Co si dovézt ze Svycarska?

Co můžu dovezt do Švýcarska

Švýcarsko: celní předpisy: Bezcelně je povoleno dovézt předměty osobní potřeby (v přiměřeném množství), např. oblečení, toaletní a sportovní potřeby, foto- a videopřístroje apod., potraviny a nealkoholické nápoje v množství, které odpovídá potřebě na 1 den.
ArchivPodobné

Co se vyplatí koupit ve Švýcarsku

Tady seženete nejen čerstvé ovoce, zeleninu a květiny, ale také sýry, masné výrobky a vína, které se určitě vyplatí koupit jako „jedlý suvenýr”.
Archiv

Co se jí ve Švýcarsku

Švýcarská kuchyně

Základní informace
Dochucovadla paprika, pepř, kmín, chilli, petrželová nať, kořenová zelenina, mléko, sýry, smetana, jogurt
Pokrmy
Jídla Rösti, Raclette, Bunder Fleisch, Schabzieger, Fondue, Müsli, Čokoláda
Nápoje káva, čaj, víno, pivo, Absint, Rivella, Ovomaltina

Co se nesmí ve Švýcarsku

Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve ŠvýcarskuNedojíst jídlo. Ačkoliv to dnes tak nevypadá, Švýcarsko bylo dlouho chudou zemí, lidé tu ve vysokých horách bojovali každou zimu o přežití.Smát se krávám.Ptát se na celebrity.Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volnéNepozdravit.Chodit pozděPtát se, jestli je voda pitná

Co potřebuji do Švýcarska

Do Švýcarska a Lichtenštejnska je možno cestovat s platným cestovním pasem ČR i platným občanským průkazem ČR. Do Švýcarska a Lichtenštejnska je možno cestovat a pobývat na jejich území s platným cestovním pasem ČR i platným občanským průkazem ČR .

Jak telefonovat ve Švýcarsku

V případě volání ve Švýcarsku není nutné vytáčet kód země, musíte však vytočit místní kód. Např. pokud voláte Bern, vytočíte „031 1234567“.

Čím je lepší platit ve Švýcarsku

Nejlepší varianta je platit kartou. Franky si můžete nakoupit ve směnárnách na letištích, anebo na větších vlakových nádražích.

Čím je Švýcarsko typické

Ačkoli švýcarské kořeny jsou pevně zakotveny v historii, je tato země velmi moderní a inovativní. Lidé jsou hrdí na své staré tradice – rádi oslavují různé zvyky, hrají nebo poslouchají lidovou hudbu, praktikují tajuplné sporty, jako je například házení vlajky a švýcarský zápas.

Jak se mluví ve Švýcarsku

Švýcarsko

Švýcarská konfederace Schweizerische Eidgenossenschaft Confédération suisse Confederazione Svizzera Confederaziun svizra Confoederatio Helvetica
Jazyk němčina 63,7 % francouzština 20,4 % italština 8,3 % rétorománština 0,8 % angličtina
Náboženství katolíci 41% protestanti 40 %
Státní útvar

Co se vyváží ze Švýcarska

Mezi zemědělské produkty, které se vyváží patří sýry (0,23 %), víno (0,03 %) a čokoláda (0,35 %). Hlavní dovoz zahrnuje zlato (21 %), léky (7,4 %), automobily (4,0 %), drahé šperky (3,7 %) a další neklasifikované transakce (18 %).

Jak se domluvit ve Švýcarsku

Ve frankofonním Švýcarsku se dříve mluvilo různými dialekty, ale v současné době se návštěvník dorozumí bez problému se spisovnou francouzštinou. Nejvíce dialektů má švýcarská němčina, která se liší od spisovné němčiny užívané v Německu nebo Rakousku (tzv. Hochdeutsch).

Proč je Švýcarsko tak bohatý

Kromě neutrality je Švýcarsko pověstné i svou ekonomikou. Nyní figuruje na 11. příčce žebříčku států s nejvyšším HDP na hlavu a nechává za sebou i mnohé „daňové ráje“. Švýcarská ekonomika těží z vysoce rozvinutého sektoru služeb, v němž zaujímá klíčovou pozici finančnictví.

