezdíte méně často, vám stačí žumpa o velikosti 3 – 6 m3 a budete ji vyvážet jednou za půl roku. Přijede fekální vůz až k jímce a jak velký potřebuju

Jak čistit dešťovou vodu

Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.

Jak hluboko septik

Doporučená hloubka uložení podzemní plastové nádrže

Podzemní plastová nádrž, septik anebo jímka (žumpa) jsou konstruovány všemi výrobci plastových nádrží tak, aby měly nosnost maximálně 30cm zeminy nad horní deskou.

Co nepatří do septiku

Do septiku nepatří ani žádné hygienické potřeby kromě toaletního papíru. Podobně jako tuk působí na bakterie i zahradní a úklidové chemikálie a lepidla, ale také agresivní WC a koupelnové čističe. Bakterie do septiku vám také pročistí vodu. Tu pak můžete bez obav použít například na zalévání zahrady.

Jak zakrýt žumpu

Používejte pochozí kryty na odpadní nádrže, které snadno zadláždíte či jinak skryjete. Pokud si pořídíte plastový kryt, počítejte s jeho nízkou hmotností a křehčím materiálem, který není vhodný k udržení větší váhy. Zabezpečení poklopu zámkem pak zajistí vám i vašim nejbližším pobyt na zahradě bez rizika.

Co se dává do žumpy

Bioseptik bakterie do žump a septiků 100g

Biologický přípravek určený k rozkladu organických nečistot v žumpách a septicích. V každém gramu přípravku se nachází 5 bilionů bakterií, které dokáží efektivně rozložit veškerý organický odpad.

Kam s odpadní vodou

Potrubí, kterým odpadní voda odtéká, se nazývá kanalizace nebo stoková síť. Tou odpadní voda putuje až na čistírnu odpadních vod, kde projde procesem čištění, aby se do řeky vrátila opět čistá. Než ale doteče až na čistírnu odpadních vod, musí urazit dlouhou cestu.

Co to je septik

Septik (někdy také nazývaný senkrubna, senkrovna či miskrubna) je nádrž na částečné čištění odpadní vody pomocí mechanických a biologických procesů. Septik bývá často součástí domů, které nejsou napojeny na kanalizaci.

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak dlouho vydrží dešťová voda

Retenční nádrže představují ideální způsob, jak na svém pozemku zachycovat dešťovou vodu a tu dále využívat jak na zahradě, tak v domácnosti. Zásoby vody v ní vydrží až 3 týdny, takže ani delší období sucha už se vás nedotkne.

Čím rozpustit septik

Žumpex je ideálním prostředkem určený pro žumpy, septiky, jímky, čistírny odpadních vod i suchá WC. Intenzivně odstraňuje zápach a rozpouští tvrdé krusty i mnohaleté usazeniny ze stěn potrubí, kterým protéká. Dále rozkládá kal a výrazně tak prodlužuje intervaly odvozu fekálíí.

Jak zlikvidovat starou žumpu

Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.

Kam umístit žumpu

Jelikož je jímka bezodtoká nádrž, nepotřebujete povolení k vypouštění odpadních vod. Při umísťování jímky myslete na to, že by měla být vzdálená minimálně 5–12 metrů od domovní studny v závislosti na propustnosti prostředí a že se k ní musí dát zajet fekálním vozem.

Kde vypustit šedou vodu

šedou vodu je možné vylít do kanálu, chemické WC např. do WC na benzince. Pozor, vylévat vodu mimo kanalizaci či jiné svody odpadních vod (např. na kompost) je možné pouze pokud používate mycí prostředky (šampony, jary apod.)