Co to je cunami?

Kde je nejčastěji tsunami

Výskyt tsunami se vzhledem k jejímu původu překrývá s výskytem seismické aktivity – nejčastěji k tsunami dochází v oblasti "Ohnivého kruhu" v Tichém oceánu, Indonésie a u pobřeží Japonska a Ruska. Právě Japonsko je zemí, která vlnami tsunami trpí nejčastěji.
ArchivPodobné

Jak vypadá vlna tsunami

Jak tsunami vypadá Délka vlny tsunami bývá veliká, často se pohybuje v řádech stovek kilometrů. Na širém oceánu přitom vypadá jako běžná vlna, jen je mnohem rychlejší, může nabrat rychlost až 700 km/h. Když dorazí k pobřeží, její rychlost se sníží, ale výška vzroste.
Archiv

Jak daleko jde tsunami

Vznik a charakteristika tsunami. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna, která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází ke zvlnění vodního sloupce. Na volném moři je jen těžko znatelná. Její vlnová délka se pohybuje mezi 150 – 300 km a amplituda vlnění dosahuje maximálně 1,5 m.
Archiv

Jak se chránit před tsunami

Ochrana před tsunami spočívá především v připravenosti a informovanosti obyvatel postižených území, v dostatečné předpovědi a varování a v dlouhodobém efektivním využití krajiny v pobřežních oblastech. Dlouhodobé zkušenosti s ochrannými stavbami má především Japonsko.

Co délat když se blíží tsunami

Příčinou tsunami byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky, a právě proto nebyli obyvatelé včas varováni. „Obvykle vlnám tsunami předchází zemětřesení, a proto nyní místní obyvatelé nebyli varováni, aby mohli včas uniknout,“ řekl prezident.

Kde bylo největší tsunami na světě

Lituya Bay (česky Zátoka Lituya) je fjord nacházející se na pobřeží Tichého oceánu v jihozápadní části Aljašky v USA. Na délku měří 14,5 km a na šířku 3,2 km. V roce 1958 v něm kvůli velkému sesuvu hornin vznikla nejvyšší zaznamenaná vlna tsunami (tzv. megatsunami), která dosáhla výšky 524 m.

Kdy byla naposledy tsunami

Tsunami, které vzniklo 26. prosince 2004 v Indickém oceánu, je asi největší přírodní katastrofou moderní historie. Vlny byly způsobeny zemětřesením o síle přesahující 9,0 Richterovy škály, které pohnulo mořským dnem západně od ostrova Sumatra v délce asi 1200 km.

Kdy bylo zemětřesení v Česku

Seznam zemětřesení v Česku

Datum Oblast Síla (magnitudo)
22. května 2018 Luby, Karlovarský kraj 3,8 až 4,1
24. srpna 2018 Nový Kostel, Karlovarský kraj 3,3 až 3,7
20. prosince 2020 Luby, Karlovarský kraj 2,7
29. prosince 2020 celé Česko (epicentrum Petrinja, Chorvatsko) 6,4

Jak casto je zemětřesení

V Česku bývají citelná zemětřesení zaznamenána několikrát do roka, ale otřesy bývají jen slabé, obvykle do 4.

Kde bylo nejsilnější zemětřesení

Velké chilské zemětřesení, které postihlo jih země 22. května 1960, se stalo dosud nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením světa.

Co vyvolava zemětřesení

Zemětřesení je způsobeno náhlým uvolněním deformační energie ve formě elastických vln. K němu obvykle dochází kvůli posunům jednotlivých zemských desek, během kterého se hromadí napětí v horninách. V určité chvíli, při překročení kritického napětí, se toto uvolní ve formě rychlých posunů podél zlomové plochy.

Co muze zpusobit zemětřesení

Zemětřesení mohou způsobovat i vodní nádrže a přehrady. Velká a nízkofrekvenční zemětřesení (LFE) mohou spouštět slapové síly. Silnější zemětřesení jsou pak vázána většinou na aktivní tektonické oblasti a jejich výskyt je méně častý, avšak celosvětově nejde o výjimečný úkaz.

Kde byla vlna tsunami

Vlny zasáhly nejen země ležící na pobřeží Indického oceánu. V osudnou dobu bylo v oblasti mnoho zahraničních turistů z Evropy (hlavně Švédsko a Německo) a Austrálie. Státy nejvíce postižené následky tsunami zahrnují Indonésii, Srí Lanku, Indii, Thajsko, Maledivy, Somálsko, Barmu a Seychely (obr. 5).

Co se stalo 26.12 2004

26. prosince 2004, kdy si většina Čechů v klidu užívala 2. svátek vánoční, obletěly svět děsivé záběry: podmořské zemětřesení o síle 9,2 stupně Richterovy škály vehnalo k pobřeží Indického oceánu vlny přesahující 30 metrů. Podle odborníků šlo o největší tsunami za posledních 600 let.

Kde hrozí tsunami

je Indonésie v Indickém oceánu, kde četná zemětřesení působí subdukce litosférických desek v Jávském (Sundském) příkopu. Nicméně riziko tsunami hrozí v podstatě všem přímořským oblastem světa, i tam kde dochází k minimu zemětřesení, např. v Severním ledovém oceánu.