Co se sušenou pomerančovou kůrou?

Proč se suší pomerančová kůra

Sbírá se kůra z omytých pomerančů, oloupaná na dílky / čtvrtky. Před odevzdáním je nutné ji dobře usušit, aby neplesnivěla.

Co se slupkami od pomerančů

sušená pomerančová slupka je ideální přísadou sypaných čajů, strouhaná kůra vytvoří drť, která je výborná na ovonění pečených dezertů, dortových krémů a polev, dá se jí ochutit i ovocný salát či koktejl, kandovaná pomerančová kůra je skvělá v mrkvovém dortu, namočená v čokoládě nebo i jen tak samotná.
Archiv

Co udělat z pomerančů

Z pomerančové šťávy chystáme osvěžující zmrzlinu, krémy a polevy. Kromě čerstvé šťávy používáme na jejich přípravu i 100% džusy. Pomeranči zdobíme moučníky, řezy a dorty. Kromě čerstvého ovoce a šťáv využijeme i kandovanou kůru, která je vhodná na zdobení a dochucování.

Co se dělá z pomerančové kůry

Nadrcená pomerančová kůra se běžně používá jako přírodní peeling, její abrazivní vlastnosti jsou přímo vynikající, a navíc si můžete sami určovat hrubost. Pro tělo může být peeling hrubší, pro pleť na obličeji zvolte jemnější.
Archiv

Na co se používá sušená pomerančová kůra

Pomerančová kůra se získává ze sušené kůry zralých pomerančů. Pokrmům dodává typickou sladkokyselou chuť. Používá se zejména do sladkých pokrmů, buchet, perníků, moučníků, koláčů a cukroví. Vhodná je také k přípravě horkých nápojů, čaje, svařeného vína nebo likérů.

Jak umýt pomeranče

Výbornou volbou pro likvidaci škodlivých látek je ocet.

Buď si ho přímo smíchejte s vodou, kdy vám postačí jen jeho minimum, nebo lehce postříkejte plod a poté kompletně omyjte vodou.

Co se starými pomeranči

Další využití je např. nakrájet ho (samozřejmě po pečlivém omytí slupky) do svařáku, svařeného vína. Jedna z dalších variant zpracování je udělat z něj pomerančový džem, v něm totiž nevadí, že pomeranč obsahuje méně šťávy – naopak to může být výhodou.

Jak udělat kandovaný pomeranč

Pomeranč oloumeme nakrájíme na kostičky , pomeranč prosypeme cukrem (1 kgpomeranče = 500 g cukru) a necháme 24 hodin proležet. Přidáme trochu citronové kůry, hřebíček, ananasovou tresť (i jinou, podle chuti) a vaříme, až zesklovatí. Necháme okapat, sušíme uloženou na plechu, potom ji přeložíme a sušíme druhou stranu.

Jak zbavit pomerančovou kůru chemie

Jak prokázaly laboratorní zkoušky, jednoduchý a levný způsob jak zbavit kůru citrusových plodů zbytků chemie, neexistuje. I přesto, že nedojde k výraznému snížení obsahu jedovatých látek, mají v jednom odborníci jasno: ovoce je vhodné před konzumací vždy důkladně omýt.

Jak zbavit ovoce a zeleninu pesticidů

Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti.

Jak udělat domácí pomerančový sirup

Oloupané pomeranče nakrájíme na malé kousky, dáme je do hrnce a zalijeme vodou. Přidáme med, citronovou šťávu, koření a přivedeme směs k varu. Vaříme cca 15 minut, poté obsah přecedíme přes jemné sítko a nalijeme do sklenic. Ty zavíčkujeme a necháme sirup vychladnout.

Jak zavařit pomeranče

Pomeranče se důkladně omyjí a pak se z nich v odšťavňovači vymačká šťáva. Vymačkaná dužina se nakrájí na tenká kolečka nebo proužky, semínka se dají do plátna, které se pevně převáže. Šťáva, nakrájené kousky plodů a semínka v plátně se ve sklenici zalijí 2,5 litrem převařené vody a sklenice se nechá přes noc v chladu.