Jak je draho ve Švýcarsku

Švýcarsko obecně platí za jednu z nejdražších zemí na světě. Běžný oběd (pouze jídlo) pro jednu osobu v levnější restauraci vyjde na 15–20 CHF, káva 5 CHF, pivo 5–8 CHF. Nenarazíte zde na žádné vysokohorské přirážky – káva stojí stejně ve vlaku či v 3.000 m n. m. jako v jakékoli kavárně.

Co vědět před cestou do Švýcarska

Na základě Protokolu rozšiřujícího platnost Dohody mezi ES a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na druhé straně o volném pohybu osob na nové členské státy EU, který vstoupil v platnost dne 1.4.2006, je nutno se při vstupu do země a při vycestování prokázat platným cestovním pasem ČR či …

Jak se žije ve Švýcarsku

Život ve Švýcarsku má mnoho výhod. Je a stále je jednou z nejvyhledávanějších zemí pro život na světě. Je to bezpečná a neutrální země, má vysokou životní úroveň a vzdělání, je zde řada multikulturních měst a je to všestranně krásná země s nedotčenými jezery a kulisou Alp. Je také vynikající pro podniky.

Jak platit kartou ve Švýcarsku

V každém městě jsou dostupné nejrůznější bankomaty, většina obchodníků přijímá také platební karty a ve větších městech můžete často platit eury. Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut.

Jaký je průměrný důchod ve Švýcarsku

Za každý neplacený rok je odečteno 2,3%10, to platí i u minimální mzdy. Ve Švýcarsku pobírá 90% důchodců plný důchod. Minimální roční důchod činil ve Švýcarsku v roce 2011 13 920 CHF (1160 CHF/m) a maximální důchod je 27 840 CHF (2320 CHF/m).

Jak mluví Švýcaři

Švýcarsko je křižovatkou germánské a románské kultury, většina obyvatel mluví německy, ale významnou roli sehrávají i tři další, románské, jazyky: francouzština, italština a rétorománština.

Jak dlouho můžu být ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku je možno přechodně pobývat bez povolení k pobytu max. 90 dnů v průběhu 180 kalendářních dnů.

Jak se přestěhovat do Švýcarska

Cizinci mohou ve Švýcarsku pobývat jako turisté bez registrace až tři měsíce. Po třech měsících musí každý, kdo plánuje zůstat ve Švýcarsku, získat pracovní povolení a/nebo povolení k pobytu a formálně se zaregistrovat u švýcarských úřadů.

Jak se platí ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se platí švýcarským frankem, který se označuje buď mezinárodně jako CHF, častěji však Sfr. Každý frank se dělí na 100 Rappen (Rp). V obchodech se dá platit eury, ale jen bankovkami. Prodejní nebo jízdenkové automaty také přijímají eura.

Kam v létě do Švýcarska

Aktivity ve Švýcarsku – v létě koupání i hory

Nejznámější jezera na koupání jsou Curyšské, Ženevské, Lucernské, Lago Maggiore, Lago Lugano, Bodamské jezero, Neuchâtelské a Murtensee. Koupat se dá i v bazénech nebo v termálních lázních. Skvěle se osvěžíte i v řekách: v Bernu, Basileji, Lausanne a v Curychu.

Co dělat ve Švýcarsku

11 tipů na výlet ve ŠvýcarskuLEDOVCOVÝ EXPRES. Jedinečný železniční výlet úzkokolejkou po jižních svazích švýcarských Alp.ZERMATT. Zub Matterhornu, tyčící se nad Zermattem, je ikonou Švýcarska.JUNGFRAUJOCH.ŽENEVSKÉ JEZERO.ALPAMARE.JESKYNĚ V LEDU.LUZERN.LEDOVEC ALETSCH.

Jak dlouho trvá cesta do Švýcarska

Východní Švýcarsko: Trasa Praha – St. Moritz má 660 km a zabere téměř 8 hodin. Z Rozvadova vede trasa přes Regensburg, Mnichov, Garmish, Landeck a Scuol. Západní Švýcarsko: Trasa Praha – Bern má 800 km a trvá zhruba 8 hodin.

Jaká je minimální mzda ve Švýcarsku

V Švýcarsku je minimální mzda stanovena na úrovni jednotlivých kantonů, což znamená, že se liší v závislosti na regionu. Průměrná minimální mzda se pohybuje kolem 20 CHF (švýcarský frank) na hodinu, což je cca 490Kč. Tato částka je značně vyšší než minimální mzda v České republice.