Co sázet po česneku?

Co se nesmí sázet po česneku

Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku. Naopak se nedoporučuje sázet po česneku brambory.
Archiv

Co dát na záhon po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Po jakých plodinách sázet česnek

Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Co pěstovat vedle česneku

Co zasadit vedle česneku: Mrkev Cibule Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika ŘedkvičkyMrkev.Cibule.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Jak ošetřovat česnek

Možnosti ochrany. Ošetřují se jen porosty zimního (na podzim sázení) česneku brzy na jaře buď ve formě postřiku nebo zálivky. Postřik je třeba udělat ihned po prvním jarním oteplení nad 10 ° C ao dva týdny ho třeba zopakovat. Zálivka se provádí jen jednou, 14 dnů po prvním zmiňovaném oteplení.

Kdy se Zastipuje česnek

Pro pěstování česneku je klíčová kvalitní sadba –⁠ pořiďte si ji proto u ověřeného pěstitele. Ozimé odrůdy se sázejí na podzim (říjen až listopad), jarní odrůdy je možné sázet na podzim i na jaře (v březnu). Výhodou podzimní výsadby je obvykle větší úroda a odpadá i zimní skladování sadby.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Co pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Jak daleko od sebe sázet česnek

V teplejší půdě může česnek napadnout tzv. fuzariová hniloba. Platí, že čím sázíme dříve, tím hlouběji: v září a říjnu je vhodná hloubka kolem 8 cm, v prosinci stačí 4 cm. Vzdálenost mezi zasazenými stroužky by měla být asi 10–12 cm, rozestup řádků 25 až 30 cm.

Kdy nejpozději sázet česnek

Termín výsadby

Ozimé odrůdy by se měly sázet co nejpozději, tj. koncem listopadu nebo v prosinci v závislosti na počasí a na poloze pěstitelského pozemku. Teplota půdy by v době výsadby měla trvale klesnout pod 9 °C. Je to především kvůli prevenci proti fuzáriu, které při této teplotě není v půdě aktivní.

Co sázet vedle cibule

Vedle cibule se hodí vysadit rajčata nebo mrkev, úrodu naopak sníží fazole. Plánování využití jednotlivých záhonů je příjemnou činností každého zahradníka. Nejčastěji se jí věnuje na jaře, které je obdobím výsadby zeleniny anebo setí semen.

Co dát mezi rajčata

Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián.

Čím se stříká česnek

Používat můžeme pouze schválené přípravky (např. Karate se Zeon technologií 5 CS) a to vždy v souladu s návodem. V době, kdy se na porostu česneku objeví příznaky napadení houbomilkou už je na použití postřiku pozdě.

Kdy zakrýt česnek

Nejúčinnější mechanickou ochranou na zahrádce je zakrytí celého záhonu česneku podle počasí, někdy již koncem únoru bílou netkanou textilií, která se ze záhonu odstraní až v dubnu. Chemické postřiky na česnek se aplikují ihned, když 3 – 4 dny po sobě v odpoledních hodinách teploty dosáhnou okolo 10 °C.

Co se dělá s květy od česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Co dělat s pacibulkami česneku

Jak využít česnekové pacibulky

Pacibulky jsou pro přímou konzumaci poněkud tvrdé, proto se hodí všude tam, kde je rozmixujete. Pacibulky jsou bezkonkurenční naložené v kvalitním olivovém oleji. Pokud navíc krom pacibulek přidáte také trochu balzamika, budete mít luxusní ochucený dressink na salát ihned při ruce.

Co se může sázet po rajčatech

Rajčata a ředkvičky, cibule, mrkev či fazole

Kořenová zelenina s rajčaty o živiny soupeřit nebude, takže i ona je vhodnou plodinou spodního patra. Fazole bychom měli vysadit raději keříčkové, protože klasické popínavé budou po rajčatech šplhat.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co nesnáší brambory

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.

Jaký postřik na česnek

Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.

Co potřebuje česnek

Pro česnek je ideální slunné stanoviště, kde proudí vzduch. Potřebuje teplo a vyživenou a dobře propustnou půdu. Důkladně ji zpracujte, aby byla jemná a kyprá. Chcete-li mít vlastní česnek po celý rok, vysaďte část sadby koncem podzimu a další koncem zimy.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Co sázet k rajčatům

Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.

Co můžu zasadit k rajčatům

Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.

Co žere listy česneku

Mezi nejobávanějšími škůdce patří háďátko zhoubné, houbomilka česneková, květilka cibulová, vrtalka pórová a řada dalších. Rostlinná pletiva houbovatí a následně dochází k deformacím celých rostlin. Napadení se vyskytuje v ohniscích. Řapíky listů a lodyhy jsou ztlustlé a popraskané.