Co si vzít na prohlídku bytu?

Na co se zaměřit při prohlídce bytu

Přečtěte si, na jaké základní body se během prohlídky domu či bytu zeptat, abyste na nic důležitého nezapomněli.Kolik vlastně byt či dům doopravdy měříJakou mám jistotu, že údaje na papíře odpovídají skutečnostiKomu byt či dům skutečně patříPrávní vady nemovitosti.Sousedé, hluk z ulice a jiné negativní vlivy.
Archiv

Na co si dát pozor při koupi bytu

8 věcí, na které si dát pozor při koupi bytuPrávní stav bytu.Technický stav bytu.Reálná velikost bytu.Poplatky, exekuce a dluhy.Rezervační smlouva.Rezervační poplatek.Kontrola smluvní dokumentace.Koupě družstevního bytu.

Na co se zeptat při pronájmu bytu

Otázky majitele nebo pronajímatelekolik osob bude v bytě bydlet,kde zájemce pracuje, případně co studuje,zda chce mít nájemník zvíře,zda je nájemník kuřák,jestli se bude v bytě hrát na hudební nástroje,od kdy by bylo možné nastěhování,případně, zda můžete vidět výpis z bankovního účtu či pracovní smlouvu.

Jak napsat o prohlídku bytu

Představte se a vysvětlete, proč vás jeho byt zaujal.

Popište vaše současné bydlení a proč hledáte nové. Objasněte, s kolika lidmi a na jak dlouho se nastěhujete. Doptejte se, od kdy se byt uvolní. Informujte, jaká zvířata máte, nebo zakrátko pořídíte.

Koho musím pustit do bytu

Kromě policie, hasičů a energetiků , mají podle zákona povolen přístup na cizí pozemek, do domu, nebo bytu také spojaři, stavební a jiní úředníci, zeměměřiči, vlastníci vodovodu, kanalizace nebo sousedního rybníka či přehrady. „Někdy dokonce i myslivci,“ říká advokát Václav Sládek.

Na co si dát pozor při koupi starého domu

Kapitoly článkuZkontrolujte, zda váš dům není památkově chráněnýZnalecký posudek a cena nemovitosti.Hodit se bude i prověrka technického stavu budovy.Pozor na odpovědnost za skryté vady.Nezapomeňte na průkaz energetické náročnosti.A co předkupní právo spoluvlastníkůRestituční nároky mohou přinést komplikace.

Co dělat po koupi bytu

Co je potřeba udělat po koupi nemovitostiDoložte list vlastnictví a zástavní právo.Přepište dodávky energií na sebe.Vyřešte si smlouvu se SVJ.Sjednejte pojištění nemovitosti.Změňte si trvalé bydlištěDaň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)Přihlaste se k dani z nemovitosti.

Jak nenaletět při koupi bytu

Zajistěte si vlastní výpis z katastru nemovitostí. Ten vám může prozradit například to, zda je nemovitost zatížená exekucí nebo je na ní napsané věcné břemeno. Nechte si také ukázat veškerou stavební dokumentaci a ověřte, že vše sedí tak, jak v inzerátu stojí.

Na co si dát pozor při prohlídce domů

Na co se zeptat během osobní prohlídky nemovitostiV jakém stavu je elektroinstalace a kdy byly naposledy dělány rozvodyJak jsou udělány rozvody vodyJaké jsou přibližné náklady na vytápěníJaká je výše rezervačního poplatkuJací jsou sousedéJe zde dobré připojení k internetu

Kdy může pronajímatel vstoupit do bytu

Už Listina základních práv a svobod zakotvuje zákaz vstupovat do obydlí bez souhlasu člověka, který v něm bydlí. Občanský zákoník pak stanoví pravidlo, podle kterého nájemce v nezbytném rozsahu umožní prohlídku bytu pronajímateli, pokud mu tuto prohlídku oznámí pronajímatel dostatečně dopředu.

Co napsat do žádosti o byt

Povinným údajem je jméno, příjmení, datum narození, rodinný stav a trvalé bydliště. Připsat můžete také telefonní číslo a e-mailovou adresu. V žádosti se musí uvést také osobní údaje všech osob, které budou s žadatelem bydlet v obecním bytě. Opět povinnými údaji jsou jméno, příjmení, datum narození a trvalé bydliště.

Jak dlouho dopředu hledat byt

Svou návštěvu by měl nájemci oznámit předem v přiměřené době, která není zákonem přesně stanovena. Mnoho smluv o nájmu bytu obsahuje například pravidlo, že pronajímatel má právo zkontrolovat byt, oznámí-li termín 14 dní dopředu. Vlastník nemusí svůj vstup hlásit předem, pokud hrozí, že v bytě dojde ke škodě na majetku.

