Co to je šalotky?

Na co se používá šalotka

Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.

Jaký je rozdíl mezi šalotkou a cibulí

Od cibule se šalotka liší ve způsobu růstu

Chutnají podobně jako pažitka. Dále šalotka obsahuje vitamín C, ovšem je ho o polovinu méně než v cibuli kuchyňské. Naopak obsahuje větší množství vitamínu B6. Přínosem pro vaše zdraví je obsah minerálních látek.
Archiv

Na co se používá cibule šalotka

Šalotku využijeme jak při přípravě grilovaného a pečeného masa, tak i zvěřiny nebo ryb. Můžeme ji použít do omáček, polévek, salátů – prostě všude, kde se používá i cibule. Lahůdkou je nakládaná šalotka v sladkokyselém nálevu.
Archiv

Jak chutná šalotka

Zlepšuje trávení a má antikarcinogenní účinky. Konzumovat u ní lze i nať, která chutí připomíná pažitku. Šalotku využijete při grilování či pečení masa, zvěřiny nebo ryb. Chutnat bude v omáčkách, ale i pomazánkám dodá ten správný říz.

Jak zpracovat šalotku

V syrovém stavu se šalotky nejčastěji používají jako přísada do zeleninových salátů a velice oblíbené je v poslední době také šalotkové máslo, kde tato ingredience opravdu vynikne. Kromě toho se šalotky dají jednoduše opékat a často se nakládají do sladkokyselého nálevu.

Kde koupit šalotku

Tesco Cibule šalotka 250g – Tesco Potraviny.

Jak roste šalotka

Šalotka (podobně jako cibule kuchyňská) potřebuje slehlou půdu. Kvalita půdy má vliv na konečnou velikost cibulí, lépe nám porostou v humózní lehké půdě. Nejméně se šalotce daří ve velmi těžkých a přemokřených půdách ve studených lokalitách. Za dobrých podmínek dorůstají největší cibule až 4 cm v průměru.

Jak daleko od sebe sázet šalotku

Šalotku sázíme koncem zimy nebo začátkem jara. Do lehké půdy ji zasuneme ze tří čtvrtin. Do hodně tvrdé půdy nejprve kolíkem vyhloubíme jamky nebo vyrýpneme rýhy motykou a vložíme do nich cibulky tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Mezi cibulkami necháváme rozestup 15 cm a mezi řádky 30 cm.

Kdy se sází šalotka

Pěstování šalotky je vcelku snadné. Vysazujeme ji obvykle brzy na jaře, pokud možno již v březnu, případně na počátku dubna. Sázíme ji do půdy ve staré síle nebo do třetí trati, pamatujeme na dostatečný odstup po sobě i po cibuli kuchyňské a dalších příbuzných cibulových zeleninách.

Kdy se sklízí cibule Množilka

Kdy sklízet cibuli šalotku Šalotka z předpěstované sadby se dá sklízet již za 50 až 60 dnů, a to i s natí. Cibulka množilka z jarní výsadby pak dozrává zhruba za 80 až 130 dnů, tedy někdy během července. Že je skutečně již připravená na sklizeň, poznáte podle toho, že její nať polehá a začne zasychat.

Kdy je zralá šalotka

Šalotku z jarní výsadby sklízíme obvykle začátkem nebo v průběhu července. Při zrání její nať zasychá a pokládá se, podobně jako je tomu u cibule kuchyňské. Na povrchu půdy jsou už vidět zralé cibulky v typických šalotkových hnízdech. Sklízíme ji vytaháním hnízd z půdy.

Jak hluboko sázet šalotku

Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi.