Co teče v Plzni?

Co je typické pro Plzeň

Město Plzeň nabízí mnoho kulturních památek, zajímavé je i jeho historické podzemí, které svým rozsahem cca 20 km patří k nejrozsáhlejším ve střední Evropě. K přírodním zajímavostem v Plzni patří Bolevecká rybniční soustava, což je z technického i krajinářského hlediska unikátní pozdně gotické dílo z 15. století.

Co Proteka Plzni za reku

Plzeň leží na soutoku čtyř řek – Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže.
Archiv

Čím se proslavila Plzeň

Žije zde přes 170 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v Česku. Plzeň je známá především jako průmyslové a pivovarnické město. Spodně kvašený světlý ležák se označuje jako pivo plzeňského typu, celosvětově pak podle německého jména města jako Pilsner nebo Pils.

Co se vyrábí v Plzni

Ve Škodovce se vyrábí tramvaje, turbíny, lokomotivy a spoustu dalších výrobků z řad strojírenství. Potravinářský průmysl proslavilo hlavně pivo značky Prazdroj a Gambrinus. Další jsou Radegast, Birell, Velkopopovický Kozel, Master, Primus, Klasik a Frisco.

Kam se projít v Plzni

Na příjemnou procházku se můžete vydat do parků kolem historického centra města nebo naopak na okraji města například kolem Boleveckých rybníků či do Borského parku. Pokud dáváte přednost odpočinku v přírodě, navštivte arboretum Sofronka, Hruškovu nebo Luftovu zahradu.

Čím je proslulý Plzeňský kraj

Plzeňský kraj zaujímá strategicky významnou polohu pro spojení mezi východem a západem Evropy. Největší význam na území kraje má silniční doprava. Dopravní síť v regionu má výrazné radiální uspořádání a město Plzeň je důležitým dopravním uzlem. Poloha Plzeňského kraje je také významná pro rozvoj cestovního ruchu.

Co se vyrábí v Plzeňském kraji

Mezi nejvýznamnější průmyslová odvětví zastoupená v Plzeňském kraji patří strojírenství, potravinářství, průmysl stavebních hmot a keramiky, výroba a distribuce energií, hutnictví.

Která řeka nemá pramen

Spluli jsme šumavskou řeku, která nemá vlastní pramen. Otava je jednou z našich nejkrásnějších řek. Na horním toku stéká divoce ze šumavských hvozdů a teprve pod Sušicí se trochu uklidní a začne meandrovat jihočeskými loukami směrem k Písku.

Kam v Plzni zdarma

I v Plzni po vzoru dalších světových metropolí můžete každou první neděli v měsíci vstoupit do některých muzeí zdarma. Vyrazit „bez vstupenky“ je možné třeba do Západočeské galerie, nejvýznamnější galerijní instituce Plzeňského kraje, která vystavuje ve výstavních síních Masné krámy a „13“.

Čím je zajímavá Plzeň

Především se ale proslavila jako pivovarnické město. Právě zde se totiž vaří známý Gambrinus a Plzeňský Prazdroj neboli Pilsner Urquell. V posledních letech se Plzeň snaží profilovat také jako sportovní město. V roce 2016 vybudovala olympijský park a v následujících letech pokračovala s projektem Sportmanie Plzeň.

Co dělat v Plzni zdarma

I v Plzni po vzoru dalších světových metropolí můžete každou první neděli v měsíci vstoupit do některých muzeí zdarma. Vyrazit „bez vstupenky“ je možné třeba do Západočeské galerie, nejvýznamnější galerijní instituce Plzeňského kraje, která vystavuje ve výstavních síních Masné krámy a „13“.

Kam na výlet kolem Plzně

Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit.Zámek Kozel.Hrad RadyněKupecká stezka u Starého Plzence.Andrejšky.Rozhledna Chlum.Rozhledna Kotel u Rokycan.Kokotsko.Vodopád Dírka.

