Jak se vyrábí dural
Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší.
Archiv
Co se vyrábí z hliníku
Využití hliníku a jeho slitin
Hliník se používá čistý nebo ve formě slitin jako konstrukční materiál, pro výrobu elektrických vodičů a k výrobě některých kovů aluminotermickým způsobem (titan, chrom, mangan).
Co je to hliník
Hliník (chemická značka Al, latinsky Aluminium) je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce používaný v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém průmyslu a mnoha dalších aplikacích.
Jaká je hustota duralu
Oproti čistému hliníku (hustota 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně hustší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním a zušlechťováním, podobně jako u ocelí.
Co to jsou slitiny kovu
Slitina je tavením vzniklá směs kovu s dalšími kovy nebo jinými prvky či sloučeninami, obvykle ve formě pevného roztoku. Podle počtu složek se slitiny dělí na: Binární – dvě složky. Ternární – tři složky.
Jak se Eloxuje hliník
K eloxování hliníku se používá nejčastěji roztoků kyselin (organické kyseliny, kyseliny chromové, sírové, fosforečné…), ve kterých ponořené výrobky oxidují za přítomnosti elektrického proudu. Stejným způsobem lze použít i některé solné roztoky.
Co se získává z bauxitu
Bauxit je nejdůležitější průmyslová ruda pro získávání hliníku, který má široké uplatnění od výroby obalů po letecký průmysl. Bauxity jsou také důležitým zdrojem vzácných kovů jako například gallia, germania a scandia.
Z které rudy se získává hliník
Hliník se vyrábí elektrolýzou taveniny bauxitu a kryolitu při teplotě asi 950 °C. Bauxit se však v naší republice netěží. Při zpracování 4 tun bauxitu vzniknou až 3 tuny odpadu, částečně i toxického a pouze 1 tuna čistého hliníku.
Co to je bauxit
Bauxit je nejdůležitější průmyslová ruda pro získávání hliníku, který má široké uplatnění od výroby obalů po letecký průmysl. Bauxity jsou také důležitým zdrojem vzácných kovů jako například gallia, germania a scandia.
Co je těžší voda nebo nafta
V minulosti, kdy nafta ještě neobsahovala biosložky, voda klesla na dno, protože voda je těžší než motorová nafta.
Jaký kov má největší hustotu
Osmium bývá někdy označováno jako prvek s největší hustotou neboli nejtěžší prvek (těsně před iridiem), protože podle přesných teoretických výpočtů z krystalové mřížky by dokonale čisté osmium mělo dosahovat hustoty 22,587 ± 0,009 g/cm³, zatímco iridium 22,562 ± 0,009 g/cm³.
Který kov je nejušlechtilejší
Jestliže se rozhodnete pro zakoupení platinového šperku, můžete si být jistí, že získáte jeden z nejoriginálnějších a nejušlechtilejších kovů vůbec.
Co to je mosaz
Mosaz je slitina mědi a zinku. Zvláštním druhem mosazi je tombak používaný k výrobě plášťů střel. Mosaz se používá již od starověku (1000 př. n. l.), tehdy ale jen ve velmi omezeném množství, protože ji bylo těžké vyrobit.
Co je to elox
Eloxování hliníku neboli elox (anodická oxidace) je elektrochemický proces, kdy na povrchu hliníku vzniká rovnoměrně kompaktní vrstva oxidu hliníku. Tato vrstva již dále neoxiduje a tím chrání samotný hliník před korozí.
Co je to anodizace
Eloxování neboli anodizace je druh chemicko-tepelné povrchové úpravy výrobků z hliníku (zkratka ELektrolytická OXidace hliníku).
Kde se vyrábí hliník
Hliník se získává poměrně komplikovaně z bauxitu: rudy bohaté na oxid hlinitý sloučený s vodou. Největším světovým producentem bauxitu je Austrálie, která se na globální těžbě podílí asi jednou třetinou. Mezi klíčové dodavatele patří i Brazílie, Jamajka, západoafrická Guinea, Indie a Čína.
Kde se těží hliník v ČR
V ČR se nacházejí dva velké závody na výrobu hliníku, oba jsou součástí průmyslové zóny patřící do katastru obce Havraň u Mostu.
Kde se nejvíc těží bauxit
Mezi největší světové producenty bauxitu patří Čína, Austrálie, Brazílie, dále Guinea, Indie, Jamajka, Rusko, Kazachstán atd. V jižní Evropě leží menší bauxitové doly. Téměř třetina světové produkce bauxitu pochází z Austrálie, kde se nacházejí také největší doly na hliník.
Co je to diesel
Motorová nafta (zjednodušeně pouze nafta, hovorově též diesel) je směs kapalných uhlovodíků používaná zejména jako palivo vznětových motorů. Získává se destilací a rafinací z ropy, obvykle při teplotách 150–370 °C. Kvalita motorové nafty se udává cetanovým číslem, které vyjadřuje její vznětovou charakteristiku.
Jak se dostane voda do nafty
Po ochlazení palivové nádrže je zpět do nádrže nasán vlhký vzduch a voda kondenzuje na chladnějších stěnách nádrže. A to není jediná cesta, kterou se do motorové nafty dostává voda. Mezi další možné způsoby kontaminace paliva patří: lidská chyba, vstup při doplňování paliva a vnikání vody do nádrže.
Co je nejdražší kov
Z postavení nejdražšího kovu světa se totiž těší Rhodium, jedná se o prvek, který v roce 1803 objevil a popsal anglický chemik William Hyde Wolaston. Rhodium, jinak drahý kov stříbřitě bílé barvy, je vedlejším produktem rafinace platiny a paladia, v přírodě se vyskytuje vždy s jinými drahými kovy.
Jaký je nejlehčí kov
Lithium je nejlehčí kov. Najdeme ho ve varném skle nebo v keramice. Díky jeho pevnosti a nízké hmotnosti našlo využití ve slitinách používaných v letectví. Lithium se používá hlavně v bateriích.
Jaký kov zčerná
Zlato patří mezi tradiční kovy, přičemž zlatníci s ním pracují po tisíce let. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejlesklejších kovů vůbec. Zlaté šperky se pyšní těmi nejlepšími vlastnostmi – jsou lesklé, pevné a odolné vůči kyselinám i vnějším vlivům, takže vám nezčernají ani po letech nošení.
Co je to Platinum
Platina (chemická značka Pt, latinsky Platinum) je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Co to je tombak
Tombak (zastarale tompach či tumpach) je označení slitiny mědi (80 % – 95 %) a zinku. Tombak je tedy mosaz s vyšším obsahem mědi.