Co symbolizuje vánočka?

Co znamená vánočka

Tvarem připomíná Ježíška

Proplétání cůpků vánočky má totiž symbolický význam – spodní nejsilnější prameny cůpku představují zemi, slunce, vodu a vzduch. V prostředním cůpku jsou spleteny rozum, vůle a cit. Vrchní dva zapletené prameny symbolizují vědění a lásku.
Archiv

Kdy se jí vánočka

Vánočka se tradičně rozkrajovala a servírovala při štědrovečerní večeři. Každý člen rodiny musel dostat kousek, dávána však byla také dobytku a domácím zvířatům. Krávy pak měly dávat dobré mléko a slepice snášet hodně vajec. V některých krajích házel hospodář kus vánočky do studny – to aby příští rok nevyschla.
Archiv

Proč se dává jmelí

Křesťanská tradice pak přišla s legendou, že jmelí bylo původně samostatně rostoucím stromem, ze kterého Josef vyrobil pro Ježíška kolébku. Ze stejného dřeva byl pak vyroben kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se ze samého studu rozpadl na malé větvičky a snad aby svou vinu odčinil, nosí lidem štěstí.

Proč se plete vánočka z devíti pramenů

Správně by se měla plést z devíti pramenů, i to má totiž svůj skrytý význam. Spodní čtyři prameny symbolizují čtyři živly (oheň, vodu, zemi a vzduch). Prostřední tři prameny pak značí rozum, cit a vůli člověka. Vrchní dva prameny pak představují vědění a lásku.
Archiv

Jak se říká Vánočce

Na území České republiky se běžně užívá výraz vánočka, v Čechách taktéž houska, na Kladsku húsce, v jižních Čechách a na Domažlicku se setkáme s výrazem calta, v západní části severovýchodních Čech a na Třebíčsku se štědrovnicí (též štědrovkou).

Odkud pochází vánočka

Výroba vánočky byla dlouho výsadou pekařského cechu, doma ji lidé pekli až v 18. století. Hospodyně pekla obvykle tolik vánoček, kolik měla rodina členů, a pak ještě jednu, největší, na štědrovečerní stůl. První upečenou vánočku podle tradice dostal hospodář, aby byla v novém roce dobrá úroda.

Kde vznikla vánočka

Výroba vánočky byla dlouho výsadou pekařského cechu, doma ji lidé pekli až v 18. století. Hospodyně pekla obvykle tolik vánoček, kolik měla rodina členů, a pak ještě jednu, největší, na štědrovečerní stůl. První upečenou vánočku podle tradice dostal hospodář, aby byla v novém roce dobrá úroda.

Co léčí jmelí

Jmelí jako lék

Jmelí léčí i chorobyštítnéžlázy, stimulujeimunitní systém, pomáhá přiženské i mužské neplodnosti. Používá se i na bolestivou menstruaci a další křeče,účinkuje i při závratích, a dokonce prý i proti hysterii. V poslední době představuje jmelí základní podpůrný přírodní lék při rakovině.

Kdy se má líbat pod jmelím

Líbání pod jmelím

Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí.

Co dělat aby se vánočka nerozjela

Správné pečení vánočky, aby se nerozjela

Před pečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, které se postará o lesk a těsto mírně na povrchu zpevní. Během pečení neotvíráme troubu. Pouze můžeme kontrolovat správné propečení špejlí. Necháme vychladnout při pokojové teplotě a krájíme, až zcela vychladne.

Čím potřít vánočku

Vánočku dejte na plech (vystlaný pečicím papírem), zakryjte a nechte kynout alespoň 60 minut, dokud viditelně nezvětší svůj objem. 5 Troubu si mezitím předehřejte na 180 °C. Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi.

Co je to Stedrovka

Původně se tak označovala někdejší drobná mince v hodnotě tří haléřů, později půlkrejcar, v přeneseném významu se tak běžně nazýval jakýkoli malý peníz nebo malá peněžitá částka. Štědrovnička je zdrobnělina podstatného jména štědrovnice, což je nářeční označení vánočky. Variantní podobu štědrovka známe např.

