Co se toho tyče?

Co se týká nebo co se týče

Tvary týče se, dotýče se atd. za nesprávné pokládati nelze: stará čeština má týče (a to častěji) i týká, církevní slov. pak tvary odpovídají oběma tvarům českým. Dnešní spis.

Co se týče spisovně

týká se (ale též co se týče apod.)

Co se týče překlad do angličtiny

co se týče {předložka}

regarding {předl.}

Co se týče synonyma

Co se mě týká / týče , nelituji ničeho .

Jak se píše tykat

týkat se, 3. j. týká se (ale též co se týče apod.)

Co se týče synonymum

Co se mě týká / týče , nelituji ničeho .

Co se týče francouzsky

avec

avec [avεk]
prép
2. co se týče , pokud jde o , u
3. qqn / qqch s s kým / čím současnost billet avec réduction vstupenka se slevou
4. vzhledem k , při

Co je vykat a tykat

K vyjádření formálnosti, společenského odstupu či úcty, zejména při jednání s cizími, staršími či společensky významnějšími osobami se jako protiklad k tykání v češtině používá vykání (oslovování jednotlivého člověka v 2. osobě množného čísla, vy).

Kdy tykat

Těžko se specifikuje a nelze s přesností říct kdy je a kdy není ta správná chvíle, kdy si začít tykat. Obecně se to však hodí při přátelském rozhovoru, nebo méně formální atmosféře. Dejte si však pozor na tykání pod vlivem alkoholu, nemuselo by se vám vyplatit.

Co se

Český odborový svaz energetiků – ČOSE – usiluje o rozvoj sociálně spravedlivé tržní společnosti, přičemž jeho hlavním cílem je účinná obhajoba oprávněných zájmů a práv členů, která vychází z potřeb základních organizací odborového svazu, které jsou rozhodujícím článkem výstavby ČOSE.

Kdo komu může tykat

Platí totéž, co pro podání ruky. Starší žena nabízí tykání mladší, starší muž nabízí tykání mladšímu muži. U stejného pohlaví opět společensky významnější nabízí tykání jako první. Společenský význam a vyšší věk se naštěstí – i když samozřejmě ne vždy – vyskytují obvykle paralelně.

Kdy vykat a kdy tykat

Pokud bychom se měli řídit pravidly, nemůžeme opomenout etiketu, která jasně určuje pravidla tykání nebo vykání. Tykáme si zpravidla s lidmi, ke kterým máme důvěrný vztah. Patří sem rodina, přátelé a kamarádi. Cizím lidem a společensky významnějším osobám vykáme.

Co se stalo 15 6

1915 – V Itálii byla založena náboženská kongregace paulistických jeptišek. 1917 – Móric Esterházy se stal předsedou vlády Maďarského království. 1918 – První světová válka: na Italské frontě byla zahájena bitva na Piavě, jíž se na straně rakousko-uherské armády účastnilo velké množství vojáků z českých zemí.

Kdo vlastní novinky

Novinky.cz

URL novinky.cz
Charakter stránky Informativní, kuriózní
V jazyce čeština
Vlastník Seznam.cz, a.s.
Spuštěno 1998

Jak zdvořile odmítnout tykání

Odmítnout tykání není neslušné. Jen je to třeba provést taktně. Například: "Nezlobte se, ale raději bych zůstal u vykání, jsem na to zvyklý." Nebo "… lépe se mi tak s partnery komunikuje." Ten, kdo vám tykání nabídl, by s tím měl počítat a vaši reakci bez mrknutí oka přijmout.

Kdy si začít tykat

Kdy je vhodný okamžik k tomu, abychom si potykali Těžko se specifikuje a nelze s přesností říct kdy je a kdy není ta správná chvíle, kdy si začít tykat. Obecně se to však hodí při přátelském rozhovoru, nebo méně formální atmosféře. Dejte si však pozor na tykání pod vlivem alkoholu, nemuselo by se vám vyplatit.

Jak zacit tykat

Tykání často předchází vzájemné vykání s oslovením křestním jménem. Sami byste měli vycítit, zda nabídkou tykání druhého nezaskočíte. Nezapomínejte při tom na to, že tykání podle pravidel etikety nabízí vždy osoba společensky významnější – tedy starší člověk člověku mladšímu, žena muži, nadřízený podřízenému atd.

Co je 3.10 za den

1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.

Co se stalo 16 června

16. června 1942 bylo popraveno dvacet šest občanů obce Lidice na popravišti v Praze-Kobylisích.

Které noviny patří Babišovi

MAFRA, a.s., je největší česká mediální společnost (vydavatelství), jež vydává nejčtenější deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Do mediální skupiny dále patří internetové portály iDNES.cz a Lidovky.cz s vlastními redakcemi, bezplatný deník Metro a týdeník 5plus2.

Co vše patří Babišovi

Mezi nejvýznamnější chemické společnosti patří DEZA, Duslo, Lovochemie, Precheza, Synthesia a Fatra. V Německu vlastní AGROFERT chemický podnik SKW Piesteritz. Na výrobu biopaliv se zaměřují akciové společnosti Preol a Ethanol Energy.

Jak reagovat na tykání

Odmítnout tykání není neslušné. Jen je to třeba provést taktně. Například: "Nezlobte se, ale raději bych zůstal u vykání, jsem na to zvyklý." Nebo "… lépe se mi tak s partnery komunikuje." Ten, kdo vám tykání nabídl, by s tím měl počítat a vaši reakci bez mrknutí oka přijmout.

Kdo určuje tykání

Obecně platí, že tykání navrhuje vždy žena muži, starší mladšímu. V pracovních vztazích může tykání ale navrhnout jen šéf, nikdo jiný. Pokud si vykáte, nabízí tykání žena muži, starší mladšímu, šéf podřízenému (v případě, že jste její nadřízený, pak v práci nabízíte tykání vy, ale v soukromí ona!).

Co je za den 1 října

Významné a mezinárodní dny 2023 – Říjen

Datum Jméno
1. 10. Mezinárodní den lékařů
1. 10. Světový den cyklistiky
1. 10. Světový den vegetariánství
1. 10. Mezinárodní den hudby

Co je za den 76

1905 – Norsko prohlásilo unii se Švédskem za rozpuštěnou, čímž vyhlásilo nezávislost. 1942 – Druhá světová válka: drtivým vítězstvím spojenců skončila bitva u Midway. 1968 – V Dánsku otevřeli první Legoland – Legoland Billund. 1981 – Izraelské letectvo zničilo Irácký jaderný reaktor Osirak – operace Opera.