Co se starym Porcelanem?

Jak poznat starý porcelán

Za „starožitnosti“ se na českém trhu považují předměty, které vznikly před rokem 1945. Některé zdroje posouvají hranici stáří až do roku 1950, jiné hovoří dokonce o tom, že starožitností je vše starší padesáti let. Při oceňování kromě stáří rozhoduje také zachovalost předmětu a jeho unikátnost.

Co se pouziva k vyrobe porcelánu

Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.

Jak se pozná čínský porcelán pravý

Originální čínský porcelán

Proti světlu by měl originální porcelán lehce prosvítat. Porcelán musí mít bílou nebo mléčnou barvu bez známek zašednutí. Povrch musí být hladký bez nerovností, což znamená, že na povrchu se nesmí objevit žádné škrábance nebo nerovnosti.

Jakou teplotu vydrží porcelán

Laboratorní porcelán

Hustota: 2,4 g.cm-3
Tepelná vodivost: 1,3 W.m-1.K-1
Pevnost v ohybu u neglazovaných výrobků: 70 MPa
Teplotní odolnost u neglazovaných výrobků: 1350 °C
Teplotní odolnost u glazovaných výrobků: 1000 °C

Jak se pozná Míšeňský porcelán

– Označení: Míšeňský porcelán by měl mít výrobní označení, které ukazuje, že byl vyroben v Míšni, což je město v Sasku v Německu. Označení se lehce liší podle období výroby, ale obvykle obsahuje symbol dvou zkřížených mečů.

Jak poznat pravý růžový porcelán

V bazarech často můžete sehnat i původní starý růžový porcelán, který poznáte třeba podle již zmiňované značky manufaktury v Chodově, nebo podle jiných značek certifikvaných (dřívějších) výrobců. Pravý růžový porcelán je také křehký, tenký a jeho barva je jednolitá.

Jak poznat porcelán od keramiky

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".

Jak se vypaluje porcelán

Tvarování potřebných předmětů ze základní suroviny se provádí na hrnčířském kruhu, lisováním, případně litím vodou zředění hmoty do sádrových forem. Zformované výrobky se suší na vzduchu a pak se vypalují v peci při teplotě 900 °C. Vypálením se atomy hliníku, křemíku a kyslíku přeskupí a vytvoří nové vazby.

Jak poznat kvalitní porcelán

Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.

Co to je keramika

Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství.

Co znamenají čísla na porcelánu

Výrobní značky se razítkují na každý kus porcelánu, zpravidla pod glazuru. Užitkový porcelán se značkuje zapsanou ochrannou známkou, číslem dekorační třídy a číslem tvaru a dekoru.

Jak se pozná porcelán

Autor: archiv Častá značka mnoha porcelánek je ve tvaru kulatého razítka, kde jsou umístěny všechny údaje. Tovární značky jsou tištěny barvou typickou pro tu kterou porcelánku (třeba zeleně, červeně, černě).

Co je lepší porcelán nebo keramika

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.

Jak poznat keramiku od porcelánu

Porcelánové hrnky jsou více tenkostěnné a povrch bělejší. U nových technologií výroby NEW BONE dokonce porcelán dosahuje průsvitnosti a lehkosti. Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní.

Co je to fajáns

Fajáns (z franc. faïence, it. Faenza) je proslavený druh hrnčířských výrobků nažloutlé nebo načervenalé barvy, které jsou pokryty bílou neprůhlednou glazurou. Jsou považovány za jemnou keramiku, proto vzhledem často připomínají porcelán.

Co to je kamenina

Kamenina opravdu je vlastně keramika, ale s výrazně vyššími užitnými vlastnostmi . Je složena z více komponentů (kaolin, taviva, ostřiva, barvící kysličníky). Kamenina se pálí na 1200°C, někdy i víc, podle toho, jaký druh jílu je k její výrobě použit.

Jaký je rozdíl mezi Kameninou a keramikou

Kamenina je keramika s podstatně vyššími užitnými vlastnostmi než běžně vyráběná keramika. Hmota je složená z více komponentů, přidává se kaolin, taviva, ostřiva, eventuálně barvící kysličníky. Kamenina se obvykle pálí nad 1200°C, snese i vyšší teploty podle druhu použitých jílů. Barva střepu po výpalu je bělavá.

Jak se vyrábí kamenina

Vyrábí se z kameninového jílu. Pokud jsou kameninové jíly kvalitní, nemusí se do základní hmoty nic přidávat. Někdy se ale používají ve směsi se žáruvzdornými jíly, někdy se do nich přidává kaolín, vápenec nebo živec. Základní hmota kameniny se vypaluje obvykle v rozmezí teplot 1 200 až 1 280 °C.

Jak se dělá keramika

U většiny výrobků jsou suroviny přírodní, které se těží převážně povrchovým způsobem. Většinou to jsou suroviny plastické – jílovité (jíly, kaolin, bentonit) a zrnité. Jako ostřivo, případně tavivo se užívají písky, vápence, živce, křemence, jílovce atd. a mleté střepy z keramických výrobků.

Co je to engoba

Engoba je hodně naředěná keramická hmota obohacená o oxidy kovů a různé minerály. Na tašky se nanáší v tekuté formě po jejich vyražení do formy a vysušení. Poté putuje taška do pece, kde je při vypalování střešní krytiny barva zapečena.

Jak používat engoby

Engoby se mohou nanášet na nevypálený střep (neboli na výrobek, který jsem z hlíny právě vytvořil), následuje přežah v peci (výrobek zatuhne) a pak eventuálně glazování transparentní glazurou (tím je výrobek lesklý) a následuje ostrý výpal. Engoby mohou také být nanášeny na přežahnutý střep povrch zůstane sametový.

Jak na glazuru

Použít lze pěnová i gumová razítka, glazuru na razítko nanášíme štětcem nebo houbičkou. Je dobré si před prvním otisknutím razítka vyzkoušet správné množství glazury – zkusit ho otisknout třeba na papír nebo paletku. Když se použije příliš velká vrstva glazury, obrysy se slijí a výsledkem je barevná skvrna.

Jaký je rozdíl mezi Engobou a glazurou

Engoba je obarvená hlína. Engoba je přírodně matová. Engoby se mohou nanášet na nevypálený střep (neboli na výrobek, který jsem z hlíny právě vytvořil), následuje přežah v peci (výrobek zatuhne) a pak eventuálně glazování transparentní glazurou (tím je výrobek lesklý) a následuje ostrý výpal.

Kdy se Glazuje keramika

Dobře usušený výrobek můžeme dát do pece. Samotné pálení se pohybuje kolem 7-8 hodin a pak následuje řízená fáze chladnutí někdy i 20 hodin. Pokud pec otevřeme příliš brzy, ještě teplou zkracujeme tím její životnost a keramický výrobek díky tepelnému šoku můžeme znehodnotit.

Proč glazura praská

Obvykle se jedná o nevhodnou konstrukci výrobku, chyby při vytváření, nesprávné provedení spojů, nestejnorodost struktury střepu, nesprávné sušení, obtíže plynoucí z nerespektování procesů probíhajících při výpalu a nesoulad mezi střepem a glazurou. Trochu stranou stojí nešetrná manipulace s výrobky.