Co se štikou?

Na co se chytá Štika

Jaké metody na štiku můžeme využít:Lov na přirozenou nástrahu – živá rybka, mrtvá rybka.Přívlač na umělé nástrahy – lov na třpytku, woblery, gumové nástrahy mnoho dalšího.Lov na umělou mušku – muškaření na velké streamery, záležitost pro velké fajnšmekry.

Jak se upravuje Štika

Štiku podélně rozpůlíme, osolíme a položíme na pekáč, zalijeme 150 g rozpuštěného másla a asi půl hodiny pečeme. Pak rybu upravíme na míse, posypeme nadrobno usekanou řeřichou a pokapeme zbytkem másla a můžeme pokapat citrónovou šťávou.

Jak okořenit štiku

Na pánvi na tuku zprudka opečené podkovy štiky, předem pokapané citronovou šťávou a ochucené kmínem, pepřem a solí, servírované pokladené bylinkovým máslem.

Jak se smaží Štika

Filet rozporcujeme na menší díly, osolíme, opepříme a posypeme trochou citronové kůry. Použijeme citrony chemicky neošetřené! Na pánvi rozehřejeme máslo a vkládáme filety nejprve kůží dolů. Smažíme po obou stranách dozlatova.

Jaký Wobler na štiku

Popper je jeden z nejoblíbenějších hladinových woblerů na štiky! Hladinové woblery jsou ale vynikající i v tu chvíli, kdy vychází nebo zapadá sluníčko. Právě v tuhle chvíli se velice často můžete setkat s tím, že se hejna drobných rybiček tlačí ke břehu a směrem k hladině.

Jak správně držet štiku

Jemně posuňte oba prsty směrem k tlamě štiky. Čím větší je štika, tím jednodušší to bude. U obří štiky Vám čtyři prsty pravděpodobně úplně zapadnou a budete mít dobrý úchop. U mláděte štiky by to mělo být provedeno jen dvěma nebo třemi prsty, aby se rybě nic nestalo.

Jak chutná Štika

Má chutné jemné maso, které je trochu sušší než třeba maso candáta. Recepty na její přípravu jsou poměrně rozmanité. Nejčastěji se uvádí štika pečená nebo také zapékaná. Základem je jednoduchý recept na štiku na másle, v doporučeních nechybí ani bylinky.

Jak dlouho se peče štika v troubě

Předehřejte troubu na 180 °C. Porce štiky osolte, posypte kmínem a bylinkami. Dejte je do pekáčku a poklaďte plátky másla. Podlijte vínem a pečte 30–35 minut.

Jak se zabíjí Štika

Nejednodušší, ale nejúčinnější způsob je nejprve rybu omráčit dostatečně silným úderem do čela a pak ostrým nožem přeřízneme žaberní oblouky. Hlavou dolů ji pak necháme vykrvácet. Kucháme ji raději až doma, ale ještě ten den, co ji chytneme!

Jak udělat mořskou štiku

Z ryby odstraníme páteř, osolíme, opepříme, zakápneme citronem, dovnitř vložíme plátky slaniny a větvičku rozmarýnu. Dáme ji do pekáčku (já jsem pekla v remosce), zakápneme olejem, položíme plátek másla a dáme péct. Po 15 minutách přidáme plátky cukety, rajčat, cibulek, 2 větvičky rozmarýnu a dopečeme doměkka.

Jak na velké štiky

Na velké štiky skvěle fungují měkké plastové nástrahy nejrůznějších tvarů a s různým chodem. Velké gumy, napodobující štiku nebo okouna, jsou perfektní volbou, protože v rybě kromě shánění potravy vzbuzují i rivalitu, která přiměje k záběru někdy i úplně sytou rybu.

Jak tahat woblery

Existují zavedené postupy jak vláčet: Rovnoměrné vedení – nejjednodušší metoda pro začátek, kdy jen točíme kličkou stejnou rychlostí. Vhodné hlavně na tekoucí vodu na tlouště, štiky a pstruhy. Přerušované vedení Stop & Go – po několika otáčkách kličkou děláme pauzu.