Jak sušit celý pomeranč

Postup sušení citronů a pomerančů

Sušíme v troubě při co nejnižší teplotě (50 oC). Během sušení kolečka několikrát otočíme. Pokud má trouba ventilátor pro běh horkého vzduchu, využijeme tuto funkci a tak sušení urychlíme. Využít můžeme i sušičky ovoce či jiné zdroje tepla.

Jak se dělá pomerančová marmeláda

Kousky pomeranče buď 5 minut povaříme, nebo rozmixujeme, přidáme rum, 1 balení želírovacího cukru a důkladně promícháme. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme zhruba 4 minuty. Dochutíme citronovou šťávou, která zároveň podpoří proces želírování – marmeláda tak bude tužší.

Na co použít citronovou kůru

Použití v kuchyni

V kuchyni používáme citrónovou šťávu, kůru nebo dužinu. Citrónová kůra (z chemicky neošetřených rostlin) se používá zejména jako přísada do sladkých pokrmů, ovocných moučníků, dortů, nákypů a náplní krémů. Vhodná je také jako koření do svařeného vína.

Proč mýt ovoce a zeleninu

Tento povrch na sobě zachytává prach, hmyz, výkaly ptáků a další nečistoty. Povrch zeleniny je také znečištěn různými částicemi z půdy. Feel Eco na nádobí je pro omývání ovoce a zeleniny vhodný právě proto, že pomáhá aktivně odstraňovat všechny nečistoty z povrchu a pomáhá smýt ve vodě nerozpustnou vrstvu vosků.

Kde je nejvíc pesticidů

Největší množství reziduí pesticidů objevilo testování Vysoké školy chemicko-technologické v jablkách, hroznovém vínu, jahodách, broskvích, listových salátech a citrusech. Podobně dopadlo také zahraniční testování. Naopak nejlépe je na tom tropické ovoce, vyjma citrusů, mražený hrášek nebo například květák.

Jak se dělá pomerančový džus

Pomeranče dobře omyjeme, nakrájíme na kostky i s kůrou (dávám 5 ks, z toho 2 s kůrou a 3 oloupané), namočíme do 1l vody a necháme stát v chladnu 24 hodin. Druhý den rozmixujeme a scedíme přes hustější cedník nebo přes plátno, zředíme 10 l svařené vody s 1 kg cukru, přidáme 50 g kyseliny citrónove a necháme vychladit.

Jak dlouho se suší pomeranče

Osušené plátky pomerančů poskládáme na pečící papír (v jedné vrstvě) a vložíme je do vyhřáté trouby. Sušíme je v troubě cca 8 – 10 hodin.

Jak dlouho vydrzi Susene pomeranče

Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.

Co s pomerančovou marmeládou

Doplňuje se zázvorem, vanilkou, různými typy likérů či bourbonem. Citrusové marmelády jsou výtečné na toustech a zejména na palačinkách.

Jak se suší citronová kůra

Kůru můžeme dokonce sušit – buď na tácku nad radiátorem (či na jiném teplém a vzdušném místě) nebo v elektrické sušičce.

Čím umýt kůru z citronů

Stačí smíchat vlažnou vodu s trochou octa (doporučují se 3 díly vody na 1 díl octa). Tento způsob je úplně nejlepší cestou k tomu, aby jste z kůry odstranili nebezpečné chemikálie, bakterie a jiné nechtěné mikroby.

Jak spravne omyt ovoce

Namočte do slané vody

Jedním z nejlepších způsobů, jak umýt ovoce a zeleninu, abyste se vyhnuli hmyzu a pesticidům, je namočit je do slané vody. Doporučujeme použít himálajskou nebo mořskou sůl a namočit plodiny na nejméně 20 minut a poté je opláchnout pod tekoucí vodou. Pak budou čisté a připravené ke konzumaci!

Jak umýt pesticidy

Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti.