Co to je bednění?

Jak se dělá bednění

Málo zatížené bednění stačí stavět z prken tloušťky 20 mm, k velmi zatíženému bednění je třeba 35 mm. Prkna nemají být širší než 150 mm, aby se příliš nekroutila. Pokud to rozsah prací umožní, sestavíme bednění z dílců, které si vyrobíme z prken předem. Jednotlivá prkna dílce spojíme svlaky velikosti 100 x 25 mm.
Archiv

Na co se používá ztracené bednění

Vsaďte na ztracené bednění – nabídne vám snadné řešení pro pevné základy, které zvládne i začátečník. V praxi má ztracené bednění velmi široké využití, a to především pro stavbu základových pasů rodinných domů, základových patek pro založení dřevostavby nad terénem či stavbu terasy, pergoly a zahradního domku.
Archiv

Jak vylít ztracené bednění

Vylévání betonem musí být prováděno opatrně a plynule, po vrstvách. Na sebe vždy ukládáme nejvýše 4 řady (vrstvy) zároveň (čili max. 1 metr výšky), poté vyléváme dutiny v tvarovkách betonem a do vylitých dutin nastrkáme armaturu.

Jak dělit ztracené bednění

Tvárnice ztraceného bednění se do konstrukce stěny ukládají na sucho nejlépe s převazbou. Pro vyzdívání rohů nebo zakončení stěn se používají dělitelné tvárnice. Dělení tvárnic se provádí stolovou pilou na beton nebo úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.
Archiv

Jak srovnat ztracené bednění

Pro vyrovnání tvárnic ztraceného bednění použijeme zavlhlý beton stejné nebo vyšší třídy, než byla v základech. Důležité je v betonárce domluvit, aby měl beton drobné kamenivo a nestalo se vám, že při urovnávání tvárnic nebudete moci tvárnici doklepnout z důvodu velkých kusů kamene v betonu.

Co pod ztracené bednění

Základ pod ztraceným bedněním by měl být, pokud možno co nejrovnější, při realizaci lze použít vodováhu nebo nivelační zařízení.

Jak davat Roxory do bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Jaké Roxory do základů

2|Vyztužit tvárnice betonářskou výztuží Zděné základy z tvárnic je také nutné zpevnit betonářskou výztuží. Jedná se o žebrovou ocel nebo také slangově – roxory. Armováním žebrovou ocelí se zpevní základy a docílí tak lepší pružnosti betonové směsi.

Jaké Roxory do ztraceného bednění

Současně se skládáním tvárnic se do konstrukce ukládá ocelová výztuž (roxory) o průměru 8 – 10 mm. Ocelová výztuž je ukládána jak vodorovně, tak svisle.

Jak zakrýt ztracené bednění

Ideální ochranou je zakrytí betonu plachtou. Pokud tuto možnost nemáte, doporučuje Dan Šmíd povrch desky alespoň napenetrovat, aby bylo v co největší míře zabráněno nasákavosti betonu. Napenetrovat můžete desku rovnou asfaltovou penetrací nebo vodním sklem.

Jak se zakládá ztracené bednění

Ztracené bednění začněte pokládat na nosný podklad (pasy) těsně u sebe, řadu po řadě. Přitom nesmí vzniknout žádné mezery. Dbejte na to, abyste tvarovky ztraceného bednění kladli po jednotlivých řadách se vzájemným přesazením.

Jaký průměr Roxorů do ztraceného bednění

Roxory – betonářské tyče

Ocelové žebrované tyče o průměru 4 – 32 mm a výrobních délkách 6 m, 12 m a 14 m se využívají pro výztuž ztraceného bednění. Roxory, známé také jako betonářské tyče, betonky či roksory, slouží ke zvýšení stability a únosnosti celé konstrukce.

Jak řezat ztracené bednění

Tvárnice nejsou určeny pro použití bez betonového zmonolitnění. Na každé paletě je několik na polovinu dělitelných tvárnic pro zachování vazby zdiva při vytvoření ostění a rohů. Řezání tvárnic se provádí úhlovou bruskou nebo stolní pilou s kotoučem pro řezání betonu.

Jak se staví ze ztraceného bednění

Jak postavit plot ze ztraceného bednění

Vyhloubíme rýhu do nezámrzné hloubky (cca 60 cm až 80 cm pod povrch). Šířku spáry pro klasický plot ze ztraceného bednění kopeme 65 cm až 70 cm, v případě opěrné zdi to musí být 85 cm až 90 cm. Do vykopané spáry nasypeme cca 10 cm vrstvu štěrku a zhutníme.

Jaká výztuž do ztraceného bednění

Ocelová výztuž ztraceného bednění

Proto se provádí spojení těchto segmentů jak svislou, tak vodorovnou betonářskou výztuží. Standardní průměr vodorovné žebříkové výztuže je 10 mm třídy B500B. Vodorovná výztuž se umísťuje k okrajům tvarovek, tedy k vnitřnímu a vnějšímu okraji, a prochází průběžně všemi tvarovkami.