Co se vaří z kotrče?

Co se dá dělat z kotrče

Jaké dobroty z kotrče připravíte Kotrče můžete usmažit, je to méně známá varianta, ale určitě stojí za vyzkoušení. Houbu osušte a obalte v klasickém trojobalu, tedy mouka, vejce, strouhanka. A hurá, můžete jej smažit!
Archiv

Jak dlouho se vaří kotrč

Cibulku osmažíme do zlatova, zaprášíme moukou, přidáme zeleninu, kterou máme rádi, brambory, sůl, kmín, pepř. Kotrč vložíme do vývaru až úplně naposledy, aby se neztratila jeho chuť, povaříme asi deset, dvanáct minut, nezapomeneme na česnek a přidáme jen trochu majoránky.
Archiv

Jak se zpracovává kotrč

Kromě použití v polévkách (především falešná dršťková, bramboračka) či guláších lze kotrč i smažit nebo sušit a využít ho např. v omáčkách. Sušení kotrče je velmi snadné – stačí navléknout plodnici na provázek a sušit na vzdušném místě. Pokud je plodnice příliš velká, rozřežeme ji před sušením na menší kusy.

Kde hledat kotrč

Výskyt. Kotrč kadeřavý lze nalézt od července až do října, nijak hojně. Roste nejčastěji u paty kmene borovice, případně na borovicovém kořenu zanořeném v zemi či vystouplém na povrch, na pařezu či trouchnivém padlém kmeni borovice nebo i na složeném borovém dřevě.

Jak chutná kotrč

Vyrůstá přímo ze země nebo ze dřeva a mnohonásobně se větví. Jednotlivé vnitřní větévky jsou masité a lupenité, a naopak ty, které jsou na povrchu plodnice bývají značně zkadeřené. Stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sladce voní a má lahodnou oříškovou chuť.

Jak se čistí kotrč

Sbírejte jen krémově bělavé plodnice – ty jsou nejlepší. Čištění vyžaduje péči, protože kotrč obsahuje spoustu záhybů a štěrbin, do nichž se dostává jehličí a humus. Pokud možno, nečištěte kotrč vodou.

Jak uchovat Kotrč kadeřavý

Kotrč kadeřavý vytváří velké nepravidelně kulovité plodnice, které mohou dosahovat až 30 cm v průměru a vážit až 6 kg. Kuchyňské využití: Hodí se ke všem kuchyňským úpravám, zvláště výborná je např. dršťková polévka z kotrče. Je možné ho uskladnit v chladu v misce s vodou.

Jak poznat jedlý kotrč

Plodnice jsou trsovité, složené z různě kadeřavě zprohýbaných větviček žlutavé až hnědavé barvy. Plodnice jsou mohutné a mohou vážit i několik kilogramů. Nález velkého kotrče je pro houbaře vydatný úlovek. Kotrč příjemně voní, dužnina je chutná a nejčastěji se z něj připravuje dršťková polévka.

Jak sušit kotrč

Kotrč kadeřavý roste od pozdního léta do pozdního podzimu, ale je choulostivý na mráz, takže první mrazíky jej zničí. Kotrč se velmi dobře suší, nejlépe zavěšením plodnice na provázek na světlém vzdušném místě. Velkou plodnici můžeme rozřezat na několik menších, aby rychleji uschla.

Jak vypada Kotrč kadeřavý

Kotrč kadeřavý nemá klobouk v pravém slova smyslu; plodnice je tvořena mnoha plochými větévkami připomínajícími květák nebo spíše mozek. Krátkým tlustým třeněm je připojen ke stromu, na jehož bázi nebo kořenech roste. Plodnice obsahuje 20 – 50 cm v průměru a stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé.