Jak se podívat do datové schránky
Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit.
Co mi bude chodit do datové schránky
Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.
Co je datová schránka a jak funguje
Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování dokumentů (datových zpráv) orgány veřejné moci, k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Zjednodušeně řečeno, datová schránka slouží k přijímání a posílání úředních (elektronických) dopisů mezi Vámi a orgány veřejné moci.
Jak se vyhnout zřízení datové schránky
Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.
Jak dlouho trvá založení datové schránky
Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.
Co se stane když Nevyzvednu datovou schránku
Těm, kteří se sami nepřihlásí, se schránka automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů. I v tomto případě se uplatní fikce doručení, pokud si adresát písemnost nevyzvedne na poště.
Co se stane když si Neaktivuji datovou schránku
Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.
Kdy bude povinná datová schránka
Od 1. ledna 2023 dojde na základě změny zákona k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Zavedení nových datových schránek proběhne ve třech vlnách od ledna do března 2023, kdy budou noví uživatelé datovek postupně dostávat své přihlašovací údaje.
Kdo platí datové schránky
Skutečnost: Veškerá komunikace přes datové schránky je pro jejich uživatele bezplatná. „Elektronické poštovné“ je hrazeno ze státního rozpočtu. Datové schránky tak nebudou stát peníze navíc ani ty subjekty, které velkou část dopisů doručovaly zdarma do podatelny.
Jak dlouho vydrží zprávy v datové schránce
Uložení bude aktivní ode dne, kdy první zpráva v datové schránce dosáhne 90 dnů od doručení. Od této chvíle bude také možné službu modifikovat nebo vypnout v nastavení Vaší datové schránky. Nemusíte ale opět dělat nic, po uplynutí 3 měsíců bude služba automaticky deaktivována.
Kdy zaniká datová schránka
Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.
Proč mít datovou schránku
Datové schránky mají své webové přístupové rozhraní. To umožňuje provádět veškeré akce spojené s používáním datové schránky – čtení příchozích zpráv, kontrolu stavu odeslaných zpráv, export zpráv a doručenek, nastavování parametrů účtu atd.
Kdo zřizuje datovou schránku
V roce 2023 čeká datové schránky jedna zásadní změna, kterou Ministerstvu vnitra ukládá zákon. Od ledna začne resort vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím. Běžných občanů se povinnost nakonec netýká.
Co kdyz si Nezridim datovou schránku
Důvodem k nezřízení či ke znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání. Datové schránky se od nového roku postupně zřizují všem fyzickým podnikajícím osobám, které jsou zapsáni v tzv. Registru osob, a ještě si ji na vlastní žádost nezřídili.
Kdy zanikne datová schránka
Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.
Koho se týká datová schránka
Dosud datové schránky využívaly zejména firmy, pro něž byly povinné. Podnikající fyzické osoby se jim spíše vyhýbaly. V Česku fungují od roku 2009 (povinně pouze pro firmy, advokáty, insolvenční správce či daňové poradce). Ostatní si je mohli zřizovat dobrovolně.