Co se vyplatí koupit v Italii
Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.
Co je typické pro Itálii
Kultura a zvyky v Itálii jsou ovlivněné polohou tohoto státu. Italové jsou typickými jižany – jsou spontánní, hlasití, velmi živě gestikulující, trochu líní a milující posezení s přátely. U takových posezení nikdy nechybí dobré jídlo, víno a zábava. Smyslem všeho je dolce vita aneb sladký život.
Co pochází z Itálie
Italská kuchyně
Základní informace | |
---|---|
Dochucovadla | bazalka, fenykl, rozmarýn, šalvěj, tymián, šafrán, pepř, chilli, petrželová nať, olivový olej |
Pokrmy | |
Jídla | Spaghetti, Tortellini, Ravioli, Lasagne, Gnocchi, Pizza, Tiramisu, |
Nápoje | káva, víno, Lambrusco, Cinzano, Campari, Grappa |
Co se nesmí vyvážet z Itálie
Bez zvláštního povolení se nesmí vyvážet jakékoliv předměty starší sto let. Platí zákaz vývozu ohrožených druhů živočichů, rostlin a přírodnin.
Archiv
Co je levné v Itálii
Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, …), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety. Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší.
Co si dát k jídlu v Itálii
Italskou klasikou jsou těstoviny s rajčaty (al pomodoro), olivovým olejem a pálivou papričkou (aglio olio e peperoncino), mletým masem (ragú), vajíčkem a špekem (alla carbonara) nebo houbami (ai funghi). Z Itálie pochází také známé zapečené těstoviny lasagne.
Co pijí Italové
Typické italské nápojeItalská káva.Limoncello – tradiční italský nápoj.Aperol Spritz – osvěžující koktejl.Pivo Peroni – Nastro Azzurro.Italské víno.
Co se snídá v Itálii
Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani.
Co se nesmi dovážet do Spanelska
Španělsko podepsalo CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Patří sem mj. například korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte: v případě porušení zákona hrozí trestní stíhání.
Co se nesmi dovážet do EU
Do EU není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy a rovněž mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry, jogurty, aj. V roce 2018 celní úřady nepustily do ČR téměř 1100 kg produktů živočišného původu.
Jak nejlépe platit v Itálii
eurozóny, tedy se zde platí eurem. Kromě těchto moderních bankovek můžete použít také platební karty Visa, MasterCard, Diners a American Express. Kolik peněz v Itálii ponecháte, záleží také na místu a na době, kdy tuto přátelskou zemi navštívíte. K nejdražším městům patří Benátky a Řím.
Kam na nakupy v Itálii
Nejlevněji nakoupíte v obchodní síti Carrefour. V menších obchůdcích se naopak setkáte s dražšími výrobky. Výhodou však jsou vstřícnější obchodníci a široká nabídka místních specialit či domácích produktů. Italové rádi kupují moderní značkové oblečení.
Co jedí Italové
Italský oběd (pranzo) bývá vydatný a Italové mu věnují hodně času. Začíná obvykle předkrmem (antipasto), následuje první chod (primo), kterým bývá polévka, těstoviny nebo risotto, pokračuje se druhým chodem (secondo), kterým je masové nebo rybí jídlo a na závěr může ještě přijít dezert (dolci) nebo ovoce (frutta).
Na co si dát pozor v Itálii
Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.
Co je zakazano ve Španělsku
Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.
Co si vzít s sebou do Spanelska
Španělsko. Průvodce po destinaci
Mohou se Vám hodit také boty do vody a další vybavení pro potápění a zábavu u moře. Zabalte si lehké pohodlné oblečení, k večeři do restaurací je však vhodné nosit společenský oděv. Od pánů se vyžaduje košile a dlouhé kalhoty, dámy si mohou obléknout letní šaty.
Co se nesmí vyvážet z jordánská
Z Jordánska je zakázáno vyvážet jakékoliv starožitnosti či archeologické nálezy, zlato nezpracované do šperků a nasbírané nebo bez dokladů zakoupené korály a mušle. Na hraničních přechodech (včetně letiště) jsou prováděny časté a pečlivé kontroly.
Na co je třeba si dát pozor při platbě kartou
Osm věcí, na které si dát při placení kartou opravdu pozorPIN si prostě nikam nepište.Zkontrolujte bankomat, než do něj vložíte kartu.Zjistěte, zda kartou smíte platit na internetu.Nedávejte kartu z ruky ani na chvíli.Plaťte u důvěryhodných obchodníkůZkontrolujte limity na kartě
Na co si dát pozor při cestě do Itálie
AKTUÁLNĚ Od 1.6.2022 ke vstupu do Itálie není vyžadován EU certifikát o očkování/uzdravení/test na Covid 19. Od 1. října 2022 zůstává povinnost nosit respirátor FFP2 pouze při návštěvě nemocničních zařízení, hospiců, léčeben pro dlouhodobě nemocné, domovů pro seniory a obdobných zařízení.
Jak draho je v Itálii
Zahraniční láci nebo drahotu vyjádříme procentuálně, vůči průměrným cenám v České republice. V Itálii stojí hotely a restaurace 153,4 %, potraviny 122,3 % a nealkoholické nápoje 84,6 % toho, co platíme za stejné produkty a služby v tuzemsku.
Jak se platí v Itálii
Itálie patří do tzv. eurozóny, tedy se zde platí eurem. Kromě těchto moderních bankovek můžete použít také platební karty Visa, MasterCard, Diners a American Express. Kolik peněz v Itálii ponecháte, záleží také na místu a na době, kdy tuto přátelskou zemi navštívíte.
Jak se platí mýtné v Itálii
Platbu lze uskutečnit jak v hotovosti, tak i kartou. Některé brány jsou s obsluhou, u většiny je však již pouze automat. Doporučujeme platit kartou nebo mít nachystáno dostatek drobnějších mincí. U mýtných bran se vyhněte pruhům označeným jako TELEPASS, jsou pouze pro držitele automatického platebního systému.
Co se nesmi vozit do Spanelska
Španělsko podepsalo CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Patří sem mj. například korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte: v případě porušení zákona hrozí trestní stíhání.
Co se nesmi vozit do Španělska
Španělsko podepsalo CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Patří sem mj. například korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte: v případě porušení zákona hrozí trestní stíhání.
Jak je draho v Jordánsku
Ceny V Jordánsku jsou ve srovnání s Českou republikou poměrně vysoké a často i přesahují částky, které za adekvátní služby nebo zboží zaplatíte v západní Evropě. Zvláště všechny turistické atrakce a služby jsou hodně drahé. Cenově dostupné jsou pouze potraviny a veřejná doprava.