Jak se zbavit bývalého přítele z bytu

Z právního hlediska nejlepším a zároveň zákonným postupem je podání žaloby na vyklizení nemovitosti, a pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku žalovaná osoba nevystěhuje, můžete podat návrh na její vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem.

Jak casto muze pronajímatel chodit na kontrolu bytu

Navštěvují svoji nemovitost téměř každý týden a jejich kontroly nemají konce. Věříme, že vy takoví pronajímatelé nejste. Pokud jste si nájemce dobře prověřili a máte perfektní nájemní smlouvu, nejsou časté návštěvy potřeba. Zákon na ně pamatuje: pokud takovými návštěvami působíte obtíže, může žádat slevu z nájmu.

Co si zjistit před koupi domu

Na co si dát pozor při koupi domu a bytuKoupě domu je velký závazek často na celý život. Nemalá investice do špatné nemovitosti se vám může pěkně vymstít.Špatný technický stav domu.Právní vady.Nevyhovující okolíNedoplatky a pokuty.Nespolehliví sousedéNevýhodná družstevní smlouva.

Co vše se platí při koupi nemovitosti 2023

Daň z nabytí nemovitosti je 4 % z ceny nemovitosti. Tato daň byla zrušena od 1.12.2020 a od 1.12.2021 platí Daň z převodu nemovitosti. Daň z prodeje nemovitosti se vztahuje na příjem z prodeje. Pokud vlastník prodá nemovitost, kterou vlastnil více než 5 let, neplatí daň z příjmu z prodeje.

Jak dlouho trva prodej bytu s hypotekou

Prodej bytu s nesplacenou hypotékou trvá zpravidla déle než převod nemovitosti bez hypotéky; většinou cca 4-5 týdnů (+ cca měsíc, během kterého provede přepis katastrální úřad). Na druhou stranu, byt, dům ani pozemek neprodáváte ani nekupujete každý den a rozdíl několika týdnů většinou nehraje významnou roli.

Jak bezpečně koupit nemovitost

K rezervační smlouvě by měl být přílohou aktuální list vlastnictví. Nechte do smlouvy zanést vše, co jste si dohodli s prodávajícím. Jsou důležité termíny: jak, kdy a kam bude čerpáno; jak, kdy a kam se bude uvolňovat úschova; jak a kdy se bude předávat nemovitost a v jakém stavu.

Co musím udělat po koupi domu

Co je potřeba udělat po koupi nemovitostiDoložte list vlastnictví a zástavní právo.Přepište dodávky energií na sebe.Vyřešte si smlouvu se SVJ.Sjednejte pojištění nemovitosti.Změňte si trvalé bydlištěDaň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)Přihlaste se k dani z nemovitosti.

Kdo může vstoupit do bytu

Kromě policie, hasičů a energetiků , mají podle zákona povolen přístup na cizí pozemek, do domu, nebo bytu také spojaři, stavební a jiní úředníci, zeměměřiči, vlastníci vodovodu, kanalizace nebo sousedního rybníka či přehrady. „Někdy dokonce i myslivci,“ říká advokát Václav Sládek.

Jak dlouho může být návštěva

Jak dlouhá může být návštěva, aby se nejednalo o dalšího člena domácnosti, občanský zákoník již blíže nedefinuje. Pokud se bavíme o časovém rozmezí, někde se uvádí, že je návštěva pouze návštěvou, pokud trvá 15 – 30 dní. Jinde je naopak tvrzeno, že délka by neměla přesáhnout 2 měsíce.

Jak si můžu zažádat o sociální byt

Pokud chcete požádat o sociální bydlení, je potřeba se v místě Vašeho trvalého bydliště nebo faktického pobytu obrátit na sociální odbor (případně bytový), tedy na sociálního pracovníka obce, nebo na neziskovou organizaci, která nabízí pomoc lidem v bytové nouzi a v případě malé obce se můžete obrátit na starostu.

Kdo má nárok na obecní byt

O obecní byt může zažádat osoba starší 18 let, která na území ČR nevlastní bytový či rodinný dům nebo byt. Stejnou podmínku musí splnit i manžel/ka žadatele. Dále může zažádat i cizinec, který má na území ČR povolen trvalý pobyt na základě předpisu o pobytu cizinců na území ČR.

Jak neplatit daně z pronájmu

Pokud jste zaměstnanec a pronájmem jste si v roce 2022 vydělali méně než 6 000 Kč (a jiné další vedlejší příjmy nemáte), nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu z pronájmu neodvádíte.

Jak vystěhovat osobu s trvalým pobytem

Je těžké vydržet v bytě s osobou, s níž byste se už raději neviděli. Nicméně vystěhování svépomocí není řešení. Jedinou správnou možností, pokud selže dohoda, je soudní žaloba na vyklizení bytu. Jiné to je v případě rozvodu manželů, kteří mají právo užívat byt společně.