Kde chytit štiku

Kde najdeme štiku

Svoje místo má štika obecná ve velkých nádržích (hlavně prvních pár let od jejich napuštění), v teplejších řekách, ale i v úzkých podhorských potocích a tůňkách. Zkrátka všude, kde má dostatek potravy (malých rybek).

Jak na štiky v létě

Lov štiky v létě je mnohdy opravdu o tom, jak štiku vydráždit. Prochytáme velké plochy revíru za krátký čas. Nejlepší jsou v tomto ohledu woblery, klasické rotačky nebo plandy a třeba i spinnerbait. Ani guma samozřejmě nezůstává stranou.

Jaká je nejchutnější ryba

Úhoří maso je bílé, šťavnaté, tučné a lahodné. Nemá kosti a řadí se mezi nejchutnější rybí maso vůbec.

Jak udělat štiku v troubě

Štiku si obalíme v mouce, a poté potřeme rozmíchaným bílkem. Posypeme bylinkami (i uvnitř). Dáme do pekáčku vymazaného olejem a dokola poklademe kousky másla. Pečeme v rozehřáté troubě na 180 °C dozlatova.

Kde žije štika obecná

Její areál přirozeného výskytu zahrnuje Evropu, Severní Asii a Severní Ameriku. Vyskytuje se v hloubce do třiceti metrů, obvykle však do pěti metrů. Není příliš náročná ohledně typu vod, obsazuje všechna vodní prostředí s dostatkem kořisti. Od pstruhových bystřin, rybníků, řek až po přehradní nádrže.

Jak rychle usmrtit rybu

Před odchodem od vody je pak potřeba rybu, nebo ryby, šetrně zabít. Nejednodušší, ale nejúčinnější způsob je nejprve rybu omráčit dostatečně silným úderem do čela a pak ostrým nožem přeřízneme žaberní oblouky. Hlavou dolů ji pak necháme vykrvácet.

Jak ochutit stiku

Evropské recepty nejčastěji plní rybu bylinkami a plátky citrónu, oblíbená je i švestková nádivka nebo mandle a rozinky. Osvědčily se rovněž kombinace s koprem, křenovou omáčkou, estragonem či fenyklem.

Jak rychle roste štika

Roste velmi rychle, v prvním roce života dosahuje 12-50 cm, ve druhém roce 16-60 cm, ve třetím roce 23-65 cm, ve čtvrtém roce 30-70 cm, v pátém roce 50-75 cm, v šestém roce 58-85 cm, v sedmém roce 60-90 cm, v osmém roce 65-95 cm, v devátém roce 78-100 cm a v desátém roce 88-110 cm.

Jaký prut na woblery

Pro lehké plovoucí woblery do 7 cm (finské Tarmo, Rapala Original /5 cm/ apod.) však použijeme jemnější pruty s gramáží do 15 gr. a délkou 240 až 270 cm.

Jak se navazuje Wobler

Woblery (s výjimkou modelů s dlouhou a prostornou lopatkou) bývají většinou citlivě vyvážené, a tak je vhodné, aby se zminimalizoval odpor vlasce. Proto se navazují na volnou smyčku (viz Rapala uzel), nebo se zaháknou do oblé karabinky.

Kdy berou nejvíc štiky

Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Kdy jít na štiky

Podzim je na lov štiky ideální

V těchto podzimních dnech štiku ulovíme okolo jejích úkrytů u dna i ve střední hloubce. Později, když se voda ochladí, stahuje se ke dnu za drobnými rybkami. Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou.

Jaké ryby jsou nejzdravější

Mezi živinami nabité ryby patří losos, dále pstruh a kapr a pokud hledáte nízkotučné varianty, nejlépe vám poslouží filety z tresky, které obsahují méně než 1 g tuku na 100 g.