Co je typické pro Plzeňský kraj

Plzeňský kraj se vyznačuje rozmanitými přírodními podmínkami. Tato pestrost je podmíněna především reliéfem. Dominantním přírodním fenoménem je pásmo pohraničních pohoří na jihozápadě (Šumava a Český les) a Plzeňská kotlina na severovýchodě kraje. Ostatní území kraje tvoří Plzeňská pahorkatina a část Brdské vrchoviny.

Jak se jmenuje hejtman Plzeňského kraje

Seznam

Č. Jméno Volby
4. Václav Šlajs
5. Josef Bernard 2016
Marcela Krejsová
6. Ilona Mauritzová 2020

Co je velkou výhodou Plzeňského kraje

V kraji se nacházejí dvě oblasti přirozené akumulace vod (Brdy, Šumava) a významnou roli při zásobování obyvatelstva pitnou vodou hrají i vodní nádrže Nýrsko a Lučina. Většinu území kraje odvodňuje Berounka, která vzniká v Plzni soutokem Radbuzy a Mže. Část Klatovska a Sušicko odvodňuje Otava.

Čím je zajímavý Plzeňský kraj

Kam na výlet v Plzeňském krajiZoologická zahrada Plzeň Zoologické a botanické zahrady.Katedrála svatého Bartoloměje. Sakrální památky.Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše.Prohlídka Plzeňského historického podzemíPivovary a expozice Plzeňského Prazdroje.Zřícenina hradu Pušperk.Stezka lesních her.Ski areál Špičák na Šumavě

Co je Labi

Labe se řadí mezi největší řeky Evropy. Délka vodního toku je 1154 km. Rozloha jeho povodí činí 144 055 km². Pramení v Čechách v Krkonoších, dále protéká Německem a ústí do Severního moře.

Co se vlévá do Labe

V Jaroměři se v nadmořské výšce 260 m do Labe zleva vlévá řeka Úpa a nedaleko pod ní, u Josefova, řeka Metuje. Údolí řeky se výrazně rozšiřuje a až po soutok s Ohří u Litoměřic se obecně nazývá Polabím.

Co dělat v Plzni bez peněz

Pokud nejste místní a v Plzni se příliš nevyznáte, jako první stanici doporučujeme Turistické informační centrum na náměstí Republiky vedle radnice, kde zdarma dostanete plánek města, programy na různorodé akce i hodně cenných rad. Pak už se můžete směle vydat do víru velkoměsta za tou slibovanou kulturou.

Kam vyrazit o víkendu Plzeň

Kam chcete jetMuzeum strašidel. Západní Čechy Plzeň 10/10.Pivovarské muzeum Plzeň Západní Čechy PlzeňTechmania Science Centrum. Západní Čechy PlzeňPoznávací Plzeňské historické podzemíPoznávací Zřícenina hradu Litice v Plzni.

Co je to hejtman

Hejtman zastupuje kraj navenek. Pro úkony, které vyžadují schválení zastupitelstvem či radou, musí mít jejich pověření. Povinnosti a pravomoci hejtmana jsou dány zejména zákonem číslo 129/2000 Sb., o krajích.

Jak je velký Plzeňský kraj

7 649 km²Plzeňský kraj / Rozloha

Kam na výlet Plzen sever

Kam na výlet v Plzni-sever a okolíZřícenina hradu Věžka. Zříceniny.Stolová hora Kozelka – 660 m n.m. Turistika.Pilotem letounu na zkoušku Plzeň Jiné atrakce.Rozhledna Krkavec u Plzně Rozhledny.Koupaliště Nová Huť KoupáníZřícenina hradu Buben. Zříceniny.Farmářova stezka na Zámeckém statku.Hromnické Červené jezírko.

Jak teče řeka Labe

Pod Mělníkem protéká Českým středohořím a před hranicí malebným údolím Děčínských stěn. Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.

Co je delší Vltava nebo Labe

v místě soutoku je tedy Vltava větší řekou (délka 430 km, průtok 150 m3/s) než Labe (235 km, průtok necelých 100 m3/s), podle obecně platných zásad by se tedy i část tekoucí od Mělníka směrem do Německa a Severního moře měla jmenovat Vltava, nikoli Labe.