Co se vyrábí ze Sulfidů?

Které sulfidy se nacházejí v přírodě

Sulfidy se hojně vyskytují v přírodě též v organické podobě s obecným vzorcem R1–S–R2 (např. dimethylsulfid) nebo R–SH (thioly). Thioly mohou být oxidovány na disulfidy R1–S–S–R2.

Co patří do sulfidů

Sulfidy jsou sloučeniny S 2- s kovy (jedním nebo více). Do skupiny sulfidů řadíme i takové minerály, kde síra je zčásti nebo úplně zastoupena As (arzenidy), Se (selenidy), Te (teluridy), zřídka téţ Sb a Bi. Sulfidy mají velký ekonomický význam jako hlavní suroviny většiny kovů.

Jaké jsou sulfidy

Sulfidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny síry s nějakým prvkem. Dříve se nazývaly sirníky. Vznikají odtržením 2 atomů vodíku z kyseliny sirovodíkové, sulfanu, H2S. Proto mají ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo II-.

Které nerosty patří mezi sulfidy

Sulfidy jsou sloučeniny aniontu S2- s kovy (jedním nebo více). Do skupiny sulfidů řadíme i takové minerály, kde je síra zčásti nebo úplně zastoupena As (arzenidy), Se (selenidy), Te (teluridy), zřídka též Sb a Bi. Chemické vazby v sulfidech jsou převážně kovalentní nebo kovové, často smíšené.

Kde se těží sulfidy

Ložiska a výskyty:

Významnými nalezišti sfaleritu ve světě jsou např. Santander ve Španělsku, Joplin v Kansasu (USA), dále Austrálie, Burma, Peru, Maroko, Německo a Velká Británie. V České republice se sfalerit vyskytuje (obr. 2.2.1) např.

Co je to h2s

Sulfan čili sirovodík (H2S) je bezbarvý plyn. Může se tvořit rozkladem organického materiálu (např. při výrobě bioplynu, z něhož se často musí odstraňovat) a síranů při nedostatku kyslíku. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Co se vyrábí z galenit

Olovo vyrobené z galenitu se používá při výrobě akumulátorů a baterií, slouží k ochraně některých předmětů před korozí, jako stínidlo proti rentgenovému a radioaktivnímu záření, používá se do slitin, z nichž se vyrábějí například ložiska, pájky apod.

Co to je síra

Síra (chemická značka S, latinsky sulphur) je nekovový chemický prvek žluté barvy, poměrně hojně zastoupený v přírodě. Patří do skupiny chalkogenů. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Jak vzniká sulfan

Sulfan se připravuje reakcí sulfidu železnatého s kyselinou chlorovodíkovou, lze jej také připravit přímým sloučením vodíku a síry: FeS + 2 HCl → H2S + FeCl.

Co je to Blejno

Blejno je staročeský pojem označující různé minerály: blejno antimonové – kermezit (Sb2S2O) blejno hnědé – stefanit (Ag5SbS4) blejno manganové – alabandin (MnS)

Co to je sádrovec

Sádrovec je jedním z nejrozšířenějších minerálů na planetě. Vzniká srážením z vodního roztoku při vypařování slaných jezer. Tím vznikají sádrovcové krasy, jeskyně, závrty a další krasové jevy. Při zvětrávání sirníků železa pyritu a markazitu vzniká působením uvolňované kyseliny sírové velké množství sádrovce.

Jak je citit síra

Typický je u něj zápach po zkažených vejcích. Sirovodík je snadno rozpustný ve vodě i v alkoholu. Sirovodík se obvykle vyskytuje v sopečných plynech, které jsou vyvrhovány při erupcích. Sirovodík způsobuje nepříjemný zápach po zkažených vejcích.

Na co se využívá síra

Výroba a využití Síra se čistí destilací, do prodeje přichází ve formě roubíků nebo sirného květu. Síra se používá k výrobě kyseliny sírové, insekticidů a zápalek, ve výbušninářství a při vulkanizaci kaučuku.

Jak odstranit z vody sirovodík

Sirovodík se odstraňuje oxidací. Ta funguje za pomoci odvzdušňování kyslíkem nebo za použití silného oxidačního činidla. Využít se dají i filtrační náplně, které oxidují rozpuštěním se ve vodě. Spotřebičům pak můžete pomoci dezinfekcí chlórem či ohřevem na 70 stupňů po delší dobu, při kterém bakterie síry zničíte.

Kde se vyskytuje Sirovodik

Nejčastěji se vyskytuje v sopečných plynech, které jsou vyvrhovány při erupcích a je snadno rozpustný ve vodě i v alkoholu. Pro výskyt sirovodíku je typický zápach po zkažených vejcích, zákal a obvykle ho najdeme společně se zvýšenými hodnotami železa, manganu a mikrobiologickým znečištěním.

Co obsahuje galenit

Galenit, nebo-li leštěnec olověný, je nejdůležitější rudou olova. Obsahuje více jak 86% olova a skoro vždy obsahuje i nepatrnou příměs stříbra. Proto byl v minulosti těžen také jako neušlechtilá stříbrná ruda.

Co se vyrábí ze sádrovce

Ve stavebnictví se částečně vypálený sádrovec používá jako pálená sádra a přísada do cementů, dále se používá v sochařství, v medicíně, v sklářském průmyslu nebo jako hnojivo. Z alabastru vyráběly ozdobné předměty již starověké civilizace.

Kde se využívá sádra

Sádra dobře drží na různém typu zdiva od cihelné zdi po pórobetonovou, na omítkách i sádrokartonu. Proto má všestranné využití při opravách v domácnosti nebo drobných stavebních pracích. Univerzální bílá sádra, stejně jako šedá sádra, na povrchu zaschne asi po 12 minutách a zcela ztuhne po půl hodině.

Jak je cítit zemní plyn

Čistý zemní plyn je bezbarvý i bez zápachu a je složen primárně z metanu. Nepříjemný zápach v podobě přidaných plynů je běžně přidáván právě za účelem usnadnění nalezení úniků. Tento zápach může být vnímán jako zápach shnilých vejcí anebo zápach skunka.

Na co je dobrá síra

„Síra napomáhá syntéze kolagenu a tím správné tvorbě buněk a tkání důležitých pro regeneraci a má také keratolytický efekt. Snižuje množství šupin na povrchu kůže, odstraňuje zrohovatělé odumřelé kožní buňky a má výrazně pozitivní vliv na kvalitu pojivové tkáně a chrupavky,“ doplňuje MUDr. Macháčková.

Které potraviny obsahují síru

Mezi potraviny s obsahem síry patří brokolice, zelí, kapusta, čerstvé ovoce, mléko, mořské plody, sýr ementál. Síra se nachází i v dešťové vodě. Hodně síry obsahují játra, libové hovězí a vepřové maso, drůbež, ryby, vejce, ale většina síry se ztrácí při tepelném zpracování potravin.

Co způsobuje zápach vody

Zápach vody může způsobovat ať už vyšší obsah železa, manganu, sulfanu (sirovodík) nebo bakterií, které s těmito látkami působí. Důležitá informace je, zda voda zapáchá i studená nebo pouze po ohřevu.

Jak poznat sulfan

Sulfan je bezbarvý plyn zapáchající po zkažených vejcích. Je těžší než vzduch a snadno se zkapalňuje. Je dobře rozpustný v různých kapalinách včetně vody a alkoholu. Rozpouštěním ve vodě vzniká kyselina sulfanová, dříve nazývaná sirovodíková.

Co je to alabastr

etymologieEditovat. Přes latinské alabaster odvozeno ze starořeckého αλάϐαστρος alabastros — „váza na voňavky“, jež mohlo být odvozeno z egyptského 'a-labaste „nádoba bohyně Bast“ .

Na co se používá sádra

Má všestranné využití ve stavebnictví, při drobných opravách v domácnosti, na instalatérské práce, opravy omítek, při výrobě kopií různých předmětů (zubní lékařství) atd.