Co to je jmelí

Jmelí (Viscum) je rod poloparazitických keříkovitých rostlin. V Česku se vyskytuje pouze jeden druh (v jeho širším pojetí), tzn. jmelí bílé (Viscum album). Celkově se však rozlišuje asi 70–100 druhů.

Jak moc je jedovaté jmelí

Jmelí je mírně jedovaté. Nejvíce jedovaté je jmelí rostoucí na topolu, proto se z těchto stromů nesbírá k léčebným účinkům. Nejlepší je jmelí z jabloně a hlohu. V listech, které se užívají k léčebným účelum je jedovatých látek minimum, nejvíce je jich v plodech.

Co je na jmelí jedovaté

„Jmelí není a nikdy nebylo jedovaté, jedná se o pověru. Z celé rostliny jsou při požití většího množství jedovaté kuličky. Při předávkování samozřejmě může dojít k jakési formě otravy. Je to jako s alkoholem, který naši předci vymysleli a užívali jako lék.

Co znamená když se daruje jmelí

Darované jmelí, pokud jej doma zavěsíte, vám přinese štěstí, lásku, i ochranu před nemocemi. Zlaté jmelí pak přináší i bohatství, ale pozor, nesmí se jednat o jmelí uměle obarvené, ale o jmelí zlaté (žluté) přírodně. Podle jedné ze starých křesťanských legend bylo jmelí kdysi velkým stromem.

Proč se dává jmelí na lustr

Do Čech se dostal zvyk zavěšovat do domu jmelí z Anglie. Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk: Muž směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední.

Proč je vánočka tvrdá

Nenechte těsto překynout

Jistě si říkáte, že čím déle bude vánočka kynout, tím lépe. Není to ovšem pravda. Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná.

Jak dlouho vydrží vánočka

Při správném skladování vydrží i týden

Pokud máme vánočku upečenou z opravdu kvalitních surovin a chceme, aby vydržela co nejdéle, je ideální ji skladovat při 10-12 stupních v suchém prostředí. Pozor, ne v lednici. Při dodržení těchto podmínek vydrží klidně i týden ve skvělém stavu.

Proč se drobí vánočka

Jistě si říkáte, že čím déle bude vánočka kynout, tím lépe. Není to ovšem pravda. Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit.

Co je to Haustoria

Haustorium (příchytné kořeny, stahovací kořeny) patří mezi metamorfózy kořene u parazitických rostlin. Haustoria jsou kořeny, které zarůstají do cévních svazků hostitelské rostliny.

Co dělat když pes sní jmelí

Jedovaté rostliny a nebezpečné vůně

Majitelé psů by však měli být opatrní. Bohužel tyto oblíbené vánoční rostliny jsou pro psy jedovaté. Pokud pes spolkne spadlou větvičku jmelí nebo část Vánoční hvězdy, může mít vážné příznaky otravy, jako je průjem a silné křeče.

Co znamená když spadne jmelí

Protože posvátné byliny nesnesou dotek železa, museli druidové k jeho sklizni používat výhradně zlaté srpy a nikdy se nesmělo dotknout země, jak vyprávějí legendy. Dodnes přetrvává pověra, že když jmelí spadne na zem, je to špatné znamení.

Co můžu udělat ze staré vánočky

Žemlovka, to je klasika

To je samozřejmě možné, ale je potřeba raději každý kousek pečlivě obalit do hodně přilnavé potravinářské fólie a pro jistou ještě vložit do mikrotenového sáčku.To proto, aby vánočka v mrazničce nechytila různé jiné pachy a aby se do ní nedostala vlhkost. Další možností je sladká žemlovka.

Čím se potírá vánočka

Když je těsto vykynuté vytvoříme z něj klasicky (4,3,2) dvě vánočky, které dáme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem, poklademe nasekané mandle, propíchneme špejlemi, aby se nám vánočka neskácela a necháme ještě asi 15 minut odpočinout.