Co se vyrábí ze slidy
Jemnozrnné slídy (muskovit, flogopit a biotit) slouží jako surovina pro výrobu elektrokeramiky a tepelně izolačních materiálů, speciálních cementů, omítek, střešních krytin, papíru, antioxidačních nátěrů, jako plnivo do barev, plastů atd.
ArchivPodobné
Jakou barvu má slída
Muskovit (světlá slída, kočičí stříbro) – stříbřitě bílý, slabě nažloutlý či nazelenalý nerost. Obsahuje ho žula, krystalické břidlice nebo svory. Chemicky jde o hlinitokřemičitan draselný s malou příměsí sodíku, vápníku a železa. Biotit (tmavá slída) – nerost v hornině černý, samostatný lístek pak hnědý až černohnědý.
Co to je Muskovit
Muskovit je důležitý horninotvorný minerál, který se v průměru podílí na složení magmatických hornin 1,4%. Jeho výskyt je typický pro kyselé hlubinné vyvřeliny. Nacházíme jej zejména v muskovitických, turmalinicko-muskovitických a dvojslídných žulách.
Kde se nachází slída
Jsou velmi rozšířené a často bývají horninotvornými minerály. Jejich celkové množství v zemské kůře je cca 3,8 %. Vyskytují se převážně v kyselých intruzivních horninách a v krystalických slídových břidlicích.
Co je to Míca
Jako slída je označována skupina horninotvorných minerálů (křemičitanů). Je to naprosto stabilní látka, neměnná v jakémkoliv prostředí, neprostupuje pokožkou, nedráždí ji a nejsou na ni alergie. Používá se především v dekorativní kosmetice, kde produktům dodává lesk a třpyt.
Jak se píše Slide
slide [slaɪd]
in sth pokles, propad čeho cen ap.
Co to je sádrovec
Sádrovec je jedním z nejrozšířenějších minerálů na planetě. Vzniká srážením z vodního roztoku při vypařování slaných jezer. Tím vznikají sádrovcové krasy, jeskyně, závrty a další krasové jevy. Při zvětrávání sirníků železa pyritu a markazitu vzniká působením uvolňované kyseliny sírové velké množství sádrovce.
Jak vznikají horniny
Jsou z magmatu, které se buď dostane nebo nedostane na povrch, jsou vyvřelé, protože magma je horké a vře. Pokud magma utuhne hluboko pod povrchem, vzniknou horniny hlubinné neboli plutonické. Pokud se dostane na povrch, vylije se jako láva a utuhne jako horniny výlevné, vulkanické neboli efuzívní (také extruzívní).
Které křemičitany patří mezi drahé kameny
zástupciOlivín.Granát.Turmalín.Augit.Amfibol.Slídy.Mastek.Živec.
Co je Míca prášek
Mica nebo také mika je přírodní barvivo, pigmentový prášek, který se získává ze slídy. Je nerozpustný a má perleťové, kovové nebo chameleonové odstíny. Tyto mikroskopické částečky slídy v kosmetických přípravcích odrážejí nebo rozkládají světlo, díky čemuž přirozeně kryjí nedokonalosti pleti a rozzáří ji.
Jak vytvořit skvělou prezentaci
V prezentaci používejte grafy, schémata, obrázky, graficky zpracované informace se lépe pamatují. Nesmí se však používat samoúčelně jen pro efekt. Při tvorbě prezentace je třeba dbát také na zásady dobré grafiky (zarovnání grafických objektů, optický střed stránky – popis v odkazu je složitější, ale nesmírně zajímavý).
Co to znamená Slide
Význam: slide – anglické slovo, označující jeden snímek (stránku) v prezentaci. Prezentací je myšlen dokument vytvořený v nějakém prezentačním programu – například Microsoft PowerPoint či OpenOffice.org Impress.
Kde se využívá alabastr
Ve stavebnictví se částečně vypálený sádrovec používá jako pálená sádra a přísada do cementů, dále se používá v sochařství, v medicíně, v sklářském průmyslu nebo jako hnojivo. Z alabastru vyráběly ozdobné předměty již starověké civilizace.
Co je to alabastr
Alabastr neboli sádrovec je nerostná surovina ze skupiny síranů (vodnatý síran vápenatý). Jeho chemický vzorec je CaSO4. 2H2O. Jedná se o velmi měkký minerál, který je tvořen bílými nebo bezbarvými krystaly, někdy ale může být zbarven také do žluté, šedé, hnědé, růžové či oranžové barvy.
Co je hornina a co nerost
Mezi minerály (nerosty) patří například křemen, diamant, sádrovec, kalcit, pyrit atd. Horniny jsou složeny z více minerálů a homogenní tedy nejsou – každý druh minerálu v hornině vykazuje jiné vlastnosti. Mezi horniny patří například žula (složená zejména z křemene, živců a slíd).
Co je to minerál
minerál neboli nerost lze obecně definovat jako strukturně homogenní pevnou látku určitého chemického složení a fyzikálních vlastností, vzniklou přírodními anorganickými pochody.
Co je nejvzácnější kámen na světě
Nejvzácnějším drahým kamenem vůbec je rubín, zářivě červená odrůda korundu. Svou krásnou barvu získává z příměsi oxidu chromitého. Sytost této rubínové barvy vynikne zvláště u kamenů prostých jakékoliv vady, které jsou pak ovšem neobyčejně cenné.
Jaký je nejdražší kámen na světě
Na vrcholu pomyslného žebříčku se pak nachází modrý diamant, jehož cena roste se sytostí zbarvení. Důkazem toho je konkrétně diamant Oppenheimer, největší vivid blue diamant na světě, který se v rámci aukce prodal za 57,5 milionů dolarů a měl 14,62 karátů.
Co nesmí chybět v prezentaci
Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.
Co je pravidlo 5×5
Většina uživatelů se snaží dodržovat pravidlo 5×5, tedy pět řádků s pěti slovy, maximum je 7×7, kdy už prezentace začíná vypadat spíše jako textový dokument. V takovém případě nebude z dálky malý text ani vidět.
Jak se správně píše Slajd
Příklad: “Celá má prezentace bude mít 20 slajdů. Na prvních pěti slajdech mám úvod k problematice a na posledním je poděkování.”
Kde se využívá sádra
Sádra dobře drží na různém typu zdiva od cihelné zdi po pórobetonovou, na omítkách i sádrokartonu. Proto má všestranné využití při opravách v domácnosti nebo drobných stavebních pracích. Univerzální bílá sádra, stejně jako šedá sádra, na povrchu zaschne asi po 12 minutách a zcela ztuhne po půl hodině.
Jak se vyrábí sádra
Sádra. Sádra se vyrábí tepelným rozkladem sádrovce takzvaným vařákovým způsobem při 130–150 °C. Materiálem pro výrobu může být také odpad po odsíření spalin z tepelných elektráren (energetický sádrovec).
Co je to sádra
Hemihydrát síranu vápenatého CaSO4 · ½ H2O je za běžných podmínek pevná mikrokrystalická látka bílé barvy. Nejznámější formou jejího výskytu je sádra, uměle vyráběný materiál širokého použití. V přírodě se vyskytuje jako minerál bassanit.
Co je to čedič
bazalt (čedič) nejhojnější výlevná magmatická hornina na povrchu Země, Měsíce a patrně i jiných těles sluneční soustavy; na Zemi tvoří více než 90 % výlevných hornin.