Co si dovézt z Turecka?

Co si mohu dovézt z Turecka

Co stojí za to si z Turecka dovéztKoberec. Plánujete-li větší nákupy, investice do koberců se jednoznačně vyplatí.Nazar. Symbol Turecka, na který narazíte všude.Keramiku. Repliky antických váz, hrnečky, vázy, dózičky, misky,…Kožené výrobky.Zlato a šperky.Starožitnosti.Čaj.Vodní dýmku.
Archiv

Na co si dát pozor při cestě do Turecka

Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Kdo nosí dárky v Turecku

I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.

Co se v Turecku nesmí dělat

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Čím je lepší platit v Turecku

Jak je to tedy s penězi v Turecku:

Při výměně hotovosti ve směnárnách počítejte s nevýhodným kurzem a poplatkem. Měňte raději v bankách a bankomatech. Plaťte nejlépe kartou (úplně nejlevnější a nejjednodušší varianta), nebo v hotovosti v tureckých lirách. Eura obchodníci často neakceptují nebo jsou ceny vyšší.

Jaké koření si koupit v Turecku

Z koření se vyplatí nakoupit zejména to, co se v Turecku pěstuje. Tedy hlavně papriku. Dá se koupit v různém stupni pálivosti (adžyly biber = pálivá, tatly biber = sladká) římský kmín (kimyon, cumin, typický pro orientální kuchyni), koriandr a různé směsi hluchavkovitých bylin na kořenění masa a polévek.

Co je zakázané v Turecku

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Kdo nosi dárky na Kypru

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Kypr Άγιος Βασίλης (Svatý Basil) 1. ledna
Lichtenštejnsko
Litva Kalėdų Senelis (Děda Vánoc)
Lotyšsko Ziemassvētku vecītis (Otec Vánoc)

Kdo přináší dárky

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Jaké plavky do Turecka

Pokud jedete do Turecka na letní dovolenou, tak rozhodně si nezapomeňte přibalit plavky. Když si vezmete dvoje plavky, nic tím nezkazíte. Jedny se Vám mohou sušit, mezitím co druhé budete mít na sobě a budete se v nich moci opalovat.

Čím platit v Turecku 2023

Jedna turecká lira se dělí na 100 kurušů. Platit můžete také eury i americkými dolary. Kreditní karty a šeky jsou ve většině lepších podniků akceptovány, ale na cestovní šeky dostanete ne příliš výhodný kurz. Peníze vyměníte v bance (bývají zavřené přes víkendy), na poště, v hotelu nebo cestovních agenturách.

Jak se obléct do Turecka

Určitá striktní pravidla se týkají zejména oblečení. Před vstupem do mešity si zujte boty a odložte je na místo k tomu určené nebo si je vemte s sebou do ruky. Co se týče oblečení u žen, měly by mít zahalená ramena, kolena a zakryté vlasy šátkem. Muži by na sobě měli mít dlouhé kalhoty.

Jaké jsou ceny oblečení v Turecku

V kotonu ceny košil začínají od 20 lir, kalhot od 60 lir, sukně lze najít za zhruba 45 lir. Za nejjednodušší šaty zaplatíme za večerní oblečení od 50 lir do 300 lir. Níže je přímý odkaz na obchod.

Jak draho je v Turecku

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty. Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdo nosí dárky v zahraničí

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Kdo nosí dárky v Nizozemsku

I když mívá různá jména, stejný svatý Mikuláš nosí dárky i v Srbsku, Německu nebo v Nizozemí. Právě v Holandsku také má svůj původ Santa Claus: ze zdejšího Sint Nicolaas / svatý Mikuláš se zkrácením stal SinterKlaas.

Jaké jsou v Turecku zásuvky

Elektrické napětí v Turecku je 220 V/ 50 Hz, zásuvky jsou stejného typu jako u nás a není potřeba používat adaptér.

Jaké léky s sebou do Turecka

Co s cestovkou vozit nepotřebujete:

jakékoli očkování nebo doklady o očkování léky se v Turecku všechny dají koupit, ale kdo si balí lékárničku: analgetikum proti bolesti (např. ibuprofen), antipyretikum proti teplotě (acylpyrin, paralen), živočišné uhlí, střevní dezinficiencium (endiaron), náplast, nějaké antiseptikum.

Jakou měnou je nejlepší platit v Turecku

Směnit zde můžete právě eura (nejlepší varianta) nebo dolary (v bankách vždy bez problému, některé bankomaty ale mohou měnit pouze eura). Turecké banky vám většinou ani nenaúčtují poplatek a kurz je velmi výhodný, směna je tedy v porovnání s českými bankami levná služba.

Jaké léky si vzít do Turecka

obecně je vhodné s sebou pořídit:léky proti průjmu- Tasectan Kids, probiotika.léky na alergii- Fenistil kapky.léky na bolest a teplotu- Nurofen/Panadol.léky na rýmu a kašel.kapky do očí- např. Ocuflash.dezinfekční přípravek- např. Betadine.náplasti, náplasťové stehy, obvazy.opalovací krém.

Jak je to drahe v Turecku

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty. Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku.

Jaké je pivo v Turecku

Pokud máte chuť na pivo, často tu bývají dostupná pouze dvě – Efes a Tuborg, ale obě tato piva jsou dobrá. Nejtypičtějším alkoholickým nápojem v Turecku je raki, je vyrobený z anýzu, pije se s vodou a říká se mu „lví mléko“.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Jak vzniklo slovo Vánoce